Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Dünyanın En Hızlı DX11 Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 580

MD - NVIDIA çekişmesi hızla devam ediyor. AMD'nin yeni Radeon'ları karşısında NVIDIA'nın beklenen atağı sonunda resmen duyuruldu. NVIDIA firması, dünyanın en hızlı DirectX 11 destekli ekran kartını, GeForce GTX580'i tanıttı.

Transistör seviyesinden itibaren yeniden tasarlanmış GF110 GPU'su kullanılarak yaratılan GTX580, 3 milyar transistör barındırıyor. Bu GPU hala Fermi tabanlı olsa da GTX480'e göre daha az transistör içerdiğinden daha az güç ile daha stabil çalışmakta. Böylece aşırı güç tüketen benzeri üst seviye kartlara göre daha az güce ihtiyaç duyuyor. 200W'a yakın güç tüketim değeriyle sınıfındaki diğer kartlardan watt başına %35 daha performanslı hale gelen GTX580, NVIDIA'nın bir önceki tepe seviye kartı olan GTX480'e göreyse yaklaşık %30 daha hızlı.

NVIDIA'nın sunduğu verilere bakılırsa kart, benzer DX11 destekli kartlar arasında tesselation performansı konusunda %160 daha hızlı. Konu DX10 ve DX9 olduğunda ise aradaki fark %62'ye kadar çıkabiliyor. GTX580, 512 CUDA çekirdeği içermekte. 1536MB boyutunda GDDR5 bellekler kullanan kartın 1544MHz'lik CUDA çekirdek hızı ve 772MHz'lik GPU çekirdek hızı mevcut. Isı yönetimi konusunda değişikliğe giden NVIDIA, bu kartta "vapor-chamber" adı verilen teknolojiyi kullanmış. Böylece GPU ile soğutucu bloğu arasında gerçekleşen ısı transferi, olabildiğince arttırılmış.

NVIDIA, yeni gözdesi GTX580 ile birlikte, kart için özel olarak geliştirilmiş 262.99 WHQL sürücüsünü de yayınladı. Elbette bu yeni sürücü, şimdilik sadece GTX580 ile çalışmakta. Kartın tanıtımı ile birlikte diğer üreticiler de kendi kartlarını ardı ardına ortaya çıkarmaya başladı. Sparkle, Point of View, EVGA, Palit, ZOTAC ve Gigabyte bu üreticilerden bazıları.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
PhaetoN demiş ki:
işlemcide intel neyse ekran kartında nvidia odur cool2: ati ancak alternatif olabilir...

hacım bu biraz fevri yorum olmuş, dilersen amd ile ati'nin satış rakamlarına bir bak bakalım ki hepsini geçtim nasıl ki kimisi fanatik fb'lidir kimiside gs'lidir bu da böyledir bileğimi kessen kanım sarı lacivert akar kasamı kessen amd ati akarrrrrrrrrrr :twisted: :mrgreen: :lol:

extraloob demiş ki:
PhaetoN demiş ki:
işlemcide intel neyse ekran kartında nvidia odur cool2: ati ancak alternatif olabilir...

hacım bu biraz fevri yorum olmuş, dilersen amd ile ati'nin satış rakamlarına bir bak bakalım ki hepsini geçtim nasıl ki kimisi fanatik fb'lidir kimiside gs'lidir bu da böyledir bileğimi kessen kanım sarı lacivert akar kasamı kessen amd ati akarrrrrrrrrrr :twisted: :mrgreen: :lol:
tuttuğumuz takımlar misali sen FB delisi ben GS sen AMD-Ati bağımlısı bense Intel-Nvidia :beer: makara:
ps:tamda yeni pc topluyordum bunu gördüğüm iyi oldu bu kartın bi alt modelini sipariş vermiştim iptal edip bu kartın stoklara girmesini bekliyim madem :twisted:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ne kadara hangi kartı sipariş vermiştin hacım ? hazır black ops'da çıktı awww tadından yenmez ^^

Call of Duty: Black Ops için bildiğim kadarıyla çok fazla bir sistem istenmiyor. Optimizasyonu çok iyi yapabilmiş Treyarch firması. Onun için bu ekran kartını sırf o oyun için almak mantıksız fakat Mart ayında çıkacak olan Crysis 2 oyunundan tam performans alabilmek için herkesin bilgisayarında bu ekran kartının olması gereklidir.

PhaetoN demiş ki:
extraloob demiş ki:
PhaetoN demiş ki:

tuttuğumuz takımlar misali sen FB delisi ben GS sen AMD-Ati bağımlısı bense İntel-Nvidia :beer: makara:
ps:tamda yeni pc topluyordum bunu gördüğüm iyi oldu bu kartın bi alt modelini sipariş vermiştim iptal edip bu kartın stoklara girmesini bekliyim madem :twisted:
katiliyorum intel-nvidia tek gecerim...
Ps.Bu 2 si sanki kardes gibi ayrilmaz 2 li^^

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
PhaetoN demiş ki:

güzel kart.

Lost_Finale demiş ki:
Call of Duty: Black Ops için bildiğim kadarıyla çok fazla bir sistem istenmiyor. Optimizasyonu çok iyi yapabilmiş Treyarch firması. Onun için bu ekran kartını sırf o oyun için almak mantıksız fakat Mart ayında çıkacak olan Crysis 2 oyunundan tam performans alabilmek için herkesin bilgisayarında bu ekran kartının olması gereklidir.
crysis 2 cidden iyi kasıyor makinayı.

extraloob demiş ki:
PhaetoN demiş ki:

güzel kart.

Lost_Finale demiş ki:
crysis 2 cidden iyi kasıyor makinayı.
bir de ben bi ara 1gb ram 256gpu ve pentium II dual core sistemimle oynamaya çalışmıştım zor bela kaldırdı :D

Yukarı Alt