Marka HIS
Ürün Kodu HIS_X1650PRO_AGP_512
Açıklama Ati Radeon X1650PRO grafik işlemcisi. 512MB DDR2 800Mhz 128Bit bellek. Ultra-threaded SM 3.0 engine. Ati AVIVO. Dual 400Mhz RAMDAC. DirectX 9.0 desteği. Tv-out, DVI, Dual VGA, S-Video. Dual Link DVI desteği. HDTV desteği.

Özellikler VGA Slot
RAM Kapasitesi
VGA Chipset Modeli
VGA Chipset Markası
Monitör Bağlantısı

AGP 8X
512MB
X1650 PRO
ATI
Analog
DVI
TV Out

Donanımdan anlayan arkadaşlar bu kart hakkında yorum yaparlarsa sevinirim.

Bu seriyi yakından takip ediyorum ki yakında güzel bi pc alacağım.Bilgisayarcım bana 8x lerin yeni nesil 16x e göre daha pahalı olduğunu söylediki fiyat olarakta şaşırdım. nerdeyse 2 kat far5k var.Hem eski hem pahalı.

Sorduğun kart için arkadaşlarımın çok memnun olduğunu söyleyebilirim ama agp değil 16x kullanıyor onlar,oyun grafikleri en yüksek ayarda bile olsa harika diyorlar.E tabi ram ve işlemciyede bakıyor biliyorsun.

Ben eskisini upgrade etmek yerine yeni bilgisayarı ucuza alma taraftarıyım.Eskisine para harcamıycam.Kattiyen kötü demiyorum ama pahalı yeni nesle göre.

Benim sistem biraz eskidi diyebilirim.

Amd Sempron 2600 işlemci
Msi bi anakart
1 gb ram var
Ekran kartım 128 mb

Sadece ekran kartımda sorun var yani onuda değiştirirsem pek birşey kalmıyor. Anakartım sadece agp ekran kartlarını desteklediği için benimki ölü yatırım fakat, Anakartı değiştirmeye kalkarsam işlemci ekran kartı ve ramleride değiştirmek zorunda kalacağım için yeni bilgisayar toplamış gibi birşey oluyor. Ben sadece ekran kartıyla destekleyiğ kurtulmayı planlıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
bak bir arkadaşım incelemesini yapmıştı feyz al istersen benim kart ile senin kartı karşılaştırıyor.

Eski Tufek Yeni Prense Karsi: 9800PRO@XT vs X1600PRO AGP
Eski Tufek Yeni Prense Karsi

Uzun suredir ATI'den AGP orta seviye segmentine uygun fiyatli ve uygun performansli bir urun gelmemesi sebebiyle 9800PRO@XT sistemimden yeni bir karta terfi edememistim. Sapphire X1600PRO AGP'nin piyasaya dusmesi ile bir ekran karti terfisi yapma sansim dogdu ve ben de bu karti alir almaz bizim eski tufekle veliahtini kiyaslamak istedim, biliyorum pano'da 9800PRO'su olup AGP terfisi icin kararsiz olan cok arkadas var. Buyurun size bir karsilastirma ve yorumlarim.

Kartlar

9800PRO@XT
-Resim Silinmiş.

Testte kullandigim birinci kart, 9800PRO PCB'si ve R360 cekirdegi kullanan, Zalman VF700-Cu ve yaninda gelen Zalman heatsink'leri monte edilmis bir 128 MB Sapphire 9800PRO.

-Resim Silinmiş.

-Resim Silinmiş.

Kart 2.8ns Samsung DDR hafiza kullaniyor ve uzerine yukledigim 9800XT bios'u ile normal bir 128MB 9800XT'den farksiz olarak calisiyor.

GPU: R360
Uretim: 15u
Transistor Sayisi: 107 Milyon
Cekirdek Hizi: 412 MHz
Bellek Miktari: 128 MB
Hafiza Hizi: 365MHz (730MHz)
Mimari: 8x1 Pipeline x Texturing Unit, 4 Vertex Shader
Hafiza veriyolu: 256-bit DDR

Teorik Degerler:
Bellek Bant Genisligi: 23.4 GB/s
Pixel Fill-rate: 3.3G Pixels/sec

X1600PRO
-Resim Silinmiş.

Diger kart ise R500 ailesinin ortanca uyelerinden en mutevazisi, ve su an icin AGP versiyonu bulunan tek R500 karti.

-Resim Silinmiş.

-Resim Silinmiş.
Kartin uzerinde 2.5ns hizinda Hynix DDR2 bellek kullanilmis:

-Resim Silinmiş.

PCIex X1600PRO'lardan farkli olarak bu kartta floppy tipi bir molex ile ek guc kullaniliyor:

-Resim Silinmiş.

retim: 90u
Transistor Sayisi: 157 Milyon
Bellek Miktari: 256 MB
Cekirdek Hizi: 500 MHz
Hafiza Hizi: 405MHz (810MHz)
Mimari: 4x3 Pipeline x ALU, 5 Vertex Shader
Hafiza veriyolu: 128-bit DDR

Teorik Degerler:
Bellek Bant genisligi: 12.8 GB/s
Pixel Fill-rate: 6.0G Pixels/sec

Son düzenleme:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Test Sistemi

Sistem
AOpen H600B-12
FSP550-60PLN
Athlon XP 3200+
Epox 8KRAI
2x 512MB Kingston DDR400
Sound Blaster Audigy LS
200GB Seagate IDE 8MB Cache
Philips DRW824K/40

Suruculer
DirectX 9c Aralik Surumu
Via Hyperion PRO 5.07A
ATI Catalyst 6.3 CCC

Ilk Bakista

Iki kart arasinda birinin dengesiz oldugu kanaatine varmak cok zor degil, zira 9800PRO X1600PRO'dan bellek bant genisligi olarak ciddi bir avantaj saglamisken X1600PRO ise 9800PRO'ya pixel isleme gucu yonunden oldukca ustun duruyor. Teorik degerler yan yana geldiginde ilk bakista 9800PRO'nun mimarisi daha dengeli gozukurken X1600PRO'nun 128-bit DDR2'lerinin karta yeterli bant genisligi ve overhead saglayip saglayamadigi ciddi bir soru isareti halini aliyor.

Bunun yaninda X1600PRO masaya 9800PRO'nun sunamadigi bircok sey getiriyor. Shader Model 3 destegi, HDR ve HDR ile ayni anda calisan AA, AVIVO, HDTV destegi, dusuk enerji tuketimi ve isi, daha sessiz bir sogutucu ve guncel suruculerden daha cok faydalanan guncel bir islemci bunlardan en onemlileri.

X1600PRO ayrica oldukca genis bir kutu icerigi ile geliyor; kutudan S-Video, Composite, Component HDTV kablolarin yani sira DVI-VGA donusturucu, surucu CD'si ve 4 oyunun full versiyona upgrade edilebilen (ucret karsiligi) demolarini iceren bir oyun CD'si cikarken, kart Arena tarafindan ithal edilmis ve icinde garanti karti ile birlikte geliyor.

Tek slotluk bir sogutucu kullanan X1600PRO'nun ilk acilistaki gurultusu disinda (sanirsam BIOS 2D Mode'a gecip yavaslamasi gerektigini biraz gec anliyor..) rahatsiz edici bir gurultusu yok, ancak bir VF700-Cu ile karsilastirmak soz konusu degil. Yine de kasa gurultusu konusunda taviz vermeyen bir kullanici iseniz sogutucuyu degistirmeyi dusunebilirsiniz. Bu sogutucu ile kart idle halde 62C'da calisirken (GPU) 9800PRO@XT'nin standart sogutucu ile idle sicakligi 77C'u bulabiliyor.

Kart oldukca kisa ve sistemime takarken herhangi baska bir bilesen ile sorun cikartmayacak kadar kompaktti.

Test Yazilimlari

Elimde orjinali bulunan en yeni oyunlar oldugundan, ve hem DirectX hem OpenGL olarak kartlari test etmemde kolaylik saglayacaklari icin Half Life 2 ve Doom III'u sectim. Bunlarin yaninda kartlari sentetik teste tabi tutmak icin 3DMark 05'i kullandim.

Lafi daha fazla gevelemeden sonuclara gecmek gerekirse..

Sonuclar
-Resim Silinmiş.

Sanirim siz de benim kadar sasirdiniz..

Teorik datalardan akilda kalan soru isaretlerinin hepsi bu sonuclara yansiyor. X1600PRO mimarisi ne yazik ki dengeli bir mimari degil ve yavas 128-bit DDR2 yuzunden ciddi sorunlar yasiyor.

X1600PRO 9800PRO@XT'mize 3DMark05'te ciddi bir fark atsa da sentetik bir benchmark oldugu gercegi gercek oyun testlerinde karsimiza cikiyor. Butun GPU gucune ragmen X1600PRO AA/AF'siz testlerde 9800PRO'yu ancak geride birakirken AA/AF acilmasi halinde 9800PRO'nun arkasina dusuyor. Ancak isin ilginc kismi her iki durumda da kartlar arasindaki performans farki oldukca cuzi.

Sentetik benchmark'lara geri donersek, elde ettigimiz Fill Rate degerlerinin teorigin cok altinda oldugunu gorecegiz, ozellikle single texturing icin. Bu da aslinda 4x3 mimarisinin her durumda teorik fillrate'ine ulasamadigi gercegini ortaya koyuyor. Zaten Pixel Shader testlerinde kartin ortaya koydugu basari mimarinin asil hedeflerini gozler onune seriyor: X1600PRO pixel shader kodu islemek konusunda bir canavar ama basit ucgenler ve vertex hesaplarini dayadiginizda tokezliyor. Kisacasi onumuzdeki senenin oyunlarinda 9800PRO'dan daha ustun hale gelme olasiligi var ancak gecen senenin oyunlarinda 9800PRO ile ancak kafa kafaya gelebiliyor.

Peki ya kartin getirdigi yenilikler? Acikcasi SM3.0'in goruntu kalitesine ek birsey kattigi oyunlar piyasada oldukca az oldugu gibi, X1600PRO'nun bellek bant genisligi sebebi ile HDR+AA ile oyun oynamak 640x480'de bile bir slideshow'dan daha eglenceli bir tecrube sunamiyor. HDTV destegi ve AVIVO ozelliklerinin faydasi ise tamamen kullanicidan kullaniciya degisecek ozellikler. Yadsinamayacak bir gercek ise kartin 9800PRO'dan daha az enerji cekerek cok daha az isindigi.

Sonuc olarak bu karti tavsiye eder miyim? Acikcasi sokaktaki satis fiyati olan $160+KDV'yi hak ettigini soylemekte zorlanirim. Mevcut 9800PRO'mdan bu karta 2. el bularak uygun bir fiyata almadan terfi etmis olsa idim kendimi cok da mutlu hissedecegimi zannetmiyorum. Kisaca 9800PRO sahipleri icin ideal bir terfi yolu olmadigini acikca belirtebilirim. X1600XT AGP'nin piyasaya cikmasi halinde kullandigi 600MHz'lik DDR3 bellekler ile 9800PRO'ya cok daha iyi birer alternatif olacagini dusunuyorum.

Peki ya 9550 ve benzeri 4x1 konfigurasyonlu kartlardan upgrade edecek arkadaslar? Bence sizin icin bu kart iyi bir secim olabilir, ancak 2. el alisveristen cekinmiyorsaniz bu aralar piyasada 150 YTL'ye giden 2. el bir 9800PRO ile daha ucuza hemen hemen bu kadar mutlu olabilirsiniz.

Nacizane bir donanim inceleme denemem oldu, umarim hepinizin isine yaramistir. Saygilar, sevgiler.

Son düzenleme:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ben bu arkadaşımdan bu kartı aldım o da yeni kartı ile eski kartını karşılaştırdı buyur yorum meclisin Razz Cool

-Resim Silinmiş.

Son düzenleme:
extraloob demiş ki:
ben bu arkadaşımdan bu kartı aldım o da yeni kartı ile eski kartını karşılaştırdı buyur yorum meclisin :P 8)

- Resim Silinmiş.
Etrafındaki bakırlardanda anlaşılıyorki iyi bir seçim.Arkadaşlar yöntemim basittir.Bir ekran kartı ne kadar iyiyse o kadar çok ısınır .Ne kadar ısınırsa o kadar büyük fan veya soğutma sistemi takılır.Eğer normalde işlemci üstünde bulunan bakırlar burayada eklenmişse bu kart uçuyor demektir.Nice kartlar var ;

Sence hangisi daha iyidir ? İkiside 1Gb olsun sence hangisinin performansı uçar ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt