Buzullar İnsanlığın Sonu mu Olacak?

Antarktika'daki Buzullar, 10 Yıl Öncesine Oranla Dört Kat Hızlı Eriyor.

Antarktika'daki buzulların, 10 yıl öncesine oranla dört kat hızlı eridiği açıklandı.

Leeds Üniversitesinden bir grup bilim adamının "Geophysical Research Letters" isimli bilim dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, en belirgin erime Batı Antarktika'daki en büyük buzullardan Pine Island'da gözlemleniyor. Bu buzul 10 yıl önce yılda 16 metre incelirken, bu rakam şimdi 90 metreye kadar yükseldi.

Pine Island buzulunun 175 bin kilometre kare genişliği ve tipik özellikleri nedeniyle uyduyla en iyi izlenen buzul olduğuna işaret eden araştırmacılar, erimenin bu hızla devam etmesi halinde devasa buzdağının 100 yıl içinde yok olacağı tahmininde bulundu.

Bilim adamları daha önce bu süreyi 600 yıl olarak öngörüyorlardı.

Araştırma ekibinden Profesör Andrew Shepherd, Kanada'nın Newfoundland ve New Brunswick eyaletleri büyüklüğünde olan Pine Island buzulunun erimesinin, sadece bölgedeki değil, dünyadaki tüm denizlerin seviyesini yükselteceğini belirterek, ''Çünkü bu buzulda, mevcut denizlerdeki su miktarını bir kat artıracak kadar buz var'' dedi.

Haberin Kaynağı

Dün akşam birşey düşündüm.
Benim Din dersi hocam:Kuran'da yazdığına göre Dünyanın bazı yerleri Sel'den ölücek.Bazı yerleri susuzluktan,bazı yerleri ise aşırı sıcaktan demişti.Küresel ısınma aklıma geldi.Eğer buzullar erirse çok büyük seller olucak insanlar ölücek.Afrika kıtası fazla sıcaktan ölücek.Mısır ve avrupa susuzluktan ölücek.Bence buzullardan çok küresel ısınma insanların sonu olucak.

ImmorTaLGoD demiş ki:
Benim Din dersi hocam:Kuran'da yazdığına göre Dünyanın bazı yerleri Sel'den ölücek.Bazı yerleri susuzluktan,bazı yerleri ise aşırı sıcaktan demişti.Küresel ısınma aklıma geldi.Eğer buzullar erirse çok büyük seller olucak insanlar ölücek.Afrika kıtası fazla sıcaktan ölücek.Mısır ve avrupa susuzluktan ölücek.Bence buzullardan çok küresel ısınma insanların sonu olucak.
Buzulların erimesi de Küresel Isınmanın bir sonucudur zaten. :rolleyes1:

Quensis demiş ki:
ImmorTaLGoD demiş ki:
Buzulların erimesi de Küresel Isınmanın bir sonucudur zaten. :rolleyes1:
O cümleyi toparlayamadım zati ^^

Yukarı Alt