1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

FIA, '08 Singapur GP hakkında araştırma başlattı!


 1. Platiny

  Platiny Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.316
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Martingen Straße
  Şehir:
  S.Agustin/Madrid
  FIA, Renault takımı hakkında 2008 Singapur Grand Prix'sindeki taktiği nedeniyle araştırma başlattı.

  Fernando Alonso pitini yaptıktan çok kısa bir süre sonra takım arkadaşı Nelson Piquet kaza yapmış ve bu nedenle kalkan sarı bayrak Fernando Alonso'ya liderliği kazandırmıştı.


  [​IMG]

  Bu olay da çoğu kişinin Nelson Piquet'nin kazasının bir takım emri olduğunu düşündürmüştü. Ancak Brezilyalı pilot, kazayı yapmasına neden olarak kendisini göstermişti;

  "Benim hatamdı. Takım olarak iki farklı strateji uyguladık. Fernando'nunki çok kısa, benimki ise çok uzun bir bölüm olacaktı. Eğer kaza yapmasaydım başarılı olacaktım çünkü araçtan memnundum."

  "Duvarları her sıyırıyoruz. Ancak bir kere dokunduğunuzda tamamiyle kaza yapıyorsunuz ve kontrolünüzü kaybediyorsunuz."

  Bu olaydan bir yıl sonra FIA, aksini kanıtlayacak bir veri bulmuş olarak ki Renault'nun bu zaferi hakkında soruşturma başlattı.

  Bu verinin ne olduğu veya kimden bulunduğu şu anda belli değil. Ancak herkesin aklına Nelson Piquet'nin kendisi geliyor. Piquet, Macaristan GP ardıdan Renault'daki işini kaybetmiş ve takımın patronu Flavio Briatore ile tartışmaya girmişti.

  Bir FIA sözcüsü, bir araştırma başladığını doğruladı; "FIA, bir önceki Dünya Şampiyonasının bir yarışı hakkında araştırma başlattığını doğrulamaktadır."

  FIA, araştırmanın gidişine göre Dünya Motor Sporları Konseyi ile bu durumu görüşebilir.


  *