1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Extra fan takmak istiyorum bakarmısınız

1. angela

angela Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    benim bir tane fan takma yerim var ama kasanın alt tarafında kartların sokuldugu yerin metallerini söküp fan takmak istiyorum elimde fan var tam oraya göre . suanda bağlaya bilirim ama aşırı yüklenme olurmu diye sorakcaktım powersuplya adı: loggle model no TGP2501 400W . taksam sorun olur mu

2. Black Rain

Black Rain Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kamyon Şöförü
    Bence Çok Gereksiz :)
    PS: Aşırı Yüklenme Yapıcağını Sanmıyorum :)

3. angela

angela Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    cvbın için sağol belki takarım belki takmam :)

4. TitusPullo

TitusPullo Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Merak etme birşey olmaz. Fun çok fazla elektrik harcamız. P.s 'inde fena değil.

5. MassiveAttack

MassiveAttack Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aşırı yüklenme gibi bir şey olmaz sonuçta 12v, fanların çokluğu değil hava akımının yönü önemlidir.
    Doğru yerden doğru havayı alıyor ya da üflüyorsa problem çıkmaz.

Farzı misal bütün fanların yönü içeri doğru olduğu için sistem kitlenmesi ve ekrankartı entegresinin yanması sorunu ile gelen çok müşterim var.

6. asdfasqwe

asdfasqwe Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hmm kafam karıştı benimde şimdi ... Bende extra fan taktıydım ... Yan kapaktaki fan dışarı üfLüyor .. Extra taktığım dışarı üfLüyor ve powerın fanı dışarı üfLüyor ... Sadece anakartın üzerindeki fan içeri hava aLıyor sanıyorum bir sorun oLur mu acaba ?

7. MassiveAttack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Fi tarihinden bir yazı..

..ve KASA nın kendinde önde 92 lık - arkada 120 lik eksoz fanı vardı ve ekran kartımın ve işlemcinin üstündeki stock fan kullanıyordum.. sistemimi yaz aylarına girerken topladığımda havalar serin iken pek sıcaklıklar ile sorun yaşamıyordum!
    ekran kartı 55 - işlemci stock fan ile 60 - MB 45 dereceyi bulabiliyordu ve bu bana pek endişe vermez hesabı pek düşünmedim..
    ama yaz aylarına girince buna bir çare bulma gereğini duyuyoruzki ki buna hepimiz mecbur kalıyoruz zaten...
    sonra temmuz ağustos aylarına girdiğimizde sıcaklar bastırınca Pc inanılmaz sıcaklar ile boğuşmaya başladı
    işlemci 70 MB - 50 ekran kartı 65 derecelere kadar çıktı üstelik o/c yapılmadan normal default kullanımda birde!!!

kullandığım kasa aopen impression modelinden bahsetmiştim ve kendisi intel onaylı - soğutmada ve kaliteli ürün olduğunu bildiğim için tereddütsüz aldım bu kasayı.
    zaten tatışmasız Aopen, kasalarını oldum olası kalitelidir.. ama daha iyi özellikli marka ve modellerde var tabiki mutlaka ama beni, rahatsız eden yüksek sıcaklıklardı ve düşündüm madem soğutmada başarılı bir kasa deniyorda neden yeteri kadar soğutma sağlayamıyorum acaba ortada yanlış veya ters birşeymi var diye uzun uzun düşündüm ve hatamın kendimde olduğuna karar vererek kasanın önündeki en lattaki 92 lık fana dokunmamak kaydı ile kasanın önünde bulunan yani sürücülerin olduğu bölümü kapatan kapağı açtım ve 4 sürücü takılabilen yuvaların üstündeki kullandığım 2 DVD sürücümü en üste altım ve boşta kalan diğer iki sürücü yuva kapağınıda çıkarttım ve 10 cm genişliğinde boşluk yarattım ve önden içeri doğru baktığımda nerdeyse anakartın yarısını görebiliyordum ki bu iyiye haber... sonra 92 lik revoltec fan aldım ve fan içeri doğru üfleyecek şekilde sabitleyerek bağlantısını anakarta yaparak çalıştırdım sonra asus probe yardımı ile 1600 devirde çalıştırdım sonuç olarak kasanın önündeki orjinal fana üst bölümden bir takviye daha yapmış oldum ki MB değerini 34 e kadar indirdim..

...tekrar pc yi açtığımda 60 dan - 49 dereceye kadar düşürdüm... ve bu yeterli değil hesabına giderek kasamızın yan cam kapağında bulunan 80 lik ızgarayı çıkardım ve orda bulunan baca dediğimiz aparatı işlemci soğutucusunun tam üstüne oturttum ve bacanın kademe kademe uzatarak diğer ucunu kasanın yan kapakdaki deliğine tam isabetledim ve içeri toz girmesin diye içeriden takarak, dışarıdan görünmeyecek şekilde çok ince filitre kullanmayı ihmal etmedim..

..ve kasa kapağımızı kapayıp PC yi tekrar çalıştırdığımızda belli süreden sonra işlemcinin 49 dan 45 dereceye kadar indiğini gördüm ki bu yöntem gerçekten çok işe yarıyor ki dışardaki taze serin havayı direk işlemcinin üstüne veriyorsunuz. yani bu mantıkla yol almazssak kasa içinde biriken sıcak hava gene işlemcinin üstüne gidiyor ve biz ne anladık bu işten hesabı oluyor..
    biraz daha düşündüm hmmm madem temiz serin hava gerekli sana o zaman dur sana bir yardımcı 80 lik fan daha takayım bari ve kasa kapağının yani baca deliğinin bulunduğu bölüme içerden bacanın deligine tam denk gelecek şekilde bir adet 80 lik revoltec fan taktım 1400 rpm devire ayarladım ve mükemmel sonuç işlemciyi 45 den / 40 dereceye kadar indirdim üstelik baca aparatına taktığım fanın devrini yükseltirsem 37 lere kadar iniyor bu sıcaklıklar ayrıca kaliteli fan kullandığım için kesinlikle tık ses yok..

1-120 lik cooler master eksoz fanı / kasa içinde biriken sıcak havayı atmak için
    2-120 lik cooler master psu fanı / kasa içinde biriken sıcak havayı atmak için
    3-92 lik Revoltec 2 adet fan..... kasanın önünde allta bulunan kendi orjinal fanı ve boş sürücü yuvasında bulunan emiş fanı / MB soğutmada çok başarılı yöntem
    4-işlemcinin üstündeki 92 lik fan
    5-yan kapakda 92 lik işlemciye extra dışardan hava takfiyesi yapan fan
    6-anakart kuzey köprü mofset soğutmada kullandığım Asus Strikerin kendi orjinal minik fanı
    7ekran kartında kullandığım 92 lik Revoltec fan
    8-HDD nin üstüne sabitlediğim 80 lik Revoltec fan

bu fanların hepsinide Asus probe2 ile kontrol altında tutarak devirlerini kafama göre yükseltip düşürebiliyorum
    babam amann Striker'im sağolsun
    şaka biryana Striker anakart fanları kontrol etmede ve manuel olarak hız devirlerini ayarlamamızda çok başarılı ve büyük kolaylık sağlıyor ki extradan Fan kontrol cihazları ile uğraşmanıza gerek kalmıyor

fanlar şuan %80 devir ile çalışıyor
    ayrıca fanlarım sonic led aydınlatmalı fanlardır UV tarzında ışık yansıtıyor
    işlemci + ekran kartı dahil diğer fanlar ile brlikte hepsine 140 ytl bayıldım
    ve en iyi soğutmayı yakalamak için deneme yanılma yolu ile fanların yerlerini belki 50 kez değiştirerek
    bu şekilde soğutma için en ince ayarlarını yakalamış oldum ... çünkü bir kaç adet fanı sistemimi soğutayım diye kasa içine gelişi güzel veya yeri farklı bağlarsanız kasa içindeki hava sirkilasyon bozuluyor ve ya ekran kartı ısınıyor yada HDD yada MB ye etki yapıyor vs vs vs...gerçi çok uğraştırdılar beni... ama değdi doğrusu
    ayrıca: bu yöntem ile kasa kapağını kesinlikle açmadan kullanıyorum sistem çalışırken ne zaman kapağı açsam aksine 10 derecelik artışlar yaşıyorum .. bazı arkadaşlarımız PC yanıyor diye yan kapağı açık tutarlar ve sistemin soğuduğunu zannederler!... kapak açık kullanmaya karşıyım şahsen....
    ama kasanıza eğer bahsettiğimiz gibi fan sistemini yerleştirseniz problem yaşamassınız..
    burda önemli olan dava, kasa içinizdeki hava sirkülasyonunu iyi ayarlamanız lazım.... aksi taktirde kasa içine dışına 10000 tanede fan taksanız kasanızın içinde sadece tornado eser! ve kartlar üstünde iyi bir hava soğutmayı gene yakalayamassınız!!!

demiş adam...

8. asdfasqwe

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gözLerim çok yoruLdu okuyamadım yani benim sistemimde sorun var mı (: (:

9. MassiveAttack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Okumayana ekmek yok..

10. asdfasqwe

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Biz açta gezeriz .. iyi geceLer ....

11. MassiveAttack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Önümüz ramazan..
    İyi geceler..

12. Statuss

Statuss Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    fan tak zarar gelmez aksine fayda sağlar.

13. zeytan

zeytan Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    fan yerine kasanın yanlarının söksem açık kalsa bol bol hava alsa aynı işi görürümü
    ciddiyim

14. asdfasqwe

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Görmüyor .. Görür deseLerde görmüyor ... Ben 1 hafta o şekiL oynadım maLum çöL sıcakLarı var bu yüzden evinizde sıcaktır muhtemeLen odada aşırı ısınma oLur dayanıLmaz şekiLde ve ayrıyetten tamamen soğutamazsın sro oynuyorsanda sürekLi ??? aLma ve reset atma gibi probLemLerLe sık karşıLaşırsın benden söyLemesi :wink1:

15. dR.NooB

dR.NooB Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    lise ögrencisi...
    :mrgreen:

Kasanın yan tarafını açın, ardından penceriyi açın ve odaya ceyran yaptırın rüzgâr essin :wink1: Doğal Fan ^^
    Not:(Pc kullanmadığınızda kapatın tekrar.)

16. Jigsaw

Jigsaw Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Extra fan görünce heyecanlandım, extraloob birden soğutma sektörüne de girdi sandım. :P

17. Statuss

Statuss Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    :D :mrgreen:

18. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    zuahahhaa yok daha o kadar ilerleyemedik ama oto teyb işine girebiliriz biraz sanayilerde yatıp kalksak mevzuyu çözeriz extra teyp arabanız için cıstak cıstakkk cısssssss :P

19. dR.NooB

dR.NooB Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    lise ögrencisi...
    Zuahauzaha :twisted: :mrgreen:

Jiggy Ph tangaları yapsın PS'de fln. Patentini alalım. Bende satış elemanı olurum :roll: :mrgreen: