1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

Danamics'den Sıvı Metal Tabanlı Yeni İşlemci Soğutucusu


 1. TitusPullo

  TitusPullo Aileden rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.355
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  [​IMG]


  Danamics firması dünyanın ticari olarak kullanılabilir sıvı metal tabanlı ilk işlemci soğutucusunu duyurdu. Çok sayıda yaprak ve ısı aktarım borusundan oluşan soğutucu genel görünümüyle hava soğutma çözümlerini hatırlatıyor olsa da ciddi farklılılkarı olduğunu belirtmekte yarar var. Zira LM10 kod adlı işlemci soğutucusunun ısı aktarım borularında sıvı metal kullanıldığı belirtiliyor.
  Isı aktarım borularındaki farklılığın yanında soğutucunun üst kısmına da dikkatli bakmakta yarar var. Zira ürün üzerinde sıvı metalin dolaştırılabilmesi için elektromanyetik pompa kullanıldığı belirtiliyor. Şimdiye kadar uzay araçları, uydular, nükleer reaktörler ve çeşitli endüstri uygulamalarında kullanıldığı belirtilen bu teknolojiyi Danamics firması yeni işlemci soğutucusunda kullanma yoluna gitmiş.

  Ayrıca belirtilenlere göre elektromanyetik pompa içerisinde hareketli parça yada mil bulunmuyor ve ömür boyu herhangi bir performans kaybı olmadan kullanılabiliyor. İşlemci soğutucusunun teknik detayları ve soğutma performansı hakkında henüz detaylı bilgiler açıklanmış olmasa da firma cephesinden gelen bilgiler ürünün sunduğu soğutma performansının rakipsiz olduğunu işaret ediyor.

  Detaylı özellikleri, fiyatı ve lansman tarihi açıklanmayan yeni soğutucunun detayları geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.
   
 2. TitusPullo

  TitusPullo Aileden rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.355
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  Yorum; Çok mükemmel bir teknoloji harikası.
   
 3. Streetwise

  Streetwise Aileden rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.102
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Vay be adamlar yapıyor işte hacım,harika ne kelime :P