SUNUŞ:
“Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük” gemilerinde neler yaşanıyor?
Gemilere ve İHH’ya mesaj gönderen işgal devleti İsrail ne demişti?
İnsani Yardım Vakfı İHH’nın satın aldığı ve Filistin için bugün yola çıkacak olan DEFNE adlı geminin İkinci Kaptanı K.A. Tüm çıplaklığı ile Filistin yolculuğu için İstanbul’da başlayan macerasını selamhaber.com okurları için anlattı…
Kimsenin tam olarak bilmediği yardım içerikleri hakkında bilgiler veren Kaptan K.A. yüklemesini tamamladığı geminin yük içeriğini selamhaber.com okurları için açıkladı.

RÖPORTAJ: M. Fatih Gediman

M.F.G :Efendim merhabalar öncelikle teşekkür ediyoruz. Bu yoğoun gününüzde bizler için vakit ayırdınız..
B.K: Rica ederim ben teşekkür ederim..

Defne adlı geminizin Gazzeye ulaşması için gerekli hazırlıkları tamamlandı mı?
Evet yüklemeyi dün gece saatlerinde bitirdik.

Gazze gemilerinden Antalya’da diğer gemilerle buluşmak üzere yola çıkanlar oldu. Sizin geminiz ne zaman yola çıkacak?
Bir aksilik olmazsa bugün akşam yola çıkacak. Gece kalkış olacak Allah’ın izniyle. Diğer bir gemi de dün yola çıktı. Şuan yolda Antalya’ya demir mevkisine doğru ilerliyor.

Defne erzak mı taşıyacak yoksa insan mı? Gemi içeriği nedir? Bunu açıklayabilir misiniz?
Şimdi şöyle yazabilirsiniz. Ben size yük detaylarını söylüyorum.
- Prefabrik evler
- İnşaat Malzemeleri
- Medical malzemeler
- Yogun Bakım Üniteleri
- Kan Degısım Üniteleri
- Ultrason cihazları
- Tomagrafı Cihazları
- Oyun Parkı
- Kıtap, Defter, Kırtasıye malzemeleri
- Demir Çelık
- Seramik
- Hastane Malzemeleri
- Kereste
- Sedyeler
- İkinci el hediyelik eşyalar
- Karyola yatak baza ve gündelik kullanılır malzemeler

Ortalama kaç kişiye barınma, sağlık ve yaşam alanı sunar bir gemideki malzemeler?
Aşağı yukarı 1 köy yapacak kadar malzeme mevcut. Her yardım gemisinde buna yakın malzeme bulunuyor.

Her gemi bir köy çok iyi… Toplam 11 gemi mi?
Hayır toplam 14 gemi olucak. Avrupa ülkelerinden gelen gemiler de var.

Sizin gemide gönüllü personel ya da Gazze’ye gitmek isteyen vatandaşlar olacak mı?
Evet gönüllüler olacak.

Yardım için toplam kaç personel gidecek ? Bunların kaçı sizin geminizde?
Diğer gemilerle ilgili net rakam veremem ama Defne, 14 personel artı 6 gönüllü 20 kişi ile yola çıkacak.

Anladım. Sizin gönüllüden kastınız İHH'dan sanırım değil mi?
Hayır. Daha doğrusu kısmen öyle fakat İHH’ya bağlı olmayanlar da var. Örneğin bizim gemimizde 2 İHH personeli bulunuyor diğerleri Gönüllü ve hali vakti yerinde kişiler…

Anladım. Diğer gemilerde bulunacak olanlar kimler?
Yolcu gemisinde gönüllü vatandaşların yanısıra Milletvekilleri ve saygın kişilerle beraber SGK üyeleri dahil olmak üzere bürokratlar mevcut.

Peki. Geminiz ne zaman giriş yapıcaklar Gazze’ye ve ne zaman dönmesi planlanıyor?
Ortalama tahliye süresi için kaptan olarak düşüncem 1 buçuk aydan önce tamamlanamaz diye düşünüyorum. Gazze’ye giriş gemi kalkmasına muteakip 5 gün çeker

Sular üzerinde işler nasıl yürür? Gemiler ülkelerin sınırlarına girerken nasıl prosedürler uygulanır yola devam edebilmesi için?
Söyle bir şey; normalde her ülkenin karasularına girebilmeniz için belli bir mil sınırı sürülür. İsrail için en son yapılan açıklamada 40 mil karasuları rapor edilmiştir. Bu sınıra gelmeden önce ülkelere giriş raporları verilir.

Rapor konusunda İsrail ne gibi sıkıntılar çıkarabilir?
Rapor konusunda sıkıntı elbette ki çıkacaktır. Çünkü İsrail normal şartlar altında bile Türk gemilerine güvenlik seviyesini yüksek tutup buna göre sert davranmakta. Şu pozisyonda gemiye ağır bir şekilde uyarı yapacağı hatta gemiye zor kullanıp uyarı ateşi dahi açacağı aşikardır. Fakat davranış olarak geri adım atmamız söz konusu bile değildir. Mühim olan orada yardıma muhtaç olan insanların durumudur.

Evet bir sorum daha olucak bu anlamda. İsrail'in ‘VURURUZ’ uyarısı yaptığı malum. Bu anlamda gemi mürettebatına da bir tehdit ya da bir uyarı geldi mi İsrail cephesinden?
Hayır şuan bir tehdit ya da bir mesaj alınmadı. Gündemden takip edildiği gibi İsrail zaten bu konudan haberdar ve sadece bahsettiğiniz uyarıda bulundu.

Gemilerde İsrail’den gelecek herhangi bir uyarı ya da direkt ateşe karşı mühimmat ya da destek ekipmanları var mı? Yani düşünmek istemeyiz ama İsrail gemilere ateş açarsa…
Hayır. Tabiki de böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Ne olursa olsun bu bir insani hareket ve yardıma gereksinim duyan zulum ve baskı altında olan Filistin halkına destekten oteye gidemez. Gemilere ateş açmak acizlikten öteye giden bir davranış olamaz. Açıkçası İsrail’in gemiye ateş açmak gibi bir davranışa kalkışabileceğine inanmıyorum. Çünkü konvoy gemilerde bürokrat ve milletvekilleri mevcut.

Dileğimiz sorunsuz bir şekilde yardımların oraya ulaşması. Daha önce İsrail'e herhangi bir sebeple giden kaptan arkadaşlarınız var mı?
Elbette var… İsrail’e defalarca giden birçok arkadaşımız var.

Peki İsrail’i nasıl anlatıyorlar?
Tabiki tedirgin davranıyorlar ama şu var ki İsrail halkı ve Türk halkı arasında asla bir gerginlik yaşanmamıştır. Sorun ideolojik ve üst düzey bir sorun. Halkların arasında sorun yok…

Son bir soru. Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık düzeyinde sizlere bir mesaj gönderildi mi? Bu destek anlamında da olabilir Uyarı anlamında da...
Uyarı olarak bir mesaj söz konusu değil. Sonuçta yapılan sey tamamen yardım ve bu konuda Türkiye yalnız değil. Yunanistan, İngıltere ve diğer Avrupa Ülkelerinden destek var ve Filistin konusunda Dünya ülkelerinin bir çoğu geçmişe nazaran daha hassas ve daha duyarlı davranıyor. Ayrıca İHH bu konuda hayra ön ayak olarak küçümsenemeyecek bir fikir birliğinin oluşmasını sağladı. Amaç burada gerçekten insanı yardımlaşmadır. Ve her ülkeleden inanılmaz derecede destek gelmektedır. Bu çerçevede açık bir mesaj olmasa da Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlığın bu yardıma karşı çıkmak bir yana dursun, desteklediklerini bile düşünüyorum.
Anlıyorum. Çok teşekkür ederim. Sizlere muvaffakiyetler diliyor, Allah yardımcınız olsun diyoruz. Vaktinizi aldık. Tüm Selamhaber.com ailesi adına teşekkür ediyoruz
Rica ederim çok teşekkür ederim.

Kaynak

Yukarı Alt