Doktor ipten aldığı Emine, bir gün yaşatılabildi

Berdel bozulup nişanlısından ayrılınca bunalıma giren kız kendini astı

GAZİANTEP’te berdel usulüyle nişanlanan, ancak anlaşmazlık çıkınca ayrılmak zorunda kalınca bunalıma giren 22 yaşındaki Emine Akdemir, kendini iple evin tavanına astı. Babasının, ‘ölmüştür, inrirsem suç olur’ diyerek ipi kesmediği, polisin ‘ceset ipte sallanıyor’ dile anons ettiği Emine Akdemir'i sağlık ekibindeki kadın doktor yaşama dördürdü. Hastaneye kaldırılan Emine Akdemir, doktorların tüm çabasına karşın ancak bir gün yaşatılabildi.

Emine Akdemir’in ölümle yaşam arasındaki ince çizgide gidip geldiği, sonunda yaşama tutanamadığı olay, kentin Mevlana Mahallesi’nde meydana geldi. Ailenin 7 çocuğundan 2’ncisi olan Emine Akdemir, geçen ay Şanlıurfa’da yaşayan yakını 26 yaşındaki Fethi Tilgen ile berdel usulüyle nişanlandı. Berdele göre, Emine Akdemir’in kardeşi Halil İbrahim Akdemir de müstakbel eniştesi Fethi’nin kızkardeşi Naime Tilgen ile işanlandı.

Taraflar düğün hazırlıklarına başlarken anlaşmazlık çıktı ve 19 yaşındaki Naime Tilgen ile 20 yaşındaki Halil İbrahim Akdemir evlenmekten vazgeçti. Nişanlısını seven, ancak, geçen hafta töre gereği ailesinin nişanı bozup, ‘Kızımızı da vermiyoruz’ demesi üzerine Emine Akdemir bunalıma girdi. Kendilerine ait evin yakınındaki bakkal dükkanında aile fertleriyle çalışan Emine Akdemir dün sabah oraya giderken kardeşine “Sen git. Ben birazdan geliyorum” diyerek kapıdan döndü. Annesi ve babası evin önündeyken odaya geçip yalnız kalan Emine Akdemir, tavandaki demire bağladığı iple kendini astı.

Kızının dışarı çıkmadığından şüphelenen 45 yaşlarındaki Süleyman Akdemir içeri girmek istedi. Kapıyı açamayan Süleyman Akdemir, komşularının çocuğunu balkona çıkartıp, pencerenin camını kırarak onfu içeri sokup kapıyı açtırdı. Odaya girdiğinde kızını ipte asılı bulan Süleyman Akdemir, ‘ölmüştür, dokunursam suç olur’ diye düşünerek ipi kesmedi ve hemen polis ile 112 Acil Servis'i aradı. Eve ilk ulaşan polis de ipi kesip Emine'yi indirmek yerine, onun intihar ettiğini anonsla merkeze bildirdi.

KADIN DOKTOR YAŞAMA DÖRDÜRDÜ

Polis ekibinin hemen ardından olay yerine gelen 112 Acil Servis ekibindeki görevliler hemen ipi keserek Emine Akdemir'i indirdi. Ekipteki Dr. Serpil Güzelbey, kalp atışı durduğunu fark ettiği Akdemir’e elektroşok cihazıyla müdahale etti.

Yaklaşık yarım saat süren müdahale sonunda nabzı yeniden atmaya başlayan Emine Akdemir, ambulansla Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne götürülüp, yoğun bakım ünitesine alındı. Kızı Emine Akdemir hastaneye kaldırıldığında yaşadığını öğrenen baba Süleyman Akdemir polise veridği ifadede, “Kızımı asılı görünce ipi kesmeyi düşündüm. Öldüğünü ve böyle bir şeyin suç olduğunu düşündüğüm için yapmadım. Yaşadığını bilseydim hemen keserdim” dedi.

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Yemliha Aksoy, ilk görev yeri 112 Acil Servisi’te 7 aydır çalışan Dr. Serpil Güzelbey ve ekipteki Acil Tıp Teknikeri Sevda Bakırcan, ambulans şoförü Enver Bağcı’yı gayretlerinden dolayı çiçek vererek tebrik etti. İlk müdahalesiyle Emine Akdemir’i hayata döndüren Dr. Güzelbey, “Eğer biz gitmeden aile ipi keserek Emine’yi indirmiş olsaydı işimiz daha kolay olacaktı. Genç kızı ipi keserek yere indirip yaptığım kontrolde hiçbir hayati fonksiyonu yoktu. Kalbinin atmadığını gördük. Vücudunun sıcak olmasından dolayı kalp masajı uygulayarak şok verdim. Zor dakikalardı. Sonunda yaşama dördürdük” dedi.

BİR GÜN YAŞATILABİLDİ

Ancak hastanedeki doktorlarrın tüm çabasına karşın yoğun bakımda tedavi gören Emine Akdemir, bu sabah saat 09.15 sıralarında yaşamını yitirdi. Kızlarının ölümüyle Akdemir ailesinin fertleri yıkıldı.

Baba Süleyman Akdemir, “Neden hemen ipi kesmedim” diye kahrolurken, yaşama dördürdüğü Emine'nin bir gün sonra öldüğünü öğrenen 112 Acil Servis ekibindeki görevliler de büyük üzüntü yaşandı.

Yukarı Alt