Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe Projesi kapsamında yapılacak yeni stadın temelini aralık ayının ortasına kadar atacaklarının müjdesini verdi.

Ameliyatının ardından 50 gün sonra ilk kez Mecidiyeköy'deki kulüp binasında yönetim kurulu toplantısına katılan başkan Özhan Canaydın, kulübe gelişinde kulüp personeli tarafından çiçeklerle karşılandı.

Canaydın, yönetim kurulu toplantısı öncesinde basın mensuplarıyla sohbet etti. Başkan Canaydın, sözlerine, "Yine sevdiğim çatının altındayım, görevime başlamak üzere geldim. İlk sohbeti beni çok seven sizlerle yapmak istiyorum. Hepimize, camiamıza, spor kamuoyuna teşekkür ediyorum. Çünkü görülmemiş bir sevgi seliyle karşılaştım. Çok ciddi ve ağır bir ameliyat geçirdiğim gerçek. Milyonda bir büyük bir şansla, sizlerin, spor adamlarının sevgisiyle çok çabuk ayaktayım, görevdeyim" dedi.

Stat projesinde sıkıntıların bitmek üzere olduğunun müjdesini veren Özhan Canaydın, "Sıkıntılarımız statta bitmek üzere. Aralık ayının ortasına kadar 'Aslantepe'nin çok güzel temel atma töreniyle startını vermiş olacağız. Şu an 720 günlük belirlenen süre zaten başlamış durumda. Arazi müteahhit firmaya teslim edildi. Firma, toprak etüt ve sondajlarını bir kere daha yaptırıyor" diye konuştu.

Canaydın, bu konudaki tereddütleri hissettiğini de belirterek, "Bazı yayın organlarında 'Yine gecikme var mı' diyorlar. Her şeyin yolunda olduğunu ve inşallah belli tarihler arasında temel atma merasiminin yapılacağını öğrenince, sizin karşınıza daha güleç biri olarak geldim. Çok sevindirici bir olay, inşallah hepimiz bu güzel günü beraber yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"TARAFTARLARIN MAÇA GELMEMESİNE ÇÖZÜM BULMALIYIZ"
Başkan Özhan Canaydın, en son Gençlerbirliği karşılaşmasında ortaya çıkan taraftarların maça gelmemesi konusuna çözüm bulmak zorunda olduklarını söyledi.

Galatasaray'ın, en parlak günlerinde 17 bin taraftar ortalamasına oynadığını belirten başkan Canaydın, şöyle konuştu:
"Bu 8 binlere indiyse bunun hesabını iyi yapmak lazım. 5 maç seyirciye kapalı oynamamızın sebebi olaylardır, bu maçların kaybı bize minimum 2.5 milyon YTL oldu. Hepimiz bu olayda suçluysak, hesabını çok iyi yapmalıyız. UEFA Kupası'nda perşembe günü maç yaptık ve 3 gün sonra lig maçı oynadık. İkisinin de rakamsal tutarı seyircimize ağır gelmiş olabilir. Bunları araştırarak çözüm yolu bulmaya çalışacağız.

Dekoder araştırması yapıldığında Lig TV verilerine ve bizim araştırmalarımıza göre, en çok dekoder Galatasaraylılarda var. Demek ki Galatasaraylı taraftarlar evinde maç seyrediyor. Yeni stadımızda daha iyi ve modern imkanlar sağlayarak, evinde ayağını uzatarak maçı seyreden taraftarımızı yeni yatırımımıza yöneltmeye çalışacağız. Maçları, orada vakit geçirebileceği bir hafta sonu eğlencesine çevirebilirsek, bu olayı çözmüş olacağız. Bunu biz de medeni ölçüler ve pazarlama ile yoluna koymaya çalışacağız."

"YABANCI HAKEM ÇÖZÜM OLMAZ"
Özhan Canaydın, yabancı hakem getirmenin çözüm olmayacağını, Türkiye'de ve dünyanın her yerinde hakem hatalarının olduğunu anlattı.

Hastalığı sırasında aynı anda 3-4 televizyondan yurt dışındaki maçları izlediğini kaydeden Canaydın, her yerde bu hataları gördüğünü ifade etti.

"Benim bir felsefem var" diyen Canaydın, şöyle devam etti: "4 sene üst üste şampiyon olduğumuzda rakiplerin hep şikayeti var. Namağlup UEFA şampiyonu olduk. Orada da mı hakemler tarafından korunuyorsunuz, yok öyle bir şey. Bir hakem için 'Atatürk Olimpiyat Stadı'nda düdüğünü asması lazım' dedim, o da 3 gün sonra bıraktı, üzüldüm. Onu gördüğümde 'Başkan hiç üzülme, ben kendi özeleştirimi yaptım ve kendi kararımla bıraktım' dedi. Öyle anılmak da istemem. 'Başkan yumruğunu vurdu ve söylediği oldu' diye kendime paye çıkarmak istemem. Bu taraftarların hoşuna da gitse, benim tarzım değil. Herkesin, bizim de hakemlerden şikayeti olacak, ama bu hakemlerle ligi yürüteceğiz. İthal hakemlerle maçların yapıldığı seneleri hatırlıyorum. 1950-60'lı yıllarda da aynı şikayetler İngiliz, Alman ve İtalyanlar için yapılıyordu. Bunlar olacaktır, fazla yorum yapmaya gerek yok. Burada tüm kulüpler, biz de bu şikayetleri yapsak yolumuza devam edeceğiz."

"KİMSENİN BİRBİRİNİ SEVME MECBURİYETİ YOK"
Canaydın, futbol takımı teknik heyeti için yapılan eleştiriler ve oyuncularla teknik heyet arasında sıkıntı yaşandığı şeklindeki spekülasyonların hatırlatılması üzerine de, şöyle konuştu: "Galatasaray hiçbir zaman teknik heyetine müdahale etmez. Başka başkanlar gibi 'Ben girerim, takımı da yaparım, kurulmuş takımı da değiştiririm' havasında bir kulüp hiç olmadık, olmayacağız. Oyuncularımız, teknik heyetimiz profesyonel. Hiç kimsenin birbirini sevme mecburiyeti yok, ama görevlerini yapma mecburiyeti var. Her zaman oyuncu-teknik heyet problemleri olabilir. Ama biz bunu hepsini aştık. Hadiseler olur, ama yöneticilik yönetmek, idarecilik idare etmek demek. Yönetim kurulunda bu işle sorumlu arkadaşlar halleder. Kriz olmadan, futbol gibi hareketli, dünü olmayan, bugünü ve yarını olan büyük bir aktivitede bu gibi problemlerin olmaması mümkün değil, ama biz bunları aşarız. Gençlerbirliği maçında gayet iyi oynadık. Belli dönemlerdeki presimizi ve hücum anlayışımızı 60 dakikaya yayarsak, tutulmaz bir takım oluruz. İnşallah bunu da görürüz. Problem görmüyorum."

Bu konuda bazı üzüntüler yaşadıklarını da kaydederek, "İsim yapmış oyuncularımızın, teknik kadromuzun üstüne gidiliyor. Ona rağmen biz dimdik yolumuza devam ediyorsak, herhalde bu bizlerin beceresi. Bu itham ve saldırıların artık kesilmesi lazım" dedi.

ozhancanaydin6.jpg

"UEFA KUPASI'NDA GRUPTAN ÇIKACAĞIZ"
UEFA Kupası'nda grupta ilk iki maçta sıfır puan almalarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Özhan Canaydın, ancak bu grupta ilk 3'e gireceklerine inandığını söyledi.

Başkan Canaydın, lige verilen milli maç aralığında da bazı açıklarını kapatacaklarını vurgularken, Türkiye'nin de çok önemli olan Norveç maçını kazanmasını ümit ettiğini söyledi.

Kulüpten ayrı kaldığı sürece ikinci başkan, başkan yardımcısı, yönetim kurulu üyelerine ve ayrıca bütün profesyonel kadroya teşekkür eden Özhan Canaydın, "Benim yokluğumu aratmadan, belki daha iyi şeyler yaparak bu 50 günlük açığı kapattılar. İşte bakıyorsunuz futbol takımı lider, rakiplerden 7 puan öndeyiz. Basketbolda son senelerin en iyi kadrolarıyla mücadele ediyoruz, voleybolda atılım içindeyiz, sutopu takımımız yarın Divan'da ödüllendirecek. Demek ki amatör şubelerde ve futbolda bütün görevler fazlasıyla ifa edilmiş. Çok mutluyum hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"GALATASARAY'IN MENFAATİ NE GEREKTİRİYORSA ONU YAPARIM"
Canaydın, "Yeni dönemde başkan adayı olacak mısınız" şeklindeki bir soruyu, "Ben 3 dönem söylediğim gibi, Galatasaray'ın menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaparım" diye yanıtladı.

Türk futbolunun kritik bir dönemden geçtiğini dile getiren başkan Canaydın, "Önce milli takımımız, sonra Galatasaray inşallah yüzümüzün akı olacak" ifadesini kullandı.

Özhan Canaydın ayrıca, toplantıya girmeden önce, "İlk defa seçilip, ilk defa yönetim kurulu toplantısına katılacak gibi heyecanım var" dedi.

Basın mensuplarına da seslenen Canaydın, "Yokluğumda hiç olmazsa cevap veremeyeceğimi bildiğiniz için çok aleyhime şeyler yazmadınız. Et tırnaktan ayrılamaz, sizlerden ayrılamayacağımı anladım" diye konuştu.

Yukarı Alt