1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

Firefox 3, 50 farklı dili destekleyecek


 1. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden rank8

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.655
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t
  Mozilla Avrupa'nın kurucusu ve patronunun verdiği bilgiye göre Firefox'un son kullanıcıyla buluşması çok yakında gerçekleşecek ve yeni sürüm Firefox, tam 50 farklı dili destekleyecek.

  Anlaşıldığı üzere, Mozilla, tüm bugları kapatmadan ve sağlam bir browser'ın oluştuğuna inancı tam oluşmadan Firefox'un bu son sürümünü yayınlamayacak. Bu nedenle son aylarda yoğun bir çalışma içine giren yazılım geliştiricileri, olası bugları ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Kullanıcılarına sorunsuz bir browser sunmak isteyen Mozilla ekibi, tatmin olduklarında Firefox 3'ü son kullanıcıyla tanıştırmayı planlıyor.

  Mozilla Avrupa'nın patronu Niton, yaptığı açıklamada ayrıca Birleşik Devletler ile karşılaştırıldığında Avrupa'da daha geniş bir Firefox kullanıcı kitlesine sahip olduklarının altını çizdi. Açık kaynak tabirinin ülkeden ülkeye farklı değerlendirdiğini ifade eden Niton, Avrupa'da açık kaynaklı yazılımlara rağbetin yoğun olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi.  Ülkeden ülkeye farklı kullanıcı tipleriyle karşılaştıklarını da açıklamasında belirten Niton, örneğin Almanya'daki kullanıcıların gizlilik ve güvenliğe diğer ülkelere nazaran daha fazla önem verdiklerini fark ettiklerini vurguladı. Lokalizasyonun önemli olduğunu belirten Niton, bu yöntemin pahalı olduğunu, ancak uygulandığında getirisinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

  Bu son sürüm Firefox ile beraber gelecek en önemli yenilik şüphesiz Mozilla Avrupa'nın patronunun ifade ettiği gibi 50 farklı dili yazılımlarının destekleyecek olması. Lokalizasyonun bir parçası olan bu yenilik ile farklı kültürlere daha rahat girebileceklerini ifade eden Niton, Microsoft Internet Explorer'a gönderme yaparak, söz konusu yazılımın sadece Amerikan İngilizcesi'ni ve diğer birkaç dili desteklemekle yetindiğini söyledi.
   
 2. TitusPullo

  TitusPullo Aileden rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.355
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  Çok zor bir iş gerçekten. O kadar çok dili toparlamak. Hatta bir tercüman bulup o dilin tüm imla kurallarını bilicekler falan filan...
   
 3. Jigsaw

  Jigsaw Aileden rank8

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.951
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Close enough to cut your throat...
  Firefox Türkçe'leştirmeye gönüllü olarak katılırdık biz Jesuswan'la, tercüman aramalarına gerek yoktu. :P