Chrome OS beklediğinizden daha yakında.

Google'ın merakla beklenen işletim sisteminin haftaya yayınlanacağı iddia edildi. Peki ama doğru mu?

Google, web tarayıcısı Chrome'u büyük bir hızla güncelliyor: Chrome 2 mart ayında, 3. sürüm eylülde çıktı; şu sıralar 4.0 Beta sürüm bile temin edilebiliyor. Öyle görünüyor ki tarayıcının ismini taşıyan işletim sistemi üzerinde de aynı hızda çalışılıyor; zira iddialara göre Chrome OS neredeyse yayımlanmaya hazır.

BT web günlüğü Techcrunch'tan Michael Arrington'un güvenilir bir kaynaktan öğrendiğini iddia ettiğine göre ilk resmi sürüm önümüzdeki hafta içerisinde indirilmeye sunulacak. Bunun bir beta sürüm mü yoksa 1.0 final sürümü mü olacağı ortaya çıkan iddialarda belirtilmedi.

Chrome OS Linux çekirdeğini baz alacak ve buna paralel olarak açık kaynak kodlu proje biçiminde yayımlanacak. İşletim sistemindeki uygulamalar Java, Adobe Flash veya Adobe Air gibi web geliştirme ortamlarında yazılacak ve diğer işletim sistemlerinde de çalışabilecek. Chrome OS aynı zamanda esnek bir yapıda olacak ve hem x86 hem de ARM işlemcilerle beraber çalışabilecek.

Yukarı Alt