1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

En iyi Beat Programı Reason 3 RESİMLİ Anlatım By SonSAHNE

1. SonSAHNE

SonSAHNE Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Merhaba sevgili extraloob.com üyeleri. internet bağlantımın olmaması nedeniyle şu anda boş durmaktansa bari sizler için işe yarayacağını düşündüğüm bir şeyler hazırlayayım dedim.

Öncelikle size reason 3 adlı programdan bahsedeyim. Bu program sanal bir stüdyo olarak kullanılabilecek kapasitede bir ses/müzik programıdır. Biraz karışık gibi görünsede eğer yeteneğiniz varsa 1 ay içinde hayal gücünüze bağlı olarak değişebilen güzellikte beatlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Bu arada daha önce fruity loops kullanmış olanlar bu programı onun gibi sanmasınlar çünkü onda belirli kalıplar yerleştiriliyordu fakat bunda kalıpları kendiniz oluşturup istediğiniz yerlere yerleştiriyorsunuz...

Not: Eğer anlatımda bilmediğiniz terim varsa biraz altında onun anlamını bulabilirsiniz. O yüzden acele etmeyin. karışıklığa mahal vermemek için elimden geleni yapacağım...

Ders1: Terimler ve Device isimleri (sadece bu ders Alıntıdır.)

Create altında:

Sequncer Track:Çalışma ortamına boş bir track atar,bunun üzerine note kayıtlarını veya diğer enstrumanlardan import ettiğin note'ları dizebilirsin.

Mixer 14: Adı üstünde 14 kanallı bir mixer ekler projemize ve eklediğimiz enstrumanlar otomatik olarak mixer'a bağlanır.

Subtractor Analog Synthesizer:
    Reason'un temel araçlarından biridir,Analog Polifonik bir synth'dir.Çok iyi olduğu söylenemez ancak güzel sesler yakalanabilir.

Malstrom Graintable Synthesizer:Reason'daki en synth'dir(gerçi 2 tane var ) Subtractor'a oranla çok daha iyidir,polifoniktir.En belirgin özelliği her osicillator için ayrı patch sistemi vardır.

NN-19 Sampler:Adından anlaşılacağı gibi bir sampler'dır,patch yada browse sample kısmından verdiğiniz sample ses dosyalarını sequncer track'teki note'larınıza uygular.Filter özelliği mevcuttur.

NN-XT Sampler:Üstte bahsettiğimiz sampler'ın yeni jenerasyon versiyonudur.Çok detaylıdır ve üsttekine göre en önemli artısı,bir note'a bir sample yerine birden fazla sample ekleyerek sese çeşitlilik vermesidir.

Dr.Rex Loop Player:Projenizde loopları çaldırmak için kullanabileceğiniz aygıttır,rex uzantılı dosyaları destekler.Bu dosya formatını Propellerhead ürünü olan ReCycle ile yapabilirsiniz.Filter Envelope özelliği mevcuttur.

Redrum Computer:Reason'da drum loop'ları yazmanızı ve kullanmanızı sağlayan çok kullanışlı ve çok güzel bir araçtır.Hatta bence Reason'un diğer yazılımlara hatta cubase'e bile olan artısı bu araçtır.Drum kanalları üzerinde yapabileceğiniz,Pitch,Bend,length gibi oynamalar ile drum'larınıza bambaşka tonlar verebilirsiniz.

RV-7:En önemli ve bence her sese uygulanması gereken önemli efektlerden biri olan Reverb effekti prosesörüdür.

DDL-1:Digital Delay Line yani bildiğimiz tekrar effecti başka bir değişle echo'dur.

D11-Distortion yani sese noise,kirlilik vermek için kullanılır.

ECF-42:Envelope Controlled Filter,klasik filter effectidir,sesin dynamicleri ile oynayarak değişik hoş etkiler sağlar.

CF101:Chorus/Flanger effect ikilisini karıştırırak uygular,aldığınız etki bir formula1 aracının yanınızdan geçme yada uçakların rüzgarı delmesi sırasında çıkan sestir.

Phaser:Yaptığınız frekans ayarına göre belli bir zaman aralığı içinde kanalın frekansını düşürüp artırarak güzel bir etki yaratır

Compressor-Limiter:Tamamiyle mastering işlemi için kullanılan araçtır,ses kanallarının belli bir seviyede sabitleyerek ses içindeki düzensiz yoğunlukları azaltarak eşit seviyeye çeker.

2Band Parametric EQ:2 bandlı görsel equalizer,yine mastering için kullanabileceğiniz artı olarak sesin freakanslarını değiştirirek güzel etkiler yapabileceğimiz bildiğiniz equalizer

Burada bende sanırım 2.0 versiyonu var o yüzden eksikler olabilir, idare ediniz.

Ders 2: Reason 3 Çalışma Prensibi

En üstte görmüş olduğunuz araçlar kısmındaki "Create" buttonunu unutmayınız çünkü genelde bu terimi aralarda kaçırabilirsiniz.

Şu anda reason açık ve üzerinde sadece mixer açılmış durumda. Her eklediğiniz yeni enstrüman mixere bağlanır ve mixeri eklemediğimiz sürece enstrumanlardan ses gelmez.

Mixeri ekledik ama sadece ses çıkarmaya mı yarıyor dediğinizi duyar gibiyim :D mixer üzerinde işaretli olan bölümlerin işlevleri aşağıdaki gibidir.

1: 1. bölüme bağlı olan enstrumanın sesinin sağ veya sol hoparlörden gelmesini ayarlamaya yarar. L ye doğru ne kadar çevirirseniz sola, aksi hareketde sağ hoparlöre bağlar.
    2: 1. bölüme bağlı olan enstrumanın ses düzeyini ayarlamanıza yarar. hatta otomasyon ile ortalara doğru oto olarak değişmesinide ayarlayabilirsiniz.
    3: bütün enstrümanların aynı anda çalmasıyla oluşan sesin düzeyini ayarlamanıza olanak sağlar.
    Numaralandırılmamış kutucukda her device da bulunur bu simge durumunda küçültmek gibi birşeydir :wink1:

Diğer numaralandırılmış yerlerinde kullanım amaçları ve şekilleri şöyledir:
    4: Switch mode(notaları yazabileceğiniz yer) ve Edit mode (yazdığınız notaları kuş bakışı gibi görebileceğiniz yer :) ) arasında geçiş sağlar.
    5: Nota yazmada veya yazılmış notaları düzenlemede gerekli olacak kalem, silgi araçları.
    -
    6: En altta bulunan (6 numaralı) kutunun içerisindeki bölümde tempo kısmı müziğin ritim hızını ayarlamanızı sağlar. Ben genelde 85 veya 100 kullanırım :wink1:
    Play ve stop tuşları yazmış olduğunuz notaları çalmanıza ve durdurmanıza olanak sağlar.
    Kırmızı olan REC tuşuda kayıt işleminde işinize yarar ama ben mixlerinizi Adobe Audition adlı programla yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
    Not: işinize yarayacak olanları yazdım diğerlerinide deneye deneye öğrenirsiniz.

7: Burada müziğimizde kullanılacak enstrumanların isimleri yazar. Mesela şu anda sadece mixer ekli olduğundan mixer var ilerlerde daha iyi anlayacaksınız :wink1:
    8: Az önce bahsettiğim 4 numaralı simgeye tıkladığınızda edit mode a geçiş yapar. resimde arrange mode da yani kuş bakışı ^^

üstten Create e tıklayıp bir subtractor ekledim ve ona bir enstruman patch i yükledim.

Üstte görmüş olduğunuz resim, ilk resimdeki 4 numaralı kutucukdaki geçiş butonuna basma sonucu geçmiş olduğumuz bölmedir. Burası edit bölümü ve numaralandırılmış bölümlerin işlevleri aşşağıdaki gibidir:

1: Subtractor e yüklemiş olduğumuz bir enstrumanın piano versiyonudur. yani notaları bu şekilde yazabilirsiniz. ve ayrıca bu tuşlara tıklayarak nasıl ses çıkardığınıda duyabilirsiniz :wink1:
    2: burada görmüş olduğunuz kırmızı çizgiler yazmış oldğum notalardır. play tuşuna bastığımda zamanı geldiğinde yazdığım uzunlukta ses çıkarırlar.
    3: buraya karışmanızı pek tavsiye etmem. burası üste yazmış olduğunuz notaların sıklığını görmemize yarıyor sanırım ^^
    4: yazacağımız notaların ve 2 numaralı kutuda görünen piano tuşlarının büyümesini veya küçülmesini sağlar. ince ayarları yapmak için büyütebilirsiniz..

Reason en basit haliyle bu kadar. Farklı farklı subtractorler ekleyip hepsine farklı enstrümanlar ekleyebilir ve bir orkestra yaratabilirsiniz ^^ ve aynı görevi gören 3 device daha var. nn-xt ve nn19 ve masltrom ben en çok nn-xt yi severim
    çünkü gerçek enstruman sesleri vardır. gitar piano fülüt vb subtractorde fx bass için kullanabilirsiniz ama arada bazı patchlerden ii sesler yakalayabilirsiniz...

Umarım birşeyler öğretebilmişimdir.

Ders3: Redrum Drum Computer

Aslında bu dersi nota yazmadan önce vermeliydim ama artık kafanız karışmasın. size tavsiyem bir müzik yapacaksanız ilk olarak redrum dan ritminizi hazr hale getirin daha sonra müziğinizi ekleyin. ama yetenek varsa
    2 türlüsüde fark yapmaz.

ilk resimde patch eklenmemiş bir redrum drum computer adlı device görüyorsunuz. 2. resimde ise patch eklenmiş ve ritm yazılmayı bekliyor. Numaralarla göstermiş olduğum butonların fonksiyonları şöyledir:
    1: Redrum Drum computer a patch yüklemeye yarar. Dikkat ettiyseniz bu klasör işaretlerinden redrumun üst taraflarındada var. Oda herhangi bir .wav türündeki sesi eklemenize yarar. Patch yüklemenin asıl amacı hazır olan
    .wav seslerini oto olarak o üst tarafa atamaktır.
    2: Patch yaptıktan sonra oto olarak atanan sesin ismi gösterilir. İsterseniz işaretli bölümün altındaki klasör butonuna basarak kendi .wav türündeki sesinizi bile ekleyebilirsiniz.
    3 ve 4 numaralı kutucuklar birbirleriyle çok alakalıdır. Yani her sesin bir select butonu var. Hangi sesin altındaki select butonuna basılıysa 4 numaralı kutucuklara o sesi yazarsınız. Eğer diğer select e basılı olarak yazarsam
    o butonun üstündeki sese ait olan kutucuklar çıkar ve onlarıda uygun bir şekilde yerleştirince ritimimiz ortaya çıkar. Bu device biraz karışıktır ama bi kaç kullanımdan sonra rahatça kullanmaya başlarsınız.
    4: Bu kutucuklara select in basık olduğu bölmedeki sesi yazarsınız.
    5: şu anda device da sadece 16 kutucuk görünüyor. eğer 7 numarada göstermiş olduğum sayıyı yükseltirseniz o kutucuk miktarıda artacaktır ama siz sadece 16 tanesini görebilirsiniz. diğer 17-32. kutucukları görebilmek için 5 numaralı kutunun içindekini
    17-32 ye getirmeliyiz ama bence 16 kutucukdan fazlası karışıklığa yol açar eğer prof olduğunuzu düşünüyorsanız bu işe bulaşınız ^^
    6: yazdığınız sesin yüksek, orta veya az ses çıkarmasını sağlar. Eğer soft dayken yazarsanız düşük ses çıkarır. bazı sesler arkada çok sırıtır onlar için kullanabilirsiniz. Hard da aksini sağlar.
    7: 5 numaralı kutunun içindeki kutucuk miktarını ayarlamanızı sağlar.
    8: a1 a2 a3 gibi farklı farklı drumlar yazıp şarkı içinde istediğiniz zaman istediğinize değiştirebilirsiniz örneğin ilk 20 saniye a1 sonra 10 saniye a2 çalar. bunuda bir başka dersde anlatacağım ki kafanız karışmasın.

Redrum da en basit şekilde bu şekil kullanılabilir. Ben pattern dersini hazırlayana kadar siz a1 a2 işne karışmazsanız kafanız karışmaz ^^ yinede anlamadım derseniz msn: mailto:son_sahne_rap@hotmail.com...

Eğer Çok zor derseniz Dr.Rex Loop Player sizin için daha uygundur ama bir süre sonra ihtiyaçlarınızı karşılayamayacaktır...

Not: Aşağıda Matrix Pattern Squencer kullanımında pattern yazmayı anlattım. aynısını redrumada uygulayabilirsiniz. bu şekilde farklı drumlar yazabilirsiniz.

Ders 4: Dr.REX Loop Player Kullanımı:

Resimde görüldüğü üzere create den bir Dr.REX Loop Player oluşturdum ve patch yükledim. Dr.REX için 2 tür patch loop vardır. biri enstruman diğeride drum loops. yani redrumun yerine geçirebilmek için drum loops dan yararlanacağız.
    Patch yüklerken Dr Rex Percussion Loops un içndeki hazır loop lardan yararlanabilirsiniz. İstediğiniz patch i yükledikten sonra ortaya sağ tıklayıp Copy Rex Loop to track e tıklarsanız altında göründüğü gibi bu loop u şarkıya eklemiş oluruz. daha sonra aşşağıda
    copy paste yaparak onu çoğaltabilirsiniz...

Ders5: Device a Effect Vermek

yukarıki resimde 1 numarada göstermiş olduğum bölüm effect devicelarıdır ve ilk dersde ne işe yaradıkları hakkında bilgi verilmiştir. Ben DDL yani Digital Delay Line hakkında ufak bilgi vereyim. zaten diğerleriyle çalışma prensibi aynı sayılır zaten işaretli kutucuklarlarla istediğiniz
    sese ulaşana kadar oynarsanız yavaş yavaş tecrübe kazanırsınız.
    2: Bu bölümde her sayının effect i farklıdır. Bununla oynarsanız hoş sesler yakalayabilirsiniz. ben genelde 3 ü kullanırım çünkü en doğal tekrar effecti budur. [Bence budur isteyen değişiklerinide deneyebilir]
    3: Tekrarlama miktarı. Yani yankının kaç kere tekrarlanacağını bu bölümden yani feedback den ayarlayabilirsiniz.
    4: Bu kutunun içindekini L ye kaydırırsanız effectin sesi sol hoparlörden gelir. aksini yaparsanız sağdan gelecektir.
    5: Bunu ben genelde az miktarda kullanırım çünkü çok olunca effect verdiğim device ritm ile uyuşmayabiliyor...

Ders6: Basit olarak Matrix Pattern Squencer Kullanımı

Bir subtractor açtım ve subtractor e sağ tıklayıp create ve matrix pattern squencer a tıklayıp bir matrix pattern squencer oluşturdum. Resimdeki fonksiyonların işlevleri şöyledir:
    1: Burada A1 A2 A3 ..... gibi istediğiniz kadar pattern oluştursunuz ve bunları daha sonra yazarsınız (bkz. 4 ve 5 )
    2: Burada bir pattern oluşturdum. 16 step den oluşuyor.
    3: 2. kutudaki gibi pattern yazdık ama ben daha uzun pattern istiyordum derseniz bunu yükseltin.
    4 ve 5 de yazmış olduğum pattern ları track e uygulamayı gösteriyor. Nasıl yazılıyor diye soracaksınız eminim. Kalemi seçin ve patternları şarkıya uyguladığımız sarı yerin sol üst köşesinde a1 i seçin. tıkladığınız yerde a1 yazılır. a2 seçin ve a2 yi yazın ardından a3 a4 ... devam edersiniz...

Ders7: Otomasyon

Size en basit şekliyle otomasyonu böyle anlatabilirim. Otomasyon demek reasondaki devicelarda elinizle değiştirebildiğiniz her şeyi müzikde istediğiniz esnada oto olarak değiştirebilmek demektir. Değiştirmek istediğiniz yere sağ tıklayıp Edit Automation u seçmeniz yeterlidir.
    "Edit Automation" a tıkladıktan sonra Edit mode u açıp mavi yerde ayarlayabilirsiniz. (bkz. bi alttaki resim)

Resimdeki fonksiyonların işlevleri şöyledir:

1: Otomasyon uyguladığım yer böyle yeşil bir kutu içerisine alınır. Ben mixerda herhangi bir device ın sesini ayarlamak için otomasyon yapmayı seçtim ama siz istediğiniz her alana uygulayabilirsiniz.
    2: Edit automation a tıkladıktan sonra böyle mavi bir dikdörtgen içinde kalemi seçerek otomasyonunuzu ayarlayabilirsiniz.

Ders8: Scream 4 Distortion Kullanımı:

Yine subtractor e eklediğimiz bir enstruman a effect vermek için kullanabileceğimiz çok kullanışlı bir programdır. Subtractor e sağ tıklayıp create ye geldim ve Scream 4 Distortion oluşturdm. Keyfinize göre Scream e patch yükleyerek sese effect verebilirsiniz.
    RV 7000 Advenced Reverb ve BV512 Digital Vocoder adlı araçlarda aynı işlevde kullanılabilir.

http://www.extraloob.com üyeleri için hazırlanmıştır. Eğer birşeyler öğretebildiysem ne mutlu bana. Hala kafanızı karıştıran soru olursa elimden geldiğince yardım ederim. SonSAHNE ye öm göndererek veya mailto:son_sahne_rap@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz... Saygılarımla SonSAHNE...

Professional kişi tarafından yapılan rns örneği:

2. SonSAHNE

SonSAHNE Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Tamamen Kendi Çalışmamdır. TAMAMEN :twisted:

3. SonSAHNE

SonSAHNE Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
  4. The_DifferenT

The_DifferenT Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Fucker LoL
    Hacım super bi geri donuş yapmışın bu tarz işlere meraki olan uyeler için harika bi konu
    Siz yapın biz dinliyelim Rap 4ever

5. belirsizzzzz

belirsizzzzz Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    CeyRRANNCI
    welcome honey

6. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63
    wooowwwwwwwww

bunu daha önce görmüş ve hiç ilgi alanım olmadığı için ellememiştim demek ki içimizde neler varmış teşekkürler öncelikle bu programı tr de ilk biz çözümlemişizdir :P

artık bende kurcalayabilirim tekrardan teşekkürler güzelim harika bir rehber olmuş.

7. IorıYAGAMI

IorıYAGAMI Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    download göremedim ? nasıl indircez koyasaydın iyi olurdu.

8. TitusPullo

TitusPullo Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    İsmail bu konuda diğer topiclerin gibi çok harika olmuş. Bende hemen deniyorum ^^

9. SonSAHNE

SonSAHNE Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Dosya boyutu 1.4 gb di sanırım. isterseniz download link de koyayım.

10. zinedine_sinan10

zinedine_sinan10 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ellerine sağlık kardeş tam da aradığım bi konuydu.