- Resim Silinmiş.

Dünyadaki en kurak yer neresidir?

Antarktika.

Kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmedi.
Bir çöl teknik olarak yılda 254 mm'den az yağış alan yer olarak tanımlanır.

Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır.
; Antarktika'ya düşen yıllık ortalama yağış da hemen hemen aynıdır, ama kıtanın Dry Valleys (Kurak Vadiler) olarak bilinen yüzde 2'lik kısmında buz ve kar yoktur ve buraya hiç yağmur yağmaz.
Dünyadaki ikinci kurak yer Şili'deki Atacama Çölü'dür. Buradaki bazı bölgelere 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır ve buraya düşen yıllık ortalama yağış miktarı yalnızca 0,1 mm'dir. Bir bütün olarak bakıldığında; dünyanın en kurak çölü burasıdır (Sahra'dan 250 kat daha kurak).

Antarktika dünyadaki en kurak yer olmanın yanı sıra, en çok su barındıran ve en rüzgârlı yer olma iddiasını da taşıyabilir. Dünyadaki suyun yüzde 70'i buz şeklinde burada bulu¬nur ve rüzgârın en hızlı estiği yer burasıdır.

Antarktika'nın Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar katabatik (Yunancada "alçalan" anlamına gelir) rüzgârlardan kaynaklanıyor. Bu rüzgârlar, soğuk ve yoğun havanın yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelir.
Bu rüzgârlar saatte 320 km hıza ulaşarak bütün nemi (su, buz ve kar) buharlaştırır.

Antarktika bir çöl olmasına rağmen, kıtanın tamamen kurak olan bu kısımları, biraz da ironik olarak, vaha olarak adlandırılır. Buralar Mars'taki koşullarla o kadar benzerlik taşıyor ki, NASA, Viking misyonunu test etmek için buraları kullandı. —

- Resim Silinmiş.

En yüksek dağ nerededir?

Mars'tadır.
Dev volkan Olympus Dağı (Latincede Olympus Mons) güneş sistemindeki ve bilinen evrendeki en yüksek dağdır.
22 km yüksekliğinde ve 624 km genişliğindeki bu dağ Everest Dağı'nın yaklaşık üç katı uzunluğundadır ve o kadar geniştir ki, tabanı Arizona'yı ya da Britanya adalarının bulunduğu alanın tamamını kaplayabilir. Dağın tepesindeki kraterin genişliği yaklaşık 72 km'yken, derinliği 3 km'den fazladır: Yani Londra'yı rahatlıkla kapsayacak kadar büyük.
Olympus Mons birçok kişinin kafasındaki dağ tanımına uymaz. Bu dağın tepesi düzdür (suyu çekilmiş bir denizdeki geniş bir plato gibi) ve yamaçları dik bile değildir. Bu yamaçlardaki 1 ila 3 derece arasındaki hafif eğim, bu dağa tırmandığınızda ter bile atmayacağınız anlamına geliyor. Aslında dağları yüksekliklerine göre ölçeriz. Onları boyutlarına göre ölçseydik, herhangi bir dağı, bir dağ silsilesinde geri kalanlardan ayırmak anlamsız olurdu. Böyle olsaydı, Everest Dağı Olympus Mons'u gölgede bırakırdı. Çünkü Everest Dağı, yaklaşık 2400 km uzunluğundaki dev Himalaya-Kara- kurum-Hindukuş-Pamir sıradağlarının bir parçasıdır.

- Resim Silinmiş.

"Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" diyen kimdir?

Muhtemelen tarih dersinde gördüğünüz şeyi dün gibi hatırlıyorsunuz: "1789 yılıydı ve Fransız Devrimi tüm hızıyla cereyan etmekteydi. Paris’teki yoksullar ayaklandı, çünkü yiyecek ekmekleri yoktu. Bu sırada Kraliçe Marie Antoinette (katı yürekli bir umursamazlık sergileyerek, komik olmaya çalışarak ya da yalnızca aptalca davranarak) ‘ekmek bulamayanlar pasta yesin’ şeklindeki ahmakça öneriyi ortaya attı."

İlk sorun şu ki, bahsedilen şey pasta değil brioche adlı bir çörekti (kullanılan ifadenin Fransızca aslı “Qu’ils mangent de la brioche" idi). Alan Davidson’un Oxford Companion to Food [Oxford Yemek Rehberi] adlı eserinde brioche hakkında şunlar yazılı: "18. yüzyıldaki brioche (az miktarda tereyağı ve yumurtayla) çok az lezzetlendirilmiştir ve taze bir beyaz somun ya da ekmekten çok farklı değildir." Bu durumda bu sözler İyi niyetli bir girişim olabilir: "Eğer ekmek istiyorlarsa onlara iyi cinsinden verin."
Kaldı ki, bu sözleri söyleyen Marie Antoinette değildi. Bu ifade en aşağı 1760′tan beri aristokratik çürümenin tasviri olarak yazılı bir biçimde kullanılıyordu. Jean-Jacques Rousseau bu ifadeyi daha 1740′ta duyduğunu ileri sürüyordu.

Yakın dönemde Marie Antoinette’in biyografisini yazan Lady Antonia Fraser, bu ifadeyi XIV. Louis/’tain ("Güneş Kral") karısı Kraliçe Marie-Therese’e atfetmiştir; ama bu lafı söylemiş olabilecek bir sürü heybetli 18. yüzyıl leydisi vardır. Bu ifadenin propaganda amacıyla uydurulmuş olması da oldukça mümkündür.

Marie Antoinette’in kruvasan Fransa’ya memleketi Viyana’dan getirdiğine dair bir başka hikaye daha vardır. Bu da pek muhtemel gözükmüyor çünkü Fransızlar kruvasandan ilk defa 1853′te bahsetmiştir.

İlginç bir şekilde, Avusturyalı gezgin hamur işi ustaları katmeri Danimarka’ya yaklaşık bu zamanlarda getirdiler; Danimarka, burada wienerbrod ("Viyana ekmeği") olarak bilinen "Danimarka" böreklerinin isim babası olmuştur.
Viyana’da bu böreklere Kopenhagener adı verilir. —

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Takımı
Besiktas
Bu kitapta çok tuhaf bilgiler veriyor bazen doğru olup olamdığına bile şüphe ediyorum ama Cahillikler Kitabı 1-2 yi şaşkınlık içerisinde okudum

Duygusuzz demiş ki:
Bu kitapta çok tuhaf bilgiler veriyor bazen doğru olup olamdığına bile şüphe ediyorum ama Cahillikler Kitabı 1-2 yi şaşkınlık içerisinde okudum
ilk defa duydum, istediğim anda bulabilir miyim ?

Takımı
Besiktas
Continuum demiş ki:
Duygusuzz demiş ki:
D&R'dan almıştım ozaman ama başka yerlerdede bulabilirsin NTV yayınlarına aitti sanırsam :think:

Duygusuzz demiş ki:
Continuum demiş ki:
Duygusuzz demiş ki:
D&R'dan almıştım ozaman ama başka yerlerdede bulabilirsin NTV yayınlarına aitti sanırsam :think:
bi göz atıyım bakalım :beer:

Çok sağlam kitaptır tavsiye ederim.
ps: İnternet üzerinden rahatça sipariş verebilirsiniz.

Yukarı Alt