1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Fan temizliği ...

1. SwitchBack

SwitchBack Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Fanımı temizlemek için yan kapaktaki fanı söktüm tozunu aldım daha sonra makina yağı damlattım takmayı denerken hangi yöne takacağımı karıştırdım ... Yan kapaktaki fanın içe mi soğuk hava üflemesi lazım yoksa içerdeki sıcak havayı dışarı mı atması lazım bilemedim ... Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim ters bağlamışsam sorun olmasındna korkuyorum :roll:

2. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    o sana kalmış giriş ve çıkış vardır diğer fanlar girişse bunu çıkış olarak takmalısın veya tam tersi.

3. SwitchBack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kasanın arka bölmesinde bir fan var o çıkış herhalde tam bilemiyorum elimi götürdüğümde sıcak ve hafif bir havanın dışarı çıktığını farkediyorum ve içte anakrtın üzerinde bir fan daha var o fan ne işe yarıyor onuda bilemiyorum :?

4. Ilker Cindik

Ilker Cindik   nowayout rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kasanın arkasındaki fan havayı dışarı verir. Senin çıkarttığın fan kasanaın yan kapağında ise o içeri üfler.

5. SwitchBack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ya peki bazı arkadaşlarıma sordum onların kasasının yan kapağındaki fanlar dışarı vriyormuş ama neyse artık öyle diyorsan değiştirmek gerek

6. SwitchBack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir pcden anlayan kişiye danıştım az önce fan dışarı versin havayı dedi içeri verdirtirsen havayı yüklü bir hava içeri gireceğinden tozlar içerde döner durur olacak başka bir şey yok dedi ... Bencede mantıklı :)

7. Jigsaw

Jigsaw Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kasanın önünden temiz hava alınır arkası egsoz görevi görür, havayı atar, yan kapaktaki fan dışarı üfler, çünkü işlemci ile aynı hizadadır. Amacı işlemci fanının üflediği sıcak havanın kasanın içinde dolaşmadan direk dışarı atılmasını sağlamaktır.

PSU fanı da içeri soğuk, dışarı sıcak hava üfler, Eğer sirkülasyon doğru bi şekilde sağlanırsa HDD'lerin soğutulması sağlanabilir PSU fanı aracılığıyla.

Ekran kartının fanı varsa aşağı bakıyor olmalı kasada, Ona da kağıttan bir havanın direk yukarı çıkmasını sağlayacak bir yol yaparsan yan kapaktaki fan aracılığyla onun da soğumasını sağlayabilirsin. Çünkü sıcak hava direk yukarı yükselir.

8. melih93

melih93 Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anakart ın üzerinde olan işlemcidir. 4 kenarında plâstik vidaya benzer bişey vardır. O 4 vidanın her birinin üstündede plâstik bir çubuk vardır ve tutulması için neredeyse 1cm dikdörtgen şeklinde bir yer vardır. Üstünde ok bulunur ve nereye doğru çevirilceği gösterilir. Tutulması gerek yerden tutucaksın okun yönüne doğru çeviriceksin ve çıkıcak. Her birine bunları uyguladıktan sonra işlemcinin etrafında dolaşan bir kablo vardır ve anakarta bağlıdır. Bağlandığı yerden çıkardıktan sonra işlemci elinde olur :). Aynı şekilde geri takabilirsin ama sana tavsiyem dikkatli ol takarken plâstik vida şeklindeki şeyler çok hassastır. Takarken kırabilir veya yamultabilirsin :wink1: