1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Dejavu nedir?

1. Black Raven

Black Raven Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Her insan zaman zaman yaşadığı bir olayı yaşamış, veya gördüğü biryeri daha önce görmüş gibi hisseder. Beynin bu algı bozukluğunadejavu denir. Bu algı bozuklunu yaşayan insanların bazıları, bazenkendilerinin doğa üstü güce sahip olduklarına veya daha önceyaşadıkları “rekarnasyon” hissine kapılırlar.

Ara sıra olan bu durum normal kabul edilir. Fakat bu hisse kapılmasıklığı artıyorsa örneğin haftada bir iki kez veya her gün olmayabaşlamışsa altta bir hastalık aramak gerekir.

Dejavu beyin ve sinir sistemi ile ilgilenen doktorların hep ilgiodağı olmuştur. Yapılan araştırmalar, dejavu anında beynin bazıbölgelerin daha aktif çalıştığı ve bundan dolayı da bir algı bozukluğuolduğu tespit edilmiştir. Yaşanılan veya görülen nesle sinir sistemiile beyne iletilir ve ilgili merkezde sentez yapılıp yorum yapılır. Busırada oluşan bir yorum yanlışlığı olayın zamanı ile ilgili biziyanıltır. Özellikle büyüme dönemlerinde, aşırı yorgunlukta, duygusalyıkımlarda, geçirilen bazı hastalıklarda…vs, dejavu olayı artar.

Yine yapılan araştırmalarda kadın ve erkek arasında anlamlı bir farksaptanmamıştır. Beynin sağ ve sol tarafının çalışmasında bir aksaklıktespit edilmiş, daha sonra algılayan beyin bölgesi de insanların buolayın daha önce yaşanmış hissine kapılmalarına sebep olduğunugöstermiştir.

Dejavu olayının sık yaşanması, bir tür sarahastalığının,belirtisidir. Çocuklukta ve ergenlikte eğer çocuklarımızbize bir olayı sıkça yaşadıklarını söylüyorlarsa mutlaka bir doktorabaşvurup sara yani epilepsi olup olmadıklarını kontrol ettirmelerigerekir. Daha ileri yaşlarda ise bu durumun sıkça yaşanması beyinde birbozukluğun olduğunu gösterir.
    Doç. Dr. Serdar Dağ

2. Kwanza

Kwanza Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun zamandır yaşamadım :P

3. Lee

Lee Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    En son 2 hafta önce yaşadım çok farklı bir his :D

4. Brooklyn

Brooklyn Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Talebe
    Bende bir süre önce açmıştım böyle bir topic ^^
    Yaşanmışlık hissi , bana da çok oluyor. Sebebi hakkında çeşitli rivayetler var ama ben hiç birine inanamıyorum :P

5. Black Raven

Black Raven Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ara da başlıklarda dejavu diye aradım sonuç çıkmadı forumdada göz gezdirdim göremedimdi kusura bakma :cry:

6. Temet Nosce

Temet Nosce   globalmod rank8

Beğenilen Mesajlar:
    13
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Bana aradabir olur çok garip bir his bir anı 2 kere yaşamak çok garip :roll:

7. Neverex

Neverex Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sanki olmayan birşeyi önceden görmüş geçirmiş gibi oluyordum bi zamanlar diyordum ben bu duyguyu sanki daha önce yaşadım ^^

8. ImmorTaLGoD

ImmorTaLGoD Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok garip bir duygu , ne zamandır yaşamıyorum.