Spare_

Bilgiliyim
Beşiktaş'ı saf dışı bırakan Metalist Kharkiv'in hocası Myron Markevych, Galatasaray ile ilgili müthiş bir iddia ortaya attı.

UEFA Kupası ön elemesinde Beşiktaş'ı saf dışı bırakan Ukrayna temsilcisi Metalist Kharkiv'in hocası Myron Markevych, perşembe günü karşılaşacakları Galatasaray'ı yere göğe sığdıramadı. Sarı-Kırmızılıları favori gösteren Ukraynalı teknik adam, Ertuğrul Sağlam'ın istifasına çok üzüldüğünü ifade etti.

Türk futbolseverler, UEFA Kupası'nda Beşiktaş'la eşleştiğinde duydu Metalist Kharkiv'in adını... "Çantada keklik" yorumları yapılırken temsilcimizi 1-0'ın rövanşında Ukrayna'da 4-1 yenerek saf dışı bıraktı. Bu mağlubiyetin ardından Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş'taki görevini bırakırken, Ukrayna ekibi Türkiye'de büyük merak uyandırdı. Liginde ikinci sırada yer alan Sarı-Mavililerin teknik direktörü Myron Markevych ile G.Saray maçı öncesi Zaman Gazetesi'nden Yasin Tuncer görüştü. 2005 yılından beri Metalist'i çalıştıran 57 yaşındaki Ukraynalı teknik adam, ilginç açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş maçında forma giyen Coelho, Devic, Gueye gibi yabancı oyuncular Türk spor kamuoyunca çok beğenildi. Bu isimleri kadronuza nasıl kattınız?

Papa Gueye ve Marco Devic'i, şimdi Ukrayna İkinci Ligi'nde mücadele eden Volyn Lutsk'tan transfer ettik. Jackson Coelho'yu da Belçika kulübü Westerloo'dan aldık. Orada forma şansı bulamıyordu. Bize teklif ettiler. Onu gördüm ve "İşte benim futbolcum" dedim. Jackson'a çok az bir para ödedik. Gittiği hiçbir kulüpte istikrar yakalayamamış. Metalist'te ise ona güzel bir hazırlık programı yaptım, her gün onunla görüştüm, ilgilendim.

İstanbul'da Ali Sami Yen'de oynayacaksınız. G.Saray, bu statta seyircisinin desteğiyle Avrupa devlerini yendi. Çekiniyor musunuz?

Geçen yıl UEFA Kupası'nda İngiltere'de Everton'la oynadık. Everton taraftarı çok ateşli, gürültü çıkaran bir seyirci topluluğu. O maçta Everton seyircisi bizi etkilemeye çalıştı. Ancak, kulak asmadık ve 9 kişi kaldığımız maçtan 1-1'lik skorla ayrıldık. Eğer rakip sahada dikkatini seyirciye verirsen maçı kesin kaybedersin. Sami Yen'de sahaya çıkacağız, G.Saray seyircisini görmeyeceğiz. Futbolumuzu oynayacağız. Metalist'in de güçlü bir taraftarı var. Keşke İstanbul'da oynamasaydık.

Galatasaray'da Kewell, Baros, Meira ve Lincoln gibi yıldızlar var. Bu futbolculara özel önlem almayı düşünüyor musunuz?

Evet, hepsini iyi biliyorum. Fakat bizim oyun sistemimiz aynı. Özel defansif tedbirlerimiz olmayacak. Sadece kendi oyunumuzu ortaya koyacağız. Türk seyircilerine iyi bir futbol izletmek istiyoruz. Bizim hedefimiz bu. Galatasaraylı taraftarlar Ali Sami Yen'de birçok Avrupa zaferi gördü. Ama biz onlara engel olmaya çalışacağız.

Grubunuzdan sizce hangi takımlar çıkar?

Galatasaray, şimdiye kadar iki maçı kazanarak, büyük ölçüde gruptan çıkmayı garantiledi. Ama diğer takımlar play-off'lara kalmak için ciddi bir mücadele içine girecek. Gruptan çıkacak diğer iki takımın kim olacağını tahmin etmek gerçekten zor.

UEFA Kupası'nın en büyük favorisi olarak Milan gösteriliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu sezon UEFA Kupası finalinin İstanbul'da oynanacağını biliyorum. Ve benim en büyük adayım Galatasaray. Sanırım bu kulüp bu yıl final oynayacak... (gülüyor)

Türkiye'de de görev yapan Lucescu, şimdi Ukrayna'da çalışıyor. Sizce başarılı mı?

Evet, çok başarılı. Lucescu, Shakhtar Donetsk'teki kariyeri süresince güzel bir takım oluşturdu. Geçen sene mükemmel bir kadrosu vardı. (Marica, Tymoschuk, Elano, Matuzalem) O kadro UEFA Kupası'nı kazanabilirdi. Ama nereden bileceksiniz ki Sevilla kalecisi Palop kafayla gol atarak Shakhtar'ı eleyecek. Bu, Lucescu'nun gerçekten çok şanssız olduğunu gösteriyor. Lucescu'ya, Ukrayna'da futbola yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etmek lazım. Futbolda hep iyi anları, güzellikleri hatırlamalıyız. Ve ona Shakhtar'dan sonra gideceği yer için "bol şans" diliyorum.

Ertuğrul Sağlam istifa etmemeliydi

İkinci kez bir Türk takımıyla daha karşılaşacaksınız... Galatasaray'ı, Beşiktaş'tan daha zor bir rakip olarak görüyor musunuz?

Beşiktaş taraftarlarını asla incitmek istemem ancak Galatasaray, daha güçlü bir ekip. Avrupa kupalarında büyük bir şöhreti var. UEFA Kupası'nı, Süper Kupa'yı kazanmışlar ve geçmişte Şampiyonlar Ligi'nde başarılı maçlar çıkarmışlar. Beşiktaş iyi bir ekip ancak G.Saray Avrupa'da daha meşhur. Biz Beşiktaş'ı yendik, belki de o gün iyi bir günümüzdeydik. Futbolda böyle maçlar olur. Ertuğrul Sağlam'ın istifasına çok üzüldüm. Gerçekten iyi bir takım kurmuş. Yeni gelen hocaya güçlü bir takım bırakarak gitti.

Ukrayna'daki mağlubiyet, istifa etmesini gerektiriyor muydu? Sağlam'ın, ligde 4 galibiyeti, 2 beraberliği vardı, mağlubiyeti yoktu...

Hayır, asla... İstifası tamamen yanlış bir karardı. Ben de bir antrenörüm ve Ertuğrul Sağlam kesinlikle bırakmamalıydı.

Yukarı Alt