1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Emanet kramponla Valencia'ya

1. Rochas

Rochas Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Bir arkadaşından aldığı 3 numara büyük kramponların içine gazete kağıdı koyup Malatya'da seçmelere girdi... Çanakkale'ye gittiğinde "Ailemden ayrılamam" dedi. Otogardan arkadaşları çevirdi. Fakat Mehmet, 'topal' başladığı kariyerinde zirveye çıktı
    1996 yılının yaz ayları... Malatya'da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet henüz 13 yaşında. Tüm bir futbol aşığı Mehmet. . .Okuldan kalan tüm vaktini, her çocuk gibi sokak arasında top oynayarak geçiriyor. Bir gün mahalle kahvehanesinin camındaki kağıt dikkatini çekiyor. "Yarın Belediyespor'un seçmeleri var"... Bir anda içini müthiş bir heyecan kaplıyor Mehmet'in. Fakat bu heyecan, kısa süre sonra hüzne dönüşüyor. Çünkü Mehmet'in kramponu yok. Ailesi de Mehmet'in futbol oynamasını çok istiyor. Ama maddi durumları o kadar kötü ki, kimsenin elinden bir şey gelmiyor

BUNUN ADI MUCİZE

Ardından bir mucize oluyor. Mehmet'i çok seven bir yakını, kendi kramponlarını Mehmet'e veriyor; "Yarın git ve kendini göster" diyor. Dünyalar onun oluyor... Kramponların 3 numara büyük olması bile Mehmet'in canını sıkmıyor. Hemen çözüm bulunuyor ve kramponların içi gazete kağıtları ile dolduruluyor.
    Ertesi sabah herkesten önce soluğu seçmelerin yapılacağı sahada alıyor Mehmet. Ve top ilk ayağına geldiğinde, diğer çocuklardan farkı hemen ortaya çıkıyor. Yaşıtlarına göre uzun boyu ve bacaklarıyla herkesin dikkatini çekiyor. Antrenörler kaçırmıyor bu genç yeteneği. 3 yıl boyunca Malatya Belediyespor'un altyapısında oynuyor Mehmet

İLK KEZ AİLESİNDEN UZAKTA
    Her yıl kendini daha da geliştiren Mehmet'in hayatı 16 yaşına geldiğinde bir anda değişmişti. Mehmet'i bir maçta izleyip hayran kalan Çanakkale Dardanelspor'un yöneticileri hemen Malatya Belediyespor'a teklif yapmış ve Mehmet, Çanakkale'nin yolunu tutmuştu. 16 yıl boyunca Malatya'nın dışına hiç çıkmayan çelimsiz çocuk, artık Çanakkele'deydi.

Fakat bu yolculuk, Mehmet için hiç kolay olmayacaktı. Çanakkale'ye gittiği ilk günün akşamında, ailesinin hasretine daha fazla dayanamayacağını hissetti. Kendini hemen otogara attı ve "Ben ailem olmadan" yapamam dedi Mehmet. Fakat arkadaşlarının yoğun ısrarıyla kendini futbola vererek, aile özlemini içine gömdü. Mehmet verdiği bu kararın, onu 8 yıl sonra İspanya'ya götürecek yolu açtığının farkında değildi.. Çanakkale'de mükemmel bir performans gösteren Mehmet, 19 yaşında ilk kez Milli Takım'a yükselmenin heyecanını yaşadı. Farklı futbol tarzı, üç büyüklerin de dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ve 2002 yılında Galatasaray'ın yolunu tuttu Mehmet... O dönemin teknik direktörü Erik Gerets'in de hemen gözüne girmeyi başardı. İlk kez Denizlispor deplasmanında geçirdi Sarı-Kırmızılı formayı sırtına. 27 Eylül 2006 tarihinde ise Mehmet'in rüyaları gerçek oldu. Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool'a karşı ilk 11'de forma giydi. Rüya değildi bu; çocukken hayranlıkla izlediği Anfield Road'ın çimlerindeydi. Ve o tarihten sonra zayıf, ince bacaklı Mehmet, Mehmet Topal olmuştu

SAKATLIK ONUN ŞANSI OLDU
    Gerets döneminde zaman zaman düşüşler gösteren Mehmet Topal asıl çıkışını Feldkamp'la birlikte yaşadı. Galatasaray için büyük bir şanssızlık olan Linderoth'un sakatlığı, Mehmet'in önünü açtı. Bir anda yıldızlaştı... Sadece Sarı-Kırmızılı takımın değişmezi olmakla kalmadı, hayallerini süsleyen A Milli Takım formasını da giymeyi başardı.

Ve 12 Mayıs 2010'da Mehmet Topal'ın kariyerinde çok ama çok önemli bir sayfa açıldı. Mehmetartık İspanya'nın en önemli kulüplerinden biri olan Valencia'nın formasını giyecekti. 13 yaşında emanet kramponla futbol hayatına başlayan Mehmet, önüne çıkan tüm engelleri tek tek aşarak hedefine ulaştı. 'Topal' başlayan kariyerinde, zirveye adım attı.

HİÇBİR ZAMAN PES ETMEDİM
    Mehmet Topal, kısa sürede zirveye çıkan kariyerini mücadeleye borçlu olduğunu söyledi. Genç yıldız, "Çok büyük engellerle karşılaştım. Ama hiçbir zaman pes etmedim. Mücadeleyi asla bırakmadım. Sonuçta da rüyalarımı süsleyen başarılara ulatım" dedi