EliteTurk

Aileden
E bu ne biçim pasaport!
‘E-pasaport sistemine geçtik’ diyen yalan söyler.

Buradan sonra okuyacaklarınız 1 Haziran’da verilmeye başlandığı “iddia edilen” biometrik pasaportların “biyokimyamı bozuşunun hikâyesidir”. Okuyunuz, gülünüz, ağlayınız....

Yeni pasaport almam şarttı. e-pasaport.gov.tr adresine girdim, yapılması gerekenleri okudum, 0216 444 30 20 numaralı telefonu aradım.

Kibar bir hanım yeni pasaport için gerekenleri sıraladı, randevu verdi. Bir devlet “şeysi” bu kadar düzenli olur muydu? Şüphelenmem gerekirdi!

Durumu önce bir arkadaşım tecrübe etti ve “21’inde hayatta uçamazsın. Çipli pasaport işlemi yapılamıyor, ben pasaport süremi uzattım, geldim” dedi... Aradım “Sistemde arıza vardı. Birkaç saat içinde düzeltilir” dediler. Perşembe de cep telefonuma bir mesaj geldi: “Yarınki randevunuzu unutmayınız!” Cuma ilçemin emniyet müdürlüğünde yaşadıklarımı anlatmaya çalışayım.

- Biyometrik pasaport randevum vardı...

Polis: Biz randevu ile çalışmıyoruz!

- Nasıl yani? Randevu aldım.

Polis: Biz vermiyoruz o randevuyu, randevu altığınız yeri arayıp konuşun.

- Ne yani ben açıp sanal biriyle mi konuştum?

Polis: Yooo siz gelen kaçıncı kişisiniz. Eski usul pasaport işlemleri için de sabah gelip numara almanız gerekirdi. Numara saati bitti!

‘KİŞİSEL MEMNUNİYETİNİZ İÇİN!!!!’

Kamera neredeydi? Bu bir şaka olmalıydı, di mi? Bana randevu veren numarayı aradım:

- Randevuyla çalışmıyorlarmış; ne olacak?

- Kibar sesli hanım: Randevunuz saat 3’te.

- Zaten oradayım! İşinizi yapmıyoruz diyorlar.

- Garip kadın: Başka güne randevu verebilirim!

- Randevum zaten var! İş yapılmıyor!

- Daha da garipleşen kadın: Kişisel memnuniyetiniz için başka bir güne randevu verebilirim.

- Kişisel memnuniyet mi!!! (Böyle zamanlarda küfürsüz yetiştirildiğime öyle üzülüyorum ki!) 21’ine biletim alınmış, pasaportum yok, vizem yok. “5 ila 8 günde pasaportunuz
adresinize teslim edilir” dediniz! Gün ortası, işimden geldim. Siz bana “Randevu vermiyoruz” denen yere tekrar randevu vermekten bahsediyorsunuz! Birkaç gün sonrasına! Şaka mı bu ya!

GERÇEKTE NELER OLUYOR?

Bir “robot” olduğuna kanaat getirdiğim kadın bana bir kez daha “Şu anda yapabileceğim tek şey başka bir güne randevu vermek” dedi ki orada kendimden geçtim. Bu ve sonrasındaki diyaloglarım bana “hacca gitmek için yola çıkıp Konya Ovası’nda bırakılanların” ruh hallerini yaşattırdı.İşte size bu e-pasaport durumunun özeti:

- Öyle cumhurbaşkanına çipli pasaport vermekle olmuyor. “Çipli pasaport sistemine geçtik” deseler de uygulama yok yani ge-çil-me-miş.

- Ha biri size e-pasaport için randevu vermiş, ha karşılıksız çek yazmış! İnanın hiçbir farkı yok.

- e-pasaport sistemiyle ilgili, emniyet müdürlüklerinin görev tanımı genel müdürlüklerde yapılmış. Ancak kimin ne görev yapacağı ilçe emniyet müdürlüklerine sadece 1-2 gün önce bildirilmiş.

- Emniyet müdürlüklerinin çoğunda çipli pasaport işlemi yapmak için altyapı yok!

İSTENEN BELGELER DE TUTMUYOR

- Randevu alırken istenen belgeler ile emniyet müdürlüklerinde ‘beklenenler’ birbirini tutmuyor!

- “Emniyet müdürlüğünde bir vezne var, orada ödemenizi yaparsınız” denildi. Polisler “Vezne görüyor musunuz?” diyerek dalga bile geçti.

- Fotoğraf ölçüleri belirsiz! Nüfus cüzdanı yeterli deniyor, başvururken fotokopisi de isteniyor.

- Bir manavda et istemekle, emniyet müdürlüğünde e-pasaport istemek aynı şey gibi. İstediğiniz şey orada verilmiyor! Görevli polisler “Burada sistem kurulmadı ki, sizin belgelerinizi alsam bile, durur, işlem yapılamaz ki burada” diyor.

YENİ PASAPORT ALINAMIYOR

- Karşınızda sorun çözecek, herhangi bir sorunuza yanıt verecek hiçbir kişi ya da mercii yok!

- 5 ila 8 gün içinde pasaportunuzu almanız da im-kân-sız. Evrak teslimi bile günler aldığından, sayfası olan pek çok kişi “çipli pasaport almaya gidip pasaport süresini uzatarak geri dönüyor”.

Bu satırları okuduğunuz gün, yurtdışı yerine yeni belirsizliklere yola çıkmak üzere, 8.30’da açılan emniyet müdürlüğü kapısında 7.30’da sıraya gireceğim. Yine inşallah, yine maşallah!

Yukarı Alt