1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Diyarbakır'daki Ermeni Kilisesi'nde 30 Yıl Sonra İlk Kez Yap

1. PR3STIG3

PR3STIG3 Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    DİYARBAKIR'da geçen yıl restorasyonuna başlanan Ermeni Surp Giragos Kilisesi'nin çatısının onarılmasıyla birlikte 30 yıl aradan sonra ilk kez dua edildi.
    İYARBAKIR'da geçen yıl restorasyonuna başlanan Ermeni Surp Giragos Kilisesi'nin çatısının onarılmasıyla birlikte 30 yıl aradan sonra ilk kez dua edildi. Türkiye Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yaptığı duaya ikindi namazında ezan sesleri karıştı.Diyarbakır Büyükyehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, duaya gelen Ermeni vatandaşlarla yakından ilgilenerek, "Kendimi sizlere borçlu hissediyorum. Bu kent ne kadar benimse o kadarda sizindir" dedi.

30 YIL SONRA İLK KEZ YAPILAN DUAYA EZAN SESİ KARIŞTI

Van'daki Akdamar Adası'ndaki Ermeni Kilisei'nde yıllar sonra yapılan ayinin ardından Diyarbakır'da Büyükyehir Belediye Başkanlığı'nın katkılarıyla geçen yıl restorasyonuna başlanan ve Ortadoğu'nun en büyük kilisesi olma özelliğini taşıyan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde 30 yıl aradan sonra ilk kez dua edildi.

1980 yılında Ermenilerin kenti terk etmesinden sonra kaderine terk edildiği için yer yer yıkılan Surp Giragos Ermeni Kilisesinin restorasyonuna geçen yıl 'Surp Giragos Kilisesi tekrar hayata dönüyor' sloganıyla başlandı. Yaklaşık 2.5 milyon dolara restore edilecek olan kilisenin masraflarının yüzde 70'ini Türkiye ve İstanbul'daki Ermeni cemaatlerinin, yüzde 30'unu ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin karşıladığı Surp Giragos Ermeni kilisesinde 30 yıl aradan sonra ilk duanın yapılması nedeniyle Ermeniler bir araya geldi.

İstanbul'dan gelen Türkiye Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan, Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Tekin Papuçyan, Ermeni Yazar Migırdis Margosyan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile Türkiye, Suriye ve Avrupa'dan Ermenilerin katıldığı dua üzeri çatıyla kaplanan ve restorasyonu halen süren kilisenin içinde yapıldı. Türkiye Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yaptığı duaya İkindi namazı nedeniyle okunan ezan sesi karıştı.

BU KİLİSE AKDAMAR GİBİ DEĞİL BİZİMDİR

Kilisedeki duadan sonra bir konuşma yapan Türkiye Ermeni Patriği Ruhani Meclis başkanı başpiskopos Aram Ateşyan, kendisinin de Diyarbakırlı ve bu kilisede vaftiz olduğunu, Akdamar Adası'ndaki kilise kadar bu kilisenin de kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Ateşyan, şöyle dedi:

"Ben Diyarbakırlıyım. Bu kilisede vaktiz olmuşum. Ancak bu kilise sadece Diyarbakır Ermenilerinin değildir. Sadece dünya Ermenilerinin değildir. Bu kilise Diyarbakırlınındır. Bu Kilise Türkiye'ye emanet edilmiştir ve dünyaya malolmuş Ortadoğu'daki en büyük kilisemizdir. Ayin alanı 1400 metrekaredir. Bayramlarda hatırlıyorum, yer bulabilmek için annemiz bizi gece burada yatırıyordu. Bugün o kalabalıktan mahrumuz ama onların ruhları buradadır, bizimle birliktedir. Onlarda bugün bizimle birlikte dua ettiler ve onların ruhları sizlerin ve bütün hayırseverlerin sayesinde şad olacaktır. İyiki varsınız destek veriyorsunuz. Bu eser size emanettir. Kilisenin onarımı için tüm dünyaya açıldık ve maddi destek istedik. Onarım epeyce yol aldı. Bizim için en önemlisi çatının bitmesidir. Gelecek yıl tıpkı Akdamar'daki kilisede olduğu gibi burayı da görkemli bir törenle ibadete açacağız. Burada bizim başka bir mutluluğumuz var çünkü bu kilise bizimdir, elimizden alınmış bir kilise değildir. Önümüzdeki yıl umarım büyük bir kalabalıkla ayini burada gerçekleştiririz"

BAYDEMİR: KENDİMİ SİZE BORÇLU HİSSEDİYORUM

Kilisedeki duadan sonra konuşmasına Kürtçe, "Bu emanet başım ve iki gözüm üstünedir" diyerek başlayıp Türkçe devam eden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, şöyle dedi:

"Bu kutsal mekanda bu ibadethanede rabbine binlerce kez şüküler olsunki bana bu kentin evlatlarından bir tanesine nasip etti ki, camideki ezan sesiyle kilisedeki dua biribirine karıştı. Aynı rabbe yalvardık, aynı rab için dua ettik. Peygamberlerimiz farklı olsa bile siz benim kardeşimsiniz, benim kardeşliğimi lütfen kabul edin. Size açık ve net söylüyorum. Size borçlu hissediyorum kendimi. Halkımın bir evladı olarak borçlu hissediyorum kendimi. Bu kent ne kadar benimse o kadarda sizindir. Bu kentte benim ne kadar hakkım varsa o kadarda sizin hakkınız vardır. Bu kentin benim üzerimde ne kadar hakkı varsa o kadarda sizin üzerinizde hakkı vardır. Rabbimden bir temennim bir duam daha var. İnşallah buranın bitirilişini dünya gözüyle görme şansına sahip olacağım ve açılışını seneye birlikte, dünyanın dört bir yanına dağılmış hemşehrilerimle birlikte, Ermeni kardeşlerimle birlikte yapacağız. İnşallah bu buluşmamız ilelebet devam eder"

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Tekin Papuçyan ise, 1980 yılında cemaatlerinin İstanbul ve Avrupa'ya göç edince kilisede artık ayin yapılmadığını ve kaderine terk edildiği için de yıkılmaya başladığını söyledi. Papuçyan, Diyarbakır'da kendilerine ait 190 evin daha bulunduğunu ancak şimdiye kadar 11 tanesine tespit ettiklerini dile getirdi.

ERMENİLERLE KÜRTÇE KONUŞTU, KUCAKLAŞTI

Dua öncesi ve sonrasında başta başpiskopos Aram Ateşyan ile yazar Migirdiç Margosyan'la kucaklaşarak öpüşen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e Türkiye ve yabancı ülkelerden gelen Ermeniler büyük ilgi gösterdi. İstanbul'dan gelen Diyarbakırlı yaşlı Ermenilerle Kürtçe konuşan ve 'hoş geldiniz' diyen Baydemir'le fotoğraf çektirmek için Ermeni vatandaşlar adeta sıraya girdi.