Galatasaray Kulübü, beş bankanın oluşturduğu konsorsiyumla 70 milyon dolar tutarında kredi işbirliği anlaşması imzaladı.

Galatasaray'a 70 Milyon Dolar Kredi

Galatasaray’ın aldığı 70 milyon dolar tutarındaki 6,5 yıl vadeli krediyi DenizBank’ın katılımı ve koordinatörlüğünde; Şekerbank, Demir-Halk Bank NV, Bankpozitif ve Halkbank konsorsiyumu sağladı.

Türkiye spor tarihinin en köklü kulüplerinden Galatasaray, DenizBank, Şekerbank, Demir-Halk Bank NV, Bankpozitif ve Halkbank konsorsiyumundan 70 milyon USD tutarında, 6,5 yıl vadeli kredi aldı. Bankaların koordinasyonu görevini DenizBank üstlendi.

Basına açık olarak İstanbul Kuruçeşme’deki Galatasaray Adası’nda düzenlenen imza törenine Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, Demir-Halk Bank (Nederland) N.V.’nin Genel Müdürü Selçuk Şaldırak, Bankpozitif Genel Müdürü Okan Balköse ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Aydemir katıldı.

İlk olarak sözü Başkan Adnan Polat aldı. Başkan Adnan Polat, konuşmasında Galatasaray’ın gündemindeki projeleri değerlendirdi.

Başkan Adnan Polat, “Bir Dünya kulübü olan Galatasarayımızı gündemdeki projelerimizle daha büyük başarılar yaşayacağımız bir geleceğe hazırlıyoruz” diyerek başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bizim bu dönemde üç tane çok önemli projemiz vardı. Birincisi Seyrantepe’de yapılan Türk Telekom Arena. Mart ayı sonunda stadımızın inşaatı bitmiş olacak. Biz de önümüzdeki sezonda yeni stadımızda dünya standardlarında bir hizmet vermek için tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz”

Riva’nın ruhsatının alındığını belirten, Adnan Polat, “Galatasarayımıza uzun yıllar önce alınan ve gelecekte gayrimenkul de sermayemizi oluşturacak olan önemli arazimiz Riva'ın ruhsatı alındı. Şu anda oraya arzu edildiği anda inşaata başlanabilir. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir ilan göreceksiniz. Oraya ilgi gösteren firmaların teknik yeterliliğini gösteren bir ilan olacak. Tüm araziden toplam 700 milyon dolar gelir elde edilecek” diye konuştu.

Üçüncü projelerinin şirket birleşmesi olduğunu söyleyen Başkan Adnan Polat, “Dört sene önce yönetime geldiğimizde Sportif A.Ş.'nin sürdürülebilir bir yapı olmadığını söylemiştik. Uzun uğraşlardan sonra mevcut hastalığın ortadan kaldırılabilmesi için gerekli finansmanı dün yaptığımız kredi sözleşmeleriyle temin etmiş bulunuyoruz. Bu kaynağın önemli bölümünü SPK müsaadesi ve çağrı marifeti ile Galatasaray Kulübü tarafından satın alınması esas olacak. Bu süreç bu sabah başladı. Bizim yaptığımız hesap modeli ile hisse başına 116 TL olarak belirledik. Tabii bunun nihai değerlendirmesini SPK yapacak” şeklinde konuştu.

70 milyon dolarlık bu kredi Türk spor tarihinin tek seferdeki en büyük kredisi olduğunu ifade eden Polat, “Bu da artık finans kuruluşlarının spor kulüplerini sadece spor yapılan dernekler olarak görmediğini gösteriyor. Bu aynı zamanda güvenin bir sembolü. Bu konuda bankacılarımızı ikna etmek çok kolay olmadı. DenizBank'ın, yani sayın Hakan Ateş’in liderliğinde beş banka birlikte bu krediyi ortak olarak çıkardılar. Gerçekten de bu konuya inanarak girdiler, ben huzurlarınızda hepsine teşekkür etmek istiyorum. Bizim de bundan sonra görevimiz bu kaynakların doğru yerlere harcanarak, Türk spor derneklerindeki sıkıntının ortadan kaldırılmasında ilk örneği olmak istiyoruz. Bankacılık sektörü de böylece yeni bir yapının olduğuna inanacaklar. Bu beş bankamızın gösterdiği anlayış ve cesaretten dolayı” dedi.

Bu kredinin alınmasında emeği geçen yöneticilere de teşekkür eden Başkan Adnan Polat sözlerine şu şekilde devam etti: “Son zamanlarda bir çok projemiz devreye girdi, belirli süreçleri yaşayarak bu konuma geldik. Bu projemizin proje lideri Sayın Yiğit Şardan'dır. Kendisine teşekkür ediyorum. Galatasaray'da hangi proje başlarsa başlasın kim liderliğini yaparsa yapsın sonunda iki tane yönetim kurulu üyesine gelir. Bu proje de tamamlanmasına yakın, Hukuksal ve idari işler sorumlumuz Mehmet Helvacı ile Mali işler sorumlumuz Ali Haşhaş’ın süzgecinden geçti. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı ve taraftarı olarak bu iki arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Galatasaray Kulübü’nün çalışanları ve bankalara arasındaki koordinasyonu birisinin yapması lazımdı. Bu dönemde bir profesyonelimiz bizim sihirbazımız oldu. Ebru Köksal’a da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.”

Galatasaray yönetimi üstüne düşeni yerine getirmek için fazlasıyla çalıştığını kaydeden Adnan Polat, Galatasaray hali hazırdaki projeleri için taraftarlardan destek istedi: “Taraftarlarımızdan da beklentilerimiz var, GSBonus'un daha fazla artmasını bekliyoruz. Bizim şu an 60 bin GSBonus kartlımız var. 20-25 milyon taraftardan bahsediyorsak bu sayının 500 binlere gelmesini bekliyoruz. Taraftarımızın GSBonus, GSMobile ve GS TV’deki desteklerinin devam etmesini istiyoruz. Yine yeni yapılan stadımızda satılmayan VIP koltuklarımız var. Bu koltukları da satmamız gerekiyor. Daha önceden tünelin ucundaki ışığı görüyoruz diyordum. Şimdi anladık ki bu ışık güneş ışığı. Taraftarımızın desteği ile tünelden çıkacağız.”

Törende Polat’ın ardından söz alan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, yaptığı konuşmada, “UEFA şampiyonu Galatasarayımızla son üç ayda bir çok değerli kurumun da katılımıyla iki büyük ortaklığa imza attık. Şimdi de işbirliğimizde bir adım daha atıyoruz. Türkiye’yi tüm dünyada temsil eden böylesine köklü ve önemli bir spor kulübüne destek olmak bizim için büyük bir onur. Umuyorum Galatasaray’ın geleceğini hep beraber inşa edeceğiz” ifadesini kullandı. Konuşmasında diğer katılımcı bankalara da şükranlarını ileten Ateş, “Bu başarının ardında bir ekip ruhu yatıyor. Bu başarı, Türk finans sektörünün spor kulüplerimize olan ortak güvenini yansıtıyor. “Kredi Vekili” ve “Aracı Banka” olarak koordinatörlüğünü üstlendiğimiz bu işlemde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Bankamız adına, kredi anlaşmasının tüm Galatasaray camiasına hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin basın toplantısında yaptığı konuşmada, 57 yıldır Türkiye ile birlikte büyüyen bir banka olarak, Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Galatasaray’a verilen destek platformunda yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Uluşahin sözlerine şöyle devam etti: “Futbolun, ülkemizin tanıtımındaki, kültürel ve ekonomik hayatındaki yerinin bilinciyle hareket ediyor ve kulüplerimizin dünya ölçeğinde rekabetçi hale gelebilmeleri için desteğimize ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda Şekerbank, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin önemli kurumlarının, markalarının yanında olmaya, üretimi, üreteni desteklemeye devam edecektir.”

Demir-Halk Bank (Nederland) N.V.’nin Genel Müdürü Selçuk Şaldırak, “Ülkemizi Avrupa’da basarıyla temsil eden Galatasaray kulübüne desteğimiz ve güvenimiz tam olup bu kredinin tüm camia için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Bankpozitif Genel Müdürü Okan Balköse ise “Galatasaray Kulübü yetkilileri ve katılımcı bankalar ile verimli bir çalışmayla sağlanan bu finansman paketi; bankacılık sektörümüzün ihtiyaçları karşılayabilme ve uzun vadeli kaynak temin edebilme yeteneğini de ortaya koymuştur. Biz geçtiğimiz iki yılda yurt dışı piyasalardan temin ettiğimiz yarım milyar dolar fonlamayı uzun vadeli krediler olarak müşterilerimize kullandırmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle katılımcı bankalara ve işlemin gerçekleşmesini sağlayan kendi çalışanlarımıza teşekkür ederim. Hayırlı olması dileğimizle.” şeklinde konuştu.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Aydemir, Galatasaray Spor Kulübü için çok önemli olduğunu düşündükleri projenin finansmanına katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Aydemir: “Mazisi başarılarla dolu ve birçok spor branşında ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden kulübümüze bu projesi kapsamında finansman sağlanmasının, finansmana katılan bankalar olarak Galatasaray markasına duyulan güvenin bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Kredinin tüm Galatasaray camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplantının son bölümünde soru cevap kısmına geçildi.

Başkan Adnan Polat, “Şirketlerdeki yeni yapılanma ne kadarlık bir gelirin dışarıya gitmesini engelleyecek" şeklinde gelen soruyu, “Geçmişle ilgili fazla bir yorum yapmak istemiyorum Çünkü alınan kararları, karaların alındığı tarihte değerlendirmek lazım. Galatasaray Spor Kulübü’nin Sportif AŞ ile ilgili SPK’ya vermiş olduğu taahhüdün daha 20 senesi var. Stadın devreye girmesi ve yeni yayın gelirleri ile Sportif AŞ’nin 70 milyon dolar yıllık geliri olacak. Şirketin yüzde 37’si halka arz durumda. Temettü dağıtımını göz önünde bulundurursak aşağı yukarı 28 milyon dolar civarında rakam çıkıyor karşınıza. Bunu 20 sene ile çarparsınız 560 milyon dolarlık bir kaynak çıkışı meydana geliyor. Böyle bir operasyonda bu kaynak çıkışının önüne geçilmiş oluyor” sözleriyle yanıtladı.

Bir başka soru üzerine Galatasaray Futbol Takımı’nın transfer politikasını değerlendiren Başkan Adnan Polat, “Sene başında ve sezon ortasında Türkiye’de en iyi transferi Galatasaray’ın yaptığını düşünüyorum. Şu anda Galatasaray takımında dünya kupasında oynayacak oyuncular var. Büyük paralarla transfer yapmayı herkes becerebilir. Önemli olan az maliyetli transfer yapmak. İlerleyen dönemlerde de transfer yapacağız. Ama öncelikli tercihimiz bünyemizden yıldız yetiştirmek olacak” dedi..

Kredinin maliyeti içinse DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, şu yorumda bulundu: “İlk 1.5 yılı ödemesiz olmak kaydıyla, 6.5 yıllık bir kaynak. Değişken faizli bir kredi. Bu çerçevede son derce güzel yapılandırılmış bir kredi. Spor tarihimizde vade ve tutar olarak verilen ilk kredi olma özelliğini taşıyor.”

Konuşmların ardından imza törenine geçildi. İmza töreninin ardından basın mensuplarına fotoğraf verildi.

Toplantının son bölümünde ise Başkan Adnan Polat ve 2. Başkan Mehmet Helvacı'nın doğum günleri olması sebebiyle salona getirilen pasta kesildi.

kaynak

Takımı
Galatasaray
Adnan Polat açıklamıştı böyle birşey olacağını.hayırlı olsun bakalım..

Yukarı Alt