Genel Tanıtım

Hikaye Yagi Norihironun Aynı adı taşıyan mangasından uyarlanmıştır.

Dünyada çok eski zamanlardan gelen insanların yaşamlarını yiyen youma denen yaratıklar vardır.Uzun bir zaman boyunca, insanlar herhangi bir yol olmadan onlarla yaşamak zorunda kalmışlardır.Yarı-insan yarı-canavar olan Claymore olarak bilinen dişi askerler Youma'yı gerçek formuna götürebilen ve bir silah olarak büyük bir kılıcı taşıyabilen gümüş gözlerle insanların Youma olarak adlandırdığı canavarlarla mücadele vereceklerdir.

Bir gün Clare adındaki bir Claymore, gittiği bir köyde küçük bir çocuğun abisini ele geçiren Yoma'yı öldürür. Çocuk ona minnettardır fakat o bunu sadece işi olduğu için yaptığını söyler. Köylü, Yoma çocuğun abisi olduğu için çocuğu köyde istemezler ve köyden atarlar. Clare, onu yanına alır ve yaşamak istediği köyü bulana kadar kendisiyle aşçı olarak yolculuk edebileceğini söyler.

Örgüt

Claymore adı verilen savaşçıları yetiştiren kurumdur.

Savaşçılar Yoma güçlerini kullanarak Yoma avlarlar. Bu güçler günlerce yürüyebilmelerini ve günlerce aç kalabilmelerini sağlar. Bedenlerinin insan olan yarısı Yoma olan yarısıyla sürekli çatışır. Yıllar sonra Yoma tarafları baskın çıkar ve Yoma'ya dönüşürler. Bu katledilmeyen savaşçıların kaçınılmaz kaderidir.

Savaşırken Yoma güçlerini serbest bıraktıkları ölçüde güç kazanırlar. Ama gücün tamamını bırakamazlar, bu onları çok acılı geçen uyanma evresine götürür, bu evreden sonra ise insan formlarına dönmek imkânsızdır, "Uyanmış Varlık" adı verilen canavarlara dönüşürler.

Tıpkı Yomalar gibi Yoki enerjisine sahiptirler. Aynı zamanda Yoki hissetme yeteneğine de sahiptiler, bu sayede Yomaları insanların arasından hissedebilir ve katledebilirler.

Savaşçıların gözleri gümüş rengidir ve bu nedenle halk arasında "gümüş gözlü cadılar" olarak bilinirler. Güçlerini belli ölçüde serbest bıraktıklarında ise gözleri Yomalarınki gibi altın rengine dönüşür. Güçlerini daha fazla serbest bıraktıklarında ise yüzleri ve vücutları değişir.

Örgütte derecelendirme sistemi vardır. Savaşçılar güçlerine ve yeteneklerine göre numaralandırılırlar. Her birine bir sembol verilir. Bu sembolleri kılıçlarında ve özel üniformalarında taşırlar.

Uyanmış Varlıklar

- Resim Silinmiş.

Claymore'ların savaş sırasında Yoma güçlerinin tamamını serbest bırakmaları ile oluşur. Uyanma süreci çok acıdır ve bilinç hala yerindedir. Uyandıktan sonraysa insan bilinci tamamen kaybolur ve bağırsağa susamaya başlarlar.

Uyanmış varlıkların katledilmesi çok zordur ve ancak yüksek rakamlı savaşçıların önderliğinde bir grup Claymore katledebilir. Yine de Uyanmış Varlık avı sırasında ölen birçok savaşçı grubu vardır.

Örgütün en güçlü 1 numaralarının uyanmasıyla 3 büyük güç meydana gelmiştir. Bunlara "Derinlerin Sakinleri" de denir. Bu 3 güç uyandıktan sonra tüm uyanmış varlıklardan daha güçlü olmuşlardır. Biri kuzeye (Easley), biri güneye (Luciela), biri de batıya (Riful) yerleşmiştir. Birbirleriyle savaşmazlar. Claymore'ların gücü bu 3 gücün yanında çok minik kalır bu yüzden Örgüt Derinlerin Sakinlerine av ekibi göndermez.

Karakterler:

Teresa

- Resim Silinmiş.

Örgütün gelmiş geçmiş en güçlü 1 numaralı savaşçısıdır. Eşsiz bir Yoki hissetme yeteneği vardır. Rakiplerini avlarken Yoma güçlerini serbest bırakmaya bile gerek duymaz. Savaşırken soğukkanlı bir şekilde gülümsediği için lakabı "Soluk Gülümseyen Teresa"dır.
Yoma avlamak için uğradığı kasabalardan birinde Clare adını verdiği küçük bir kızla tanışır. Kız peşini bırakmaz ve Teresa'yla yolculuk etmek ister. İstemeye istemeye kızı yanına alır ama gelişen olaylarla Clare'ye bağlanır. Ama onu yaşadığı tehlikeli dünyaya dahil etmemek için kasabaların birinde bırakır. Daha sonra kasabaya haydut saldırısı olunca Clare'i de koruma içgüdüsüyle kendini kaybeder ve tüm haydut grubunu katlederek örgütün en katı kuralını çiğner. Örgüt Teresa'yı idam etmek için 2 numara ile 5 numara arasındaki savaşçıları toplar. 5'i savaşırken örgüte yeni katılan ve bir çocuk olan 2 numara Priscilla uyanışıyla beraber önce Teresa'yı sonra da av ekibini öldürür.

Clare

- Resim Silinmiş.

Örgütün 47 numaralı savaşçısıdır. Anne ve babası Yomalar tarafından öldürüldükten sonra bir kasabada gelmiş geçmiş en güçlü Claymore olan Teresa ile karşılaşır. Teresa'ya bağlanır ve onla yolculuk etmeye başlar. Ancak Teresa Priscilla tarafından öldürülünce gönüllü olarak örgüte katılır. Amacı Teresa'nın başını alan Priscilla'dan intikam almaktır.
Genlerine Teresa'nın genleri aktarılır. Bu nedenle o tüm Claymore'lardan farklı olarak yarı yoma değil çeyrek yomadır.
Yoma avı sırasında gittiği kasabalardan birinde Raki adında bir çocukla tanışır ve onunla beraber yolculuk etmeye başlar.

Raki

- Resim Silinmiş.

Ailesini Yomalar tarafından kaybetmiştir. Kasaba Raki'nin de Yoma olduğundan şüphelenerek onu kasabadan atar. O zamandan itibaren Clare ile yolculuk eder. Zaman geçtikçe birbirlerine bağlanırlar.

Miria

- Resim Silinmiş.

Helen

- Resim Silinmiş.

Örgütün 22 numaralı savaşçısıdır. Kollarını ve bacaklarını fantastik bir şekilde uzatabilir. Ailesini Yomalar tarafından kaybetmiştir bu yüzden hırçındır ve arkadaşlarına sürekli insan olduklarını hatırlatır.

Deneve

- Resim Silinmiş.

Örgütün 15 numaralı savaşçısıdır. Savunma tipidir ve kendini yenileyebilme yeteneği olağanüstüdür. Sakin ve ılımlıdır. Uyanmış varlık avı sırasında sınırlarını aşmış ve geri dönmeyi başarmıştır.

Jeane

- Resim Silinmiş.

Örgütün 9 numaralı savaşçısıdır. 47 savaşçı arasında en güçlü ve en etkili saldırı tipine sahiptir. Kolunu kıvırıp gücünü toplar, saldırıya geçerken kolunu bırakır. Çok güçlü bir karaktere sahiptir. Tamamen uyanmış ancak insan bilinicini korumayı başarmış ve Clare'ın da yardımıyla tekrar geri dönebilmiştir.

Ophelia

- Resim Silinmiş.

Çok bağlı olduğu abisini tek boynuzlu canavar (Priscilla) tarafından kaybetmiştir. Bu yüzden uyanmış varlıklardan tiksinir. Savaşmaya, öldürmeye ve kan dökmeye bayılır. Çok hırçın ve acımasızdır. Amacı Priscilla'yı bulup öldürmektir. Clare tarafından öldürülür ve ruhunu ona emanet eder.

Galatea

- Resim Silinmiş.

Örgütün 3 numaralı savaşçısıdır. En uzak mesafelerdeki Yokileri hissedebilir ve akışlarını kavrayabilir bu yüzden örgüt onu genelde gözetim için kullanır. Savunma tipidir. Yokileri kontrol edebilir. Rakiplerinin güçlerini kendilerine karşı kullanır.

Rafaela

- Resim Silinmiş.

Derinlerin Sakini Luciela'nın kız kardeşidir. Luciela zamanında örgütün 2 numarasıdır. Çok uzun süre yaşamış ve örgüt görevine ara vermiştir. Teresa öldükten sonra örgüte dönmüştür. Clare zamanında örgütün 5 numarasıdır. Yokisini ustaca gizleyebilir.

Irene

- Resim Silinmiş.

Örgütün Priscilla'dan önceki 2 numarasıdır. Priscilla'dan sonra kısa süre 3 numara olmuştur. Kılıcını çok hızlı kullanır. Kılıç hareketleri gözle görülmez. Bu yüzden lakabı "Hızlı Kılıç Irene"dir. Sakindir ve güçlü bir zihne sahiptir. Teresa'nın idam ekibinin kaptanıdır. Priscilla uyandıktan sonra sol kolunu kaybeder. Daha sonra örgüt öldüğünü sanar fakat Irene yıllarca ustaca Yokisini gizleyerek yaşar.

Noel

- Resim Silinmiş.

Örgütün 3 ya da 4 numaralı savaşçısıdır. Sophia'yla 3 ve 4 numara için sürekli tartışırlar. Çok çeviktir. Erkeksidir. Teresa'nın idam ekibinde görevlidir ve Priscilla tarafından öldürülür.

Sophia

- Resim Silinmiş.

3 numara için sürekli Noel'le atışır. Fiziksel gücü çok iyidir. Teresa'nın av ekibinde görevlidir. Priscilla tarafından öldürülür.

Flora

- Resim Silinmiş.

Örgütün 8 numaralı savaşçısıdır. Claymore'lar arasında kılıcını en hızlı çekip kullanan savaşçıdır. Bu yüzden lakabı "Kanat Kesen Flora"dır.

Undine

- Resim Silinmiş.

Örgütün 11 numaralı savaşçısıdır. Çok saldırgan ve öfkelidir. Serbest dolaşırken bile Yoma gücünü serbest bırakıp kendine kaslı bir görünüm verir. En yakın arkadaşının ölümünden çok etkilenmiştir. Ve onun kılıcını yanına almıştır yani 2 kılıç taşır.

Priscilla

- Resim Silinmiş.

Daha çocukken babasının bedeni Yoma tarafından kullanılmış ve ablasını abisini yemiştir. Babasını öldürmüştür. Bu yüzden psikolojisi bozuk ve dengesizdir.
Çok küçük yaşta örgüte katılmış ve hemen 2 numaraya yükselmiştir. Çok büyük bir potansiyeli vardır. Ancak çok deneyimsizdir. Teresa'nın idam ekibinde görev almıştır. Irene'nin üstüne çok gitmesiyle kendini kaybetmiş, çok hırslanmış ve bilinçsizce uyanmıştır. Önce Teresa'nın başını almış daha sonra Irene, Noel ve Sophia'yı katletmiştir. Kuzeye doğru gider orada Derinlerin Sakini Easley ile karşılaşır. Easley onu yanına alır.

Easley

- Resim Silinmiş.

Claymore erkek savaşçılarının ilk kuşağındandır. O zamanlarda 1 numaradır. Uyanışının üstünden çok zaman geçmiştir. Kuzeye yerleşmiş ve uyanmış müttefikler toplamıştır.

Riful

- Resim Silinmiş.

Claymore kadın savaşçılarının ilk kuşağının 1 numarasıdır. Çok genç yaşta çok büyük güç elde etmiş ve uyanmıştır. Batıya yerleşir ve uyanmış varlık avına gelen yüksek numaralı Claymore'lara işkence ederek uyandırıp yanına almaya çalışır.

Rigardo

- Resim Silinmiş.

Erkek savaşçıların ilk kuşağının 2 numarasıdır. Easley ile aynı kuşaktır. Lakabı "Gümüş Gözlü Aslan Kral"dır. Uyandıktan sonra Easley ile yaptığı savaşta yenilmiş ve onun himayesine girmiştir.

Dafu

- Resim Silinmiş.

Easley ve Rigardo'nun kuşağının 3 numarasıdır. Sert bir derisi vardır. Derinlerin Sakini Riful'un yardımcısıdır. Onunla birlikte Claymore'lara işkence eder.

Bölüm Listesi

01. Large Sword -Claymore-
02. Black Card
03. Darkness in Paradise
04. Clare`s Awakening
05. Teresa of the Faint Smile
06. Teresa and Clare
07. Mark of the Deceased
08. Awakening
09. The Slashers (Part 1)
10. The Slashers (Part 2)
11. The Slashers (Part 3)
12. The Endless Gravestones (Part 1)
13. The Endless Gravestones (Part 2)
14. Fit For Battle
15. The Witch's Maw (Part 1)
16. The Witch's Maw (Part 2)
17. The Witch's Maw (Part 3)
18. The War in The North (Part 1)
19. The War in The North (Part 2)
20. The War in The North (Part 3)
21. Invasion of Pieta (Part 1)
22. Invasion of Pieta (Part 2)
23. Critical Point (Part 1)
24. Critical Point (Part 2)
25. For Whose Sake
26. Towards the Successors

Yorumlar

dünyasında yoma adı verilen insanların bağırsak ve midesini yiyerek açlıklarını dindiren şeytanları ve claymore adı verilen bir örgütün insanlığın yanında yer alarak onları kurtarmaya çalıştığı yarmış animedir claymore. örgüt içerisindeki her claymore, bir işaret ve kendi güçlerine göre bir sayıya sahiptir. gümüş renkli gözlere sahip olan bu hatunlar insanlar tarafından silver eyed witch olarak tanımlanıp tırsılmaktadır. yomaların aurası ve yaşam enerjisi olarak nitelendirebileceğimiz yokileri gene sadece onlar tarafından fark edilebildiği için insan kılığına girmiş yomaları avlayabilmek için çeşitli köyler onlardan yardım istemek zorunda kalırlar. aynı zamanda kendi yokileriyle özel hareketler yapabilen claymoreların yokilerinin de belli bir sınırı vardır ve eğer bu güçlerinin %10'unu kullanırlarsa gözleri renk değiştirerek sarıya dönüşür ve gitgide kullanımla doğru orantılı olarak vücutları insan formundan yoma formuna geçiş yapar. belli bir geri dönüş sınırı olsa da o sınırı geçen claymore için artık tekrar insan olmak çok zordur ve genelde awakened being olmalarıyla sonuçlanır. örgüt yönetimi ise elderlar elindedir ve ilginçtir ki örgütün başındakilerin hepsi erkektir.(en azından 26 bölümlük animede dişi eldera rastlayamadım.) flashbacklerin diğer animelere göre çok az kullanılması ve kanın gövdeyi götürmesi yanısıra müzik seçimleri gerçekten insanı gaza getirir ah ulan benim de bi claymore'um olsa elimde ordan oraya uçsam koşsam dedirtir.
26 bölüm sonunda beni en çok etkileyen sahne kesinlikle teresa of the faint smile'ın kafasını havada gördüğümüz o an oldu. o kadar yarmış bir karakteri bir de galibiyet anında harcamalarıyla ohannes dedirtti; priscilla'ya olan sevgi, saygıyı bir kat daha arttırdı. ilk ortaya çıkışındaki kendi içindeki gücü farkında olmayan mağrur dengesiz ufak velet iken en sonda kendinin farkına varmış ama zihni hala eski yaşantısı ile şuanki hali arasında gelgitler yaşayan priscilla gerçekten iyi düşünülmüş bir olaydı. raki zibidi zibidi ortalıkta dolaşıp ağlayıp zırlamasa daha hoş olabilir lakin o da bir nefeslenme anı yaratıyor o zırlarken olayları tam olarak yerine oturtabiliyoruz o yüzden en azından 26 bölüm içerisinde raki daha çok yancı, aksiyonlar arası soluklanma karakteri olarak gözüküyor.bütün bunların dışında pieta kuşatmasındaki 3 awakened beingden psychic olanı şu 26 bölümdeki en orjinal ve en deli bakışlara sahip eleman olabilirdi, çabuk harcandı yazık oldu. jeane için ayrıca bi parantez açma zorunluluğu hissediyorum; harbi hatunsun resmen, 9.yum falan demeden 47.ye olan bağlılığınla solamniya şövalyelerine onur konusunda taş çıkartıcak karizma sahibisin gözümde.
ben bunun teresali ve sonraki bolumlerde sozluge donup "hayvani derecede guzel, asmis bir anime" dememek icin kendimi zor tuttum, 1. bolumden itibaren oyle guzel ilerledi ki anlatamam. hele teresa hikayesi cok baskaydi... sonra dedigim gibi clare awakened being avina cikti ve anime iyice ilginclesti. soyle ki clare'in aslinda en gucsuz claymore oldugunu ogrendik, ayrica organizasyonun kirli oldugunu kesfettik. ama iste bi yerde ordaki mantigi surdurmediler. bir kere ilk awakened being olayinda miria, helen, deneve ve clare'in zaten uyanmis oldugunu ogrendik, hatta denevü gonullu denek oldu ve % 80 siniri bilerek asip uyanmadan geri dondu. ben o zaman dedim ki bu elemanlar yoma olarak degil insan olarak uyandilar. cunku bu 4 lu garip bir sekilde claymorelarin yalnizligina kiyasla daha insani tepki veriyorlar, bu sebepten de daha asi davraniyorlardi. misal helen cok yemek yiyordu, miria ise oldurdugu bir arkadasinin ardindan agliyor, clare yaninda bir insanla seyahat ediyor ki o insan kendisini yoki sinirini astiktan sonra geri getiriyor. iste o noktada "hih" dedim "bunlar sonunda yoma vucudunu insan olarak kontrol edebilecek ve sonra bilinclerine geri donecekler". yok ama clare number 4'la karsilasti, seyir degisti, clare hic bir seyi kendi beceremedi, ilena'nin kolunu aldi falan, bir de yoki izi suren ve bunda yetenekli bir claymoreken (ki bunun nedeni teresa'nin da bu konuda cok yetenekli olmasi ve bu nedenle un yapmis olmasidir) bi anda baska yonlerden gelisim gosterdi... boyle olay orgusu degisti, ortalarindaki cizgiyi surdurse daha guzel olurdu. ama birden isler tesaduflere ve fedakarliklara kaldi... sonunda da animenin basindaki uyanmamak icin caba gosteren claymore basitligine dondurduler isleri. halbuki onlar zaten uyanmislar, sen denemedin mi kac kez uyanip geldi bunlar, niye sadik kalmiyosun bu mantigina?

bi de ilk uyanisi cok sahane betimlemislerdi, prişila uyaniyor boyle "aah neden bu kadar direndim ki, muhtesem hissettiriyor" diyor. megerse bu uyanislar kadinlar icin ekstazi erkekler icin cinsel haz gibi bir sey hissettiriyormus. oncesinde erkek claymore da yapmislar ama bunlar bu yokinin verdigi hazza teslim olmaya daha meyillilermis. ya iste bu evrelerde cok guzel yapisi vardi hikayenin, gorev verenlerin erkek olmasi bile acaipti. ben sonlara dogru raki'nin de claymore olacagini falan dusunmustum, peah tabi, allan prisilasina yardim etti...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Bu animenin ve Death Note'un müziklerini en sevdiğim grup Nightmare yapıyor 8)

Çok güzel calışma, ellerine sağlık :D

Daha ne güzel müzikleri var NM nin :D

PS: Benim şu anda kullandığım elektro gitar Sakito(NMnin gitaristi)nun gitarı :P Ve yakında grubumla NM coverlarına başlıyacağız :mrgreen:

Konuyu dağıtmayalım. Çok güzel konu olmuş tekrar ellerine sağlık :muck: South Park bitsin 7/24 claymore :P :D

Flora

Örgütün 8 numaralı savaşçısıdır. Claymore'lar arasında kılıcını en hızlı çekip kullanan savaşçıdır. Bu yüzden lakabı "Kanat Kesen Flora"dır.

irene daha hızlı :think: .keşke clare ile bi kapışşaydı görseydik irenenin kolumu daha iyi yoksa floramı :roll:

dizide birçok şey eksik kaldı hacım, yetmedi bana o kadar bölüm. mesela 1 numaraya göremedik değil mi?

ayrıca irene eski claymore'lardan olduğu için öyle denmiş olabilir, ben de takıldım orada :think:

TwiLighT demiş ki:
dizide birçok şey eksik kaldı hacım, yetmedi bana o kadar bölüm. mesela 1 numaraya göremedik değil mi?

ayrıca irene eski claymore'lardan olduğu için öyle denmiş olabilir, ben de takıldım orada :think:
benim izlediğim yerde tospalar undineye 1 numra demişlerde 1 numra ne kadar güçsüz demiştim sonradan çaktım 1 numarayı görmek isterim .ayrıca teresayı gördükten sonra 1 numaranın ne gibi özellikleri var diye düşünmemek elde değil

undine 11 numaraydı :) bu arada evet, teresanın üstüne gelen 1 numarayı gerçekten çok merak ediyorum. belki mangasında açıklamışlardır, orayı takip edemedim :roll:

mesela mangasında teresa hem rigardo hem de easley ile savaşıyor (aynı anda), ama animede bundan hiç bahsedilmiyor. :think:

yanılmıyorsam dizi 2007 yılında yayına girmiş, aynı yıl içinde de bitmiştir ki 26 bölüm zaten. yeni sezonun yayınlanmasını çok istiyorum ama sanki dizi bu kadarmış gibi geliyor bana :roll:

Yukarı Alt