1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Char soyulmaları hakkında ÇOK önemLİ+trojen nedir??

1. strean121

strean121 Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

psw.onlinegames.nmp die bir virüs gördüm. psw genelde password demek için kullanılır ve online games diyor. yani online oyunların hepsinin şifresini kaydeden bir virüs bu. bu virüs amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat gibi dosyaların içine saklanıyor. ve bu dosyalar görünmüyor. pc içerisinde kendisini saklıyor. ve system dosyasında içine saklanıyor. Bazı özel durumlarda silinmiyor. (Bakınız: yazının altında Tavsiyeler ve çeşitli bilgiler bölümünde var). Loader programından bulaşıyor..

ve chip dergisinin araştırmasına göre bu virüs:

En güncel tehditler arasında ilk 10. da

CHIP Online - Reklam

10. Win32/PSW.OnLineGames.NLI

Önceki Sıralama: 14
    Belirlenen Oran: 1.15%

Genellikle online oyunları oynarken bilgi toplayan keylogging ve rootkit yapabilen bir Trojan.

Win32/PSW.OnLineGames.xxx : xxx kısmı her oyun için değişiyormuş arkadaşlar.ve bu trojen,keylogger amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat dosyalarının içine saklanıyormuş.

benim görüşüm kesinlikle nod32 yükleyin ve taratın. birde system32 dosyanızda amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat gibi dosyalar var mı yokmu kontrol edin.

Şimdilik bigilerim ve elimden gelen bu kadar.

amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat dosyaları pc'ye ne gibi zarar verir???

sürücülere giremiyorsun öncelikle d: e: falan yazıp girmek zorunda kalıyorsun
    regedite zarar veriyor
    gizli dosyaları göremiyorsun
    işlemciyi ağırlaştırıyor

amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat dosyalarını silebilmek için sistem geri yüklemesini kapatınız.

Bu dosyadan kurtulmak için ne yapılır ???
    http://www.tr-portal.net/wp-content/...k-duzeltme.rar bu dosyayı indirin. rardn çıakrtıp çift tıklayın. dikkat sildikten sonra pc'nize restart atıyor.

http://www.virustotal.com/tr/analisis/6368614d3f19516c6a59cfd2da275c64 --> buda virüs tarama sonuçları temizdir.

http://download.eset.com/eval/win/eav/eav_nt32_trk.msi

Nod32 indirme linki

Keylogger Nedir?

Keylogger karşılık olarak tuş kaydedici anlamına gelir. Son zamanlarda özellikle internet kafelerde artan, klavyedeki tuş vuruşlarının kaydedilmesi ve bunun sonucunda kişilerin şifre ve kişisel yazışmalarının başkalarına ulaştırılmasını sağlayan yazılımlardır. Özellikle bankaların internet şubelerine girişte basılan tuşların kaydedilmesi ve internet ortamından başkalarına iletilmesi üzerine bazı bankalar adına “Sanal Klavye” dedikleri bir sistem geliştirdiler. Bu sistemde kullanıcı mouse yardımı ile rakamların yer aldığı buttonlara tıklayarak şifresini giriyor ve teorikte bilgisayarda klavye kullanılmadığı için bu işlem farkedilemiyordu. Bu yeni güvenlik uygulamasındaki ilk açık ScreenLogger isimli program ile ortaya çıktı. Bu program internetten serbestçe indirilebiliyor. Bu programda kullanıcının mouse tıklamalarından yola çıkarak aktif olan her pencerenin ekran görüntüsü programa ait özel bir sıkıştırma metodu ile bilgisayara kaydediliyor. Sadece özel bir şifre ile ulaşılabilen bu ekran görüntüleri arasında mouse ile tıklanan her yer aktif olan tüm pencere görüntüsü, istenildiğinde tüm ekran görüntüsü yer alıyor. Yapmanız gereken kullandığınız bilgisayarda böyle bir yazılım olup olmadığını denetlemektir.

Keylogger basitçe sizin klavyeden yaptığınız her vuruşu kaydeden ve bu kayıtları kişisel bilgilerinizi çalmak isteyen kişlere gönderen programlardır. Bu kişiler istedikleri zaman bunlara ulaşıp yazdığınız her tür bilgiyi görebilirler. Bu yolla sizin e-mail şifreniz, kredi kartı numaranız gibi hayati önem taşıyan bilgileriniz çalınabilir. Kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen keylogger adlı yazılım, bilgisayarda yapılan her türlü işlemlerin bir kaydını tutar, bu kayıtlar klavyeden girilen bilgilerin yanı sıra ekran görüntüleri de olabilir. Bu kayıtlar ya sistemde bir txt (metin) dosyası olarak tutulur ya da klavye girdileri e-posta ile saldırgana (hacker) gönderilir.

Tavsiyeler ve çeşitli bilgiler

1. Doğru flash diskten bulaşıyordur. Ama o virüs flash diske nasıl gelmiştir diye düşünen yok. Heralde flash diskin yapımcısı charları soyacak değil..

2. Bu virüsü yapan kişi çok akıllı birisi.. Neden derseniz adam herkesin gözünün önüne koymuyor dosyayı virüsü. O virüsü internette arattığınızda google da aradığınızda gereksizdir, fazla zararı yoktur, flash diskten bulaşır vb. şeyler yazıyor. Tabii herkes zararsızmış bişey olmazmış diyor kullanıyor. Birde pcyi formatlasanız flash diske, flash diski biçimlendirseniz c: ye geri bulaşıyor.

3. Ben hangi sitenin yaptığını veya hangi sitenin yayımladığını kimin nasıl soyduğunu bilmem. Ama emin olun o loaderden dolayı soyuluyor. Hatta bazı charları komple çalıyorlar. Nasıl mı :? Siz şifre değiştirirken gizli soru ve mail adresi gibi bilgiler ellerine geçiyor. Sonra şifreyi değiştiriyorlar...

4. Sistem geri yüklemesini ve o loader denilen programı kullanmayın. Sistem geri yüklemesini kapatın. Format atınca geçmiyor dememdeki neden şu. Mesela format atıyor ama c: ye format atarken d: yi (sürücüyü) silmiyor. Yada flash diski biçimlendirmiyorsun, tekrar taktığında tekrar bulaşabiliyor. Birde özel pc programları var. Pcyi ayarladığın bir bölüme geri getiriyor. Yani dosyalar geri geliyor. Geri alırken o virüs tekrar geliyor.

Tavsiye: Nod32 indirin. Pcyi tarattırın. Loader gibi program kullanmayın. Pc güvenlik duvarını açık tutun. Pc güncelleştirmelerini açık tutun. Nod32 ile günlük yada 2 günde bir arama yapın.

Not: Ekran klavyesi kullansanızda kullanmasınızda virüs varsa charınız hacklenir... Bu keylogger çok tehlikeli ve ekranda ne yazarsa yazsın okuyabiliyor malesef.

Exchangeden hack olur mu ???

Exchangeden hack filan yoktur. Takas işlemi yaparken karşıdaki kişinin ipsine değil serverin ipsine bağlanırsın. Yani item server üzerinden değişir. O yüzden takasla hack filan olmaz. Ama şuan item kopyalama altında rezillik yapanlar ve giderek artan item kopyalamaları yüzünden itemlerinizi takasla değil stalldan alınız. Stalldan alınan itemlerde kopya olma olasılığı yoktur. Ama takas yaparken o kopya itemleri gerçek diye yutturmaya çalışan ve gerçek diye yutturanlar var. Bu numaralara gelmemek için stalldan işinizi hallediniz... :

Bazı konular açıldı biliyorum,ama artık hack devri öyle bir ilerledi ki ekran klavyeside fayda etmiyor,bunun için size bir konu açim dedim biliyorum böylesi konular açıldı fakat bende acayım dedim ayrıntılarıyla anlatim dedim;

Evet arkadaslar Sunu sölemek ıstıyorum ılk once.. Suan Sro Gündeminde Legend3 veya Saytan falan yok.. Suan gündemde Sadece Charların Soyulması var. Şuan Karsımıza cıkan ve sahit olduqumuz o kadar cok Charı soyulan Kisi gördüm ki.. Ve SOnunda benım de basıma geldi.

Charları Sadece Soyuyolar mı ?

- Evet Sadece Charları soyuyolar. Herseyini Alıp Bırakıolar. Nasıl Yapıldıgını da bılmıorum..

Peki Bizim Basımıza Gelebilir mi ?

- Evet. Bu Herkez Icın GEcerli.. Sakın ola Sakın Kımsee Sıfrenizi Vermein.

Arkadaslar Cok Dıkkatli Olun.. Suan Akıllarda Tek su Soru var.. " Acaba Joymax Sıtesınde Acık mı var ? " Sadece AKıllarda bu Soru var Cunku Adamlar Sadece Charı'ı Soyuyolar. Tekrar Gündem de de o konu var. Aman Arkadaslar Dıkkat edin.. Sölediğim Hususları Göz Onunda Bulundurarak Haraket edin. Sonra Diyebilirsiniz Yardım edin charım Soyuldu die..

Artık Silkroad Bitiyor. Acıklar Cok Char HackLemek ßasit.. ,

Şimdi gelelim, benim önerilere, sakın illegale bulaşmayın önermem,güvenilir siteler olur fakat yinede indirmeyin kullanmayın.
    Artık öyle virüsler var ki ekran klavyesini bile tanıyor.Gelelim Program Anlatımına;

Programı yükledikten sonra hemen koşa koşa Windows/System 32 Ye Sağ Klik yapıyoruz.

Virüsü bulduk ee nolcak şimdi;Virüs suan silinemiyor ama sorun değil,scan tamamlanıyorve virüsümüz siliniyor.

Delete yaptıktan sonra virüsümüz siliniyor.

SIRTIMIZDAN PARA KAZANILMASINI ENGELEMMEK ADINA KONUNUN SABİT YAPILMASI DİLEĞİYLE

2. ozan222

ozan222 Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hll bro

3. aboc

aboc Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Snn Bilmediqin;Bizi bilenin bildiği Yerdeyiz.....
    emeğine sağlık bnde soyulma yüzünden mağdur olan biri olrak tşk ederim..

4. strean121

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yardımcı olabildiysem bu yeter zaten önemli olan soyulmaları en aza indirmek

5. last_knight

last_knight Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  6. HollowDalton

HollowDalton Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    saol da reklam var

7. BaFiRa

BaFiRa Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    öncelikle Paylasım icin saol.
    Bence Burda HErseyden önce Bu Trojenin PC mize Nasıl girdiği?
    Bu Trojenler NAsıl Giriyor PC ye?

8. strean121

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Trojan Nedir ?

-Trojan bulaştığı sistemde gizli olarak çalışan ufak bir programdır.
    -Trojanın yardımıyla saldırgan ,şifrelere , kişisel dökümanlara ve yazılara, resimlere, ekran ve webcam görüntülerine ulaşabilir ve sisteme zarar verebilir.

Açık Kanal
    Sistemler ve networkler arasında olması gereken bir iletişim yoludur.
    Açık kanalın bileşenleri exploit edilerek gizli kanalın çalışması sağlanır.
    Gizli Kanal
    Gizli kanal sistemler ve networkler arasında güvenlik politikalarını çiğneyerek veri taşınmasıdır.
    - Gizli kanalın en önemli örneği Trojanlardır.

Trojanlar Nasıl Çalışır

-Saldırgan tronjanlı sisteme online olunca ulaşır.
    -Trojan sayesinde erişim sağlanınca saldırgan değişik türden saldırılar düzenleyebilir.
    -Ters bağlantı ile kurbanın saldırgana bağlantı kurması sağlanarak firewall , ids gibi sistemler atlatabilir
    nat ve router arakasındaki kurbanlara bağlantı kurulabilir.

Trojan Tipleri

-Uzaktan erişim sağlayan Trojanlar
    -Veri gönderen Trojanlar
    -Zarar veren trojanlar
    -DOS saldırısı yapan trojanlar
    -Proxy Trojanları
    -FTP Trojanları
    -Güvenlik Updatelerini Disable eden Trojanlar

Trojan yapanlar neyi ararlar.(amaçlarlar)

-Kredi Kartı bilgisi, email adresleri
    -Muhasebe bilgisi , (Kullanıcı isimleri , Şifreler)
    -Özel dökümanlar
    -Finansal Bilgiler ( banka hesap numaraları , Sosyal güvenlik numaraları , Sigorta bilgileri )
    -Kulanıcının Takvim bilgisi , nerde ,ne iş yaptığı
    -Kurbanın sistemini illegal amaçlı kullanmak , hack saldırıları , scan etmek , flood etmek için gibi...
    -Ekran ve webcam görüntüleri
    -Kurbanın ses kaydı

Trojanlar sistemlere nasıl girerler

-İleti ekleri ile
    -Fiziksel Erişim ile
    -Browser ve e-mail yazılımları ile
    -NetBIOS ile ( Dosya Paylaşımı )
    -Sahte Programlar ile
    -Güvenilmeyen Siteler ve Ücretsiz Yazılımlar
    -İnternet sitesinde Download yaparak , Oyunlar , ekran koruyucuları gibi
    -Normal programların içine karıştırılarak (gömülerek)

Türk mamulü Trojanlar ve yarattıkları tehlikeler ;

Turkojan 4

Türk programcılar tarafından delphi ile yazılmış, basit bir ara yüz ve kullanıma sahip etkili bir trojan.
    Tüm özelliklerinin aktif kullanılabildiği Gold Edition sürümünün bir kopyasını test ettim.
    Yaptığım incelemelerde oldukça başarılıydı.
    Uzaktan Erişim , webcam görüntüsü ve ses alma özellikleri trojanların yarattığı tehlikeyi somut olarak öne seriyor.
    Turkojan tipik trojanlerin işlevselliği dışında bazı özelliklere sahiptir ;
    Uzaktan Yönetim:
    Turkojan'ın Uzaktan Yönetim (remote control) özelliği sayesinde, bağlandığınız kurban bilgisayarın ekranını görmek, kendi mouse ve klavyeniz ile istediğiniz işlemi gerçekleştirmek, dosyaları açmak, yazı yazmak ve diğer işlemleri gerçekleştirmek mümkün.

Webcam Görüntüsü:
    Turkojan ile bağlı olunan kurban bilgisayarda web kamera var ise tek bir tuşa tıklayarak kamerayı açmak ve canlı olarak birebir takip edip bu görüntüleri kayıt etmek mümkün. Utandım

Ses Alma:
    Bağlandığınız bilgisayarda mikrofon mevcutsa yine tek bir tuşa tıklayarak konuşulanlar ve ortamdaki sesler duyabilir ve kayıt edilebilir.

Heveslenenler için ;
    Program yazarı bu trojanın Antivirus tarayıcıları tarafından yakalanmayan versiyonunu satıyor bu vaadlerinide kısa süreliğine imza tabanlı güvenlik programları için yapıyorlardır çünkü bu programı satın alanlar yüksek ihtimalle script kiddie'lerdir.Kısa zaman içinde ulaşabildikleri her yerde yayınlayıp anti virüs üreticilerinin eline geçmesini sağlarlar. Anti virüslerin imza alması ile beraber o versiyona ait tüm server'lar tekrar tanımlanır ve durdurulur.Virüs total ve benzeri online servislerle de taratılabilme ihtimalinide düşünürsek tanınması en fazla 1-2 gün sürer.
    Henüz hiç bir antivirüs tarafından tanınmazken Zemana Bilişimin Sezgisel Antiloggerı sorunsuz yakalıyordu.

Prorat

Türk programcılar tarafından yazılan Gelişmiş Trojanlardan en iyisidir.

Diğer trojanların sahip olduğu özelliklerden ziyade prorat'da ilk olma özelliğine sahip bazı özellikleri var.
    Prorat ile kurban makineye hümetmek için oluşturulan server farklı formatlara dönüştürülebiliyor.
    Proactive özelliği ve web sitesi üzerinden kurbanları görüntüleme gibi özellikleri mevcut.
    Prorat ile webcam'dan görüntüyü resim olarak almak mümkün.

Yine Heveslenenler için ;
    1. Herkese açık sürümünü indirip kullanayım derken pro group'un kurbanı olabilirsiniz.
    Programı inceleyen bir hacker grubu tarafından delilleri ile bir dizi iddia öne sürüldü.Siz prorat ile başka bilgisayarları kontrolüm altına alayım derken pragram yapımcıları programa gizledikleri başka bir yazılımla sizin sisteminizi ele geçiriyor.Bu Ava giderken avlanmanız anlamına gelir.

2.Prorat'ın server dosyası client içinde şifreli olarak gömülü. server editörden ayarlarınızı yapıp server oluştur butonunu tıkladığınızda; önce client içindeki şifreli server ayrıştırılıyor (extract) sonra şifresi çözülüyor ve ardından belirttiğiniz ayarlar server dosyasına yazılıyor.
    Prorat clientindeki serveri çıkarsanız bile şifreli olduğu için üzerinde herhangi bir işlem yapamazsınız.
    Prorattaki bu kriptolama ,türk crackerlar tarafından bypass edilerek server dosyası değiştirilmiş ve client a tekrar gömerek test edilmiştir.Bu vakaa ile karizmayı prorat karizmayı çizdirdi.

İnternette yüzlerce farklı trojan vardır hepsinden tek tek bahsetmek oldukça zor.İşlevlerini kısaca yukarıda verdiğim iki örnekle anlatmaya çalıştım.

Korunma Yöntemleri

Anti Trojan yazılımları ;
    Çok fazla firmadan birçok anti –Trojan yazılımı mevcuttur.Aşağıda çok kullanılan deneme versiyonları olan yazılımlar vardır.

-Trojan Guard
    -Trojan Hunter
    -ZoneAlarm-f-Win98&up, 4.530
    -WinPatrol-f-WinAll, 6.0
    -LeakTest 1.2
    -Kerio Personal Firewall, 2.1.5
    -Sub-Net

Güncel AntiVirüs yazılımları;
    Sisteminizde güncel antivirüs yazılımı barındırın bu sizi bilinen tehlikeler karşı koruyacaktır.

Sezgisel Antiloggerlar;
    Trojanlara karşı, yazılım tabanlı olarak alınabilecek en iyi yöntemdir.
    Zemana Bilişimin geliştirdiği Zemana Antilogger yazılımını test etmenizi şiddetle öneririm.

9. basayew42

basayew42 Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    seni takdir ve tebrik ediyorum güzel bi çalışma ve araştırma.
    player ler için çok önemli olan bi konuya deginmişin.
    herkezin çok dikkat etmesi gereken bi konu.

10. strean121

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim kardeş ama mesaj sayısına bakılırsa birinin tg yi kesmesi daha önemli sanırım :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

11. Exa

Exa Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cok saol

12. raptor42

raptor42 Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler kardeş

13. raptor42

raptor42 Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    düzenlenip sabit yapılması gereken harika bi konu...bu kadar detaylı başka yerde bulamamıştım

14. josefbeb

josefbeb Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Garson
    Emeğine ve ellerine sağlık verdiğin bilgiler çok değerli.Bence bunu herkesin başlarına gelmeden önce okumalar lasım.Teşekkürler tekrar :beer: :thumbsup:

15. wortexx

wortexx Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Helal olsun hacım. Çok önemli bi konu ama maalesef verilen önem çok az. bu konuya ilgi duymayanlar muhtemelen bu işten rant sağlayan elemanlar. Ellerine sağlık.

16. deniz21

deniz21 Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler sırf bu konu için foruma üye oldum çok yararlı bilgiler..exchangeden hack oluyo diyorlar o konuda kesin bilginiz var mı?

17. Karaco

Karaco Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gerçekten önemLi bi konu.. bnm bu torjenLer yüzünden 2 kez charım soyuLdu; insan ister istemez çok üzüLüyo ve veriLen emekLEre yazık oLuyor... FAkat eminimki; haksız yere kazanç sağLayan şerefsizLer cezasını çekecek bir gün..

18. walkalone

walkalone Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    uzun zamandır yoktum ama hakikaten önemli bir konuya değinmiş çoğu arkadaşım sırf bu yüzden sro'yu bıraktı artık Joymax'in de bu konuya bir el atması lazımdı aslında. Mesela bir knight'taki gibi ınventory veya kasa şifresi en azından soyulmayı biraz daha aza indirir. O kadar emek bir anda gittiğinde insan lanet ediyor bu oyuna.

19. luuzir

luuzir Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Arkadaşlar şu anlatılanlar büyük bir ihtimal doğru aynı olay benim başıma geldi ama autorun virüsü ile alakası olacağını sanmamıştım benim usb belleğe fotokopi çektirdiğim yerden bir virüs bulaşmış aslında virüs değil rootkit bu yüzden antivirüsler yakalayamıyor ve usb belleği açtığınız zaman pc ye bulaşıyo. Rootkit çok kötü birşey araştırırsanız görürsünüz virüsten beter birşey çünkü sistemde istediği şeyi yapabiliyor örneğin kendi virüsünü internetten indiriyor ve bunu öyle bi gizliyor ki antivirüs normal bir dosya gibi görüyor. Bu rootkit i temizlemek te öyle kolay birşey değil çünkü rootkit çok yeni gelişiyor bu yüzden antivirüslerin ilgi alanına yeni yeni girmeye başladı. Ben nasıl temizledim derseniz
    Link
    Bu adres sayesinde :)

20. WalesNegras

WalesNegras Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    emeğine sağlık Tşk