selamlar bu aralar başım bir sorun ile fena halde dertte.
bilgisayarı kapatıp açtiğimda bilgisayar ekranı kapanıyor fakat donanım calışmaya devem ediyor yeniden başlat ve bilgisayarı kapat seceneğindede bu böyle. C-D ye format attım driverları vs güncelledim bios pilini cıkartıp taktiğimda bir defaya mahsus herşey eski konumuna alıyor. fakat tekrar aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum. bios silip baştan kurdum.
bilgisayar açılırken 1. cd room 2. hard diskten başlat seceneği aktif tüm yollar etkisiz kaldı ve en son bios pilini değiştirmekte cağre aradım.
evet bu şekilde düzeldi fakat bilgisayar tarih ve saatini günümüz saatine aldiğimda tekrar aynı sorun devam ediyor bilgisayarı kapat deyip kapatamıyorum veya yeniden başlatamıyorum. tüm donanım parçalarının söküp taktım. ve sinir kat sayım gitten gide artıyor. bunun çözümü hakkında fikri olan varmı.

en son bios güncellemesi yapacağim hani desekki bir virüs var ki sanmıyorum format atıldı full. diyemiyorumki bir virüs var şu tarihe geldiğinde aktif ol. ki biosa sıçrasın biosa zarar versinki biosta hiç bir problem yok düzgün calışıyor. başka ir tavsiyesi olan varsa acil bekliyorum şimdiden teşekkürler.

cmosta bir sorun olma ihtimali yüksek... bios pilini çıkarında düzeliyorsa bios pili çıkık dursun :D sadece saat bozulur

ps: sistem saati dahil

tamamda insanın içine sinmiyor bu şekilde olması. neden böyle eksik çalışsınki hak verirsinki

altanyunus demiş ki:
tamamda insanın içine sinmiyor bu şekilde olması. neden böyle eksik çalışsınki hak verirsinki
dediğim gibi, büyük ihtimal cmos bozuk... eski bi anakartsa cmosu değiştirmektense pc yi değiştirmek daha iyi bir çözüm oluyor... yani ya bios pili çıkık olacak :D ya da servise götüreceksin ve cmos bozuksa anakart değişecek

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
pilsiz çalıştırın diyenlere çok kızıyorum bilginiz olsun, sizinde tek böbreğinizi alalım öyle yaşayın :P

kuzum sen sorunu tam söyler misin çözümleriyle veya yaptıklarınla değil sorun nedir onu tam anlat bana ?

sorun bilgisayarı kapat dediğimde veya yeniden başlat dediğimde ekran kapanıyor ve kasa calışmaya devam ediyor.
birde şimdi cmos u sıfırlayacağim jumperın yerini değiştirip bakalım ne olacak takipteyim. forumu

altanyunus demiş ki:
sorun bilgisayarı kapat dediğimde veya yeniden başlat dediğimde ekran kapanıyor ve kasa calışmaya devam ediyor.
birde şimdi cmos u sıfırlayacağim jumperın yerini değiştirip bakalım ne olacak takipteyim. forumu
boşuna sıfırlama...

pili çıkarmak zati cmosu sıfırlar :D

ps: suspend modlarında hata olabilir bios un... bir güncellemeyi dene

beyler işe yaradı girdim google a aradım taradım bu cmos nedir ne değildir cmos yongasını sıfırlamak için clear cmos jumper diye bir şey varmış ana kart üzerinde 3 bacaklı bir jumper sol ve orta bacak kısa devreydi söktüm ve sağve ortaya taktım bu kısa devre cmos u sıfırlıyormuş kısa devre ettim 30 sn sonra eski konumuna alıp calıştırdım ve sonuç mükemmel hyperion cmos fikrin için sana teşekkürlerimi sunarım.

altanyunus demiş ki:
beyler işe yaradı girdim google a aradım taradım bu cmos nedir ne değildir cmos yongasını sıfırlamak için clear cmos jumper diye bir şey varmış ana kart üzerinde 3 bacaklı bir jumper sol ve orta bacak kısa devreydi söktüm ve sağve ortaya taktım bu kısa devre cmos u sıfırlıyormuş kısa devre ettim 30 sn sonra eski konumuna alıp calıştırdım ve sonuç mükemmel hyperion cmos fikrin için sana teşekkürlerimi sunarım.
cmosta bi gariplik var demiştim :D

boşuna bilişim teknolojileri temelleri ortalamasını 90+ getirmedim :D

Cmos'un bozulmuş hacım.Tam olarak yapmak gereken yeni bir anakart almak.Gözünü korkutmak istemem ama bilgisayarın eskiyse yeni anakartlardan senin işlemcine uygun zor bulursun.Bulamazsan yeni işlemci ona uygun fan - DDR2 veya DDR3 olacaktır aldığın yeni ramler derken [Seninki DDR'sa] sen en iyisi yeni bilgisayar al. :mrgreen:

DaRKWaTcH demiş ki:
Cmos'un bozulmuş hacım.Tam olarak yapmak gereken yeni bir anakart almak.Gözünü korkutmak istemem ama bilgisayarın eskiyse yeni anakartlardan senin işlemcine uygun zor bulursun.Bulamazsan yeni işlemci ona uygun fan - DDR2 veya DDR3 olacaktır aldığın yeni ramler derken [Seninki DDR'sa] sen en iyisi yeni bilgisayar al. :mrgreen:
niye beni tekrarlıyorsun :twisted: :P

Hyperion demiş ki:
DaRKWaTcH demiş ki:
Bende donanımcıyım yardımım dokunmasını istedim yahu :santa:
Ps: Benimde pc'de çok ufak bir sorun olsa bile deli olurum.O yüzden donanım okuyorum. :santa:

DaRKWaTcH demiş ki:
Hyperion demiş ki:
DaRKWaTcH demiş ki:
Bende donanımcıyım yardımım dokunmasını istedim yahu :santa:
Ps: Benimde pc'de çok ufak bir sorun olsa bile deli olurum.O yüzden donanım okuyorum. :santa:
:twisted: :twisted: :P :lol:

Yukarı Alt