Takımı
Besiktas
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında eylemdeki Tekel işçilerinin maaşlarının, ihbar ve kıdem tazminatlarının tıkır tıkır yatırıldığını ifade etti. Erdoğan işçilere 1 ay mühlet verdi.

Erdoğan Tekel işçileri ile ilgili şunları söyledi.

Devlet yönetimi ciddiyet ister hel hele ekonomi yönetimi daha fazla ciddiyet ister. Ankara'da Tekel işçilkerinin bir kısmı eylem yapıyorlar. Dikkat edin bir kısmı. 1992 -2003 yılları arasında kıddem tazminatları ile işten çıkarıldı. 2003'te müzakerelerimizin ardından işçi sendikalrı ile onların talebi doğrultusunda 4C sürecini başlattık. Şimdi aynı süreci sendiklar inkar ediyorlar. Aynı kişiler diyor bunu. Bu nasıl dürüstlük. Biz dedik ki özelleştirmelerden dolayı kimse işinden olmasın. Hatta bizden önce işini kaybeden 14 bi,n işçöiyi aldık. Şu anda Tekel'de istihdam edilen işç, 10 bin 850 kişdir. Bunlara biz her ay 40 trilyon ödüyoruz. Sendikalarla 2 yıl önce görüştük. Bize bir 6 ay müsade edin dediler. Gerek Türk iş başkanı ve diğer sendikacılar oturduk konuştuk. Dedik ki artık bunları kapatıyoruz. Dedik ki bu olay özellştirme olayı değildir. Bu tütün depolarınuın tamamen tasfiyesidir. Biz 2 yıldır bu işçi kardeşlerimize tütün işleme devam etsin dedik. Biz 500-600 kişi ile devvam edeceğiz ama diğerleri için bitti.

Kapatılan iş yeridne ihbar kıdem tazminatı verir işi bitirirsiniz. Biz yien bu işçi kardeşlerğimizi 4C kapsamına alalım. ÜCretler üzerinde çalışın dedim arkadaşlarımıza sadece Tekel'i değil hepsini bu kapsam da değerlendirelim.

Sosyal güvenlik ve özlük hakları korunacak. Şimdi ne diyorlar yazılı ve sözlü medyaya teessüf ediyorum. Biz emanetçiyiz tüyü bitmemiş yetimin parasının emanetçisiyiz. Dedikleri şu aç susuzuz. Eğer onlar tekel işçisi ile dümn itibariyle paraları tıkır tıkır ödendi. 40 bin lira kıdem ve ihbar tazminatı hesaplarında. Bir ay içerisinde 4C'den istifade etmek istiyorsan. 10bin Tekel işçisi bu 4c'den istifade edecektir. Maaşlarını hepsi alacaktır. Artış oalcak mı tabi ki oalcak. Geöçen gün kendileri iel görüştük. Baktık ki orada kıdem tazminatı noktasında sıkıntıları var. Biz bunun devamı konusunda yasal mani yoksa çalışsın dedim. Ama yeni süreci kıdem tazminatı alacak şelkilde düzenleyecek.

Dün geldiler biz bunu istemezik dediler. 11 Katrilyon bizim iktidarımızca ödendi. Değerli arkadaşlarım KEY adında paralar kesildi bunu da biz ödedik. Bizim bu kadar yapıcı yaklaşımımız karşısında ajitasyonlar nedir? Oraya giden kim Baykal. Sen önce kendi belediyelerindeki sorunu çöz onu hallet. Türk İş önünde 300-500 işçi ki bunların yanına gelen uç birlikler 'Öğretmen olamayanlar birliği' ne demek bu. Bunu kazananlar kazanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bir fakülteyi bitiren öğretmen oluyor diye iş buluyor diye bir şey yok ki!

Geçen gün söyledim işçi memur bir araya gelsin çömzelim bırakalım toplu görüşmeyi toplu sözleşme imzalayalım. Ama işlerine gelmiyor.Biz her seferinde yapıcı davrandık. Ben sendikadan geliyorum ve işçi olarak da yaşadım. İBB zamanında işçilere ne haklar kazandığımı bilirler... Bu hatırlatmayı yapmayı kendim için görev talep ediyorum. Olay aşırı uçların parçası olmuştır. Tekel işçi,lerin eylemi amacını aştı. Hükümet karşısı kampanyaya dönüştü. CHP ve MHP istismar ediyor. Bunlar iktidar ortağı idiler. Onların iktidarları döneminde bunlar işsiz kaldı. Bunların ieçrisinde medya kuruluşları var istismara devam ediyorlar. Kirli senaryoların başaramadığını başaracaklarını zannediyorlar.

Kullanılıyorsunuz 3 milyonu aşkın insanın asgari ücretlinin memurun vebali var. Bu parayla çalışacak milyonalrca işsizvar. Buradaki olay hak arayışı içerşiide masum talep değil hükümet karşıtı işin parçası olmuştur. Paraları yatan işçileri sesleniyorum Kamuda çalışmak isteyenler gitsin imzalasınlar. Hazinedeki tek bir kuruş milletin emanetidir. Biz bu hakkı çarçur etmeyeceğiz... Şu anda yapılan eylem yasal değildir. Bunlar yasal değil fakat biz bu demokratik davranışımızı bu ay sonuan kadar sürdürceğiz. Artık yasal olan adım neyse ay sonunda atacağoz. Kusura bakmasınlar bu ülke yol geçen hanı değildir.

Kaynak:Haber7

Yukarı Alt