EliteTurk

Aileden
'Emre hep hüsran yaşıyor!'
Playstation tutkunu olan Acun Ilıcalı, oyuna dalıp toplantıları kaçırdığını söyledi

TÜRKİYE’de şu anda 600 bin kişinin evinde PlayStation var. Bu sayının 20 binini fanatik oyuncular, 200 binini eğlence meraklıları, gerisini ise parti oyuncuları yani arkadaşlarıyla oynamayı sevenler oluşturuyor. PlayStation’ın kendisi ve oyunları pahalı olduğundan bu bağımlılılar oldukça kalburüstü bir kitleyi temsil ediyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek son oyunu God of War piyasaya çıktığı ilk haftada 11 bin 700 kişi tarafından satın alınan PlayStation bağımlılığı için “sinsi bir hastalık” yorumunu yapıyor. Beyazyürek’e göre PlayStation gibi bağımlılık yapan dijital oyunların hedefi erkekler ve çocuklar.
Beyazyürek, “Oyun bağımlılığı yüzünden hastanede yatan hastalarım var. Hayal ve gerçek
birbirine karışıyor. Sadece çocuklar değil yetişkin erkekler de bağımlı. PlayStation yüzünden
evlilikler dağılıyor” diyor.

300 KİŞİ TEDAVİYE GELDİ

Geçen yıl PlayStation yüzünden 300 kişinin tedaviye geldiğini söyleyen Beyazyürek
sözlerini şöyle sürdürüyor: “Erkekler bağımlı olduğunu kabul ederek gelmiyor. Eşinin ısrarı
üzerine geliyor. Kadın evliliklerinin artık yürümediğini çünkü eşinin bütün gece
PlayStation oynadığını anlatıyor. Ve ‘Eskiden sabahlara kadar oturur birlikte sohbet eder
ya da dışarı yemeğe çıkardık. Hayatımıza PlayStation girdiğinden beri eşim sabahlara
kadar oyun oynuyor, daha sonra da işe gidiyor. Artık bu evliliğe katlanamıyorum’ diyerek gözyaşı döküyor. Daha sonra ise durumun bir bağımlılık olduğunu anlıyorlar. İlk önce
psikolojik durumunu anlıyoruz. Bu davranışın getirdiği tepkileri bulmaya çalışıyoruz. Mesela gergin olabilir; sıkıntılı, huzursuz, mutsuz olmak, içe kapanmak ve hiçbir şeyden tat alamamak, gördüğümüz tepkiler arasında. Gerekirse ilaç tedavisi ya da uzun süreli
destekleyici ve yol gösterici psikoterapi uyguluyoruz.”

BABA ŞİDDETİ

Kendisine gelen vakaların genellikle 10-35 yaş arası kişilerden oluştuğunu söyleyen Beyazyürek “Direkt olarak ‘Bağımlılığım var, bundan dolayı acı çekiyorum’ diye gelmiyorlar.
Anne çocuğunu getirdiği zaman, ‘Çocuğumun derslerinde bir düşme var, odasına kapanıyor.
Acaba uyuşturucu mu kullanıyor’ diyor. Çocuğun bağımlı olduğunu başka tepkilerden sonra anlıyorlar. Özellikle 4-5 yaşlarındaki çocuklar online oyunlardan uzak tutulmalı” diyor. Beyazyürek unutamadığı bir vakayı ise şöyle anlatıyor: “17 yaşında iki çocuk online
oynadıkları oyun yüzünden bilgisayarın başından kalkmıyorlar. Çocuklar derslerinde
çok başarılıyken birden başarıları düşmeye başlıyor. Baba, çocukların oyunu bırakması için şiddet uyguluyor. Anne çaresizlikten Cumhuriyet Savcılığı’na hatta Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmuş. Bu girişimlerinden hiçbir şekilde yanıt alamamış. En sonunda da bana başvurdu.”

Acun Ilıcalı: Oyuna dalıp toplantıları kaçırıyorum

TÜRKİYE’nin en ünlü PlayStation tutkunlarından biri de hiç kuşkusuz Acun Ilıcalı.
Türkiye sınırlarına ilk girdiğinde yani 1997 yılında PlayStation sahibi olan, 2000’de
PlayStation 2 alan Ilıcalı’nın bugün dev bir oyun arşivi bulunuyor. Her zaman ve her
koşulda PlayStation oynayacak vakit bulabiliyor. Havaalanında ya da yolda “PlayStation
Portable” devreye giriyor. Eğer bütün gün çalıştıysa bazı geceler eşini uyuttuktan sonra
vakit ayırıyor PlayStation’a... Okan Buruk, Emre Belözoğlu gibi rakipleriyle (Gerçi o kendine
kimseyi rakip görmüyor!) gece maçları yapıyor. Eşi uyanmadan da evine geri dönüyor!

Yukarı Alt