Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirdi. Yeni yönetmelikte özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yönetmelik değişikliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, ortaöğretimle ilgili 11 yönetmelik ve 4 yönerge içeriğinde bulunan 832 maddelik mevzuat hükümlerinin sadeleştirilip güncellendiğini, 227 madde ve 3 geçici maddeyle ilk defa bir çatı yönetmelik altında toplandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ve güncellenen ortaöğretime geçiş sistemine yer verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Yapılan diğer değişikliklere göre, uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi, sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

NOTLAR YENİDEN BELİRLENDİ

Başarı puanı 45'den 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi.

Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

SORUMLU OLARAKSINIF GEÇME

Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlarla alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan verildi. Ayrıca bilgi edinmeyle ilgili mevzuat doğrultusunda öğrenciler sınav notlarına itirazda bulunabilecek.

ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilmesi kararlaştırıldı.

OKULLAR 7/24 SAAT AÇIK OLACAK
Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verileceğini de belirten Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurularak, şartları uygun olan bütün okullardan tam gün, tam yıl yararlanılabilmesine imkan verildiğini de ifade etti.

Toxic

CreddyTitans
Takımı
Galatasaray
illa okulu bıraktıracaklar.
-Devamsızlık 10 güne düşmüş hala aşk acısı çekenler var.

Lise 1 ve 2de 0 (sıfır) devamsızlık yaptım. 3 ve 4. sınıfta da toplam 2 veya 3 gün gitmemişimdir. Üniversitede sadece sevdiğim hocaların dersine gittim. Üzülmen gereken devamsızlık değil 50 olan geçme puanı olmalıydı. Ortalama yükseltme de kalkmış.

Bence yerinde bir uygulama, bir insanın 20 gün işi çıkar mı? Hastalığı saymıyorum zaten hastayken rapor verirsin. İş hayatına girince 10 günün bile ne kadar uzun bir süre olduğunu anlarsınız. Benim yıllık iznim 14 gün.. Ayrıca hafta sonu diye birşey var denize gitmek için..

Mopneet

Notun 50'ye çıkması değilde devamsızlığın 10'a düşmesi baya kötü.

Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
Bence yerinde bir uygulama, bir insanın 20 gün işi çıkar mı? Hastalığı saymıyorum zaten hastayken rapor verirsin. İş hayatına girince 10 günün bile ne kadar uzun bir süre olduğunu anlarsınız. Benim yıllık iznim 14 gün.. Ayrıca hafta sonu diye birşey var denize gitmek için..
Mehmet öğretmenmisin okul müdürü mü doğru söyle yav :roll:

Takımı
Seçiniz...
Devamsızlık sorun değil de harbiden 50 ye yükseltilmesi kötü olmuş. olmadi:

Lise son 19 gün devamsızlık 45 gün geç olarak kayıtlara geçirmiştim :mrgreen: kanımın son damlasına kadar

Bu seferde liselilermi deneme tahtası oldu .

Öğretmen olsam inan böyle birşey istemem. Belki ileride anlarsın yatan adamın da çalışan adamın da eşit mezun olup iş sektöründe nasıl rakip olduklarını. 19gün mazeretsiz okula gitmemek ap açık sorumsuzluktur.

Yukarı Alt