“Türk Korku Filmi” konseptine dünya sinemasında yer açma hedefiyle, konu olarak filmlerinde sadece kültürel öğelerden yola çıkan Hasan Karacadağ, “D@bbe 2”de de yerel unsurlar içeren bir korku filmine imza attı. “D@bbe 2”, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

“D@bbe 2”de, Kurtlar Vadisi dizisiyle özel bir fan kitlesi edinen Sefa Zengin başrolde yer alıyor. Filmde Zengin’e genç oyuncular İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan ve Leyla Göksun eşlik ediyorlar. “D@bbe 2”, yaz aylarında dört haftada çekildi. Filmdeki klostrofobik zaman akışını daha ürkütücü hale getirmek için gerek çekim, gerekse bilgisayar animasyon efektlerinde yeni 3D ve modelleme teknikleri kullanıldı.

Sinemamalarımızda gösterildiği dönemde hayli ilgi gören ve 20’ye yakın uluslararası film festivalinde gösterilen “D@bbe” ve “Semum”dan sonra vizyona “D@bbe 2”yi çıkaracak olan Hasan Karacadağ, yerel korku unsurlarını işlemeye devam ediyor. Kuran’da ‘Duhan’ suresinde geçen ve göklerden bir duman şeklinde ineceği belirtilen ürkütücü kıyamet alameti Duhan’ın ani istilasına uygun olacak şekilde, dinamik ve yeni bir Türk korku öyküsü tasarlamaya çalıştığını belirten Hasan Karacadağ, “Bunun için üç şeye dikkat ettim. Yepyeni ve yerel bir hikaye akışı yakalamak, sadece güvenilir Türk-İslam kaynaklarına başvurmak, efekt ve animasyon tasarımlarını Türklere emanet etmek bu filmimde benim için çok önemliydi. böylelikle oluşturmaya çalıştığım Türk Korku Filmi konseptine bir adım daha yaklaştım.” dedi.

Yukarı Alt