İŞTE MAKİNAMIZDA ÇIKABİLECEK BÜTÜN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ:

6.ADIM: Belleklerin Takılması;

Burada kullanılan ramlar, çoğunlukla SIMM (Single-In-Line Memory Modules) RAM,dır. Ramlar 256 KB, 1 MB, 4MB, 8 MB, 16 MB ve 32MB, lık modüler yapılarda olup, ana kart,ın RAM yuvalarının yapısına göre değişen bir RAM konfigürasyonu vardır.

Bu RAM konfigürasyonu her ana kart,ın kullanıcı kılavuzunda ayrıntılı olarak gösterilir.

Örnek olarak, OCTEK HIPPO VL + ana kartın RAM konfigürasyonuna göre toplam 5MB elde edebilmek için, bank 0 ın 4x256KB RAM, bank 1 in 4x1mb ram ile dolması gerektiği gösterilebilir.

RAMları anakart üzerindeki RAM yuvalarına takarak yapınız.

RAM,lar takıldıktan sonra yerine oturup oturmadığını dikkatle kontrol ediniz.

RAM, ların yerine oturmaması, montajdaki standart hatalardan biridir.

7.ADIM: Sabit Disk ve Disket Sürücülerin Montajı;

Sabit disk ve disket sürücüleri yanlarındaki tespit vidalarından vidalayınız.

Vidaların uzun gelip Sabit disk,in elektronik devresine zarar vermesini engelleyin. Bu hata sabt disk in çalışmaz hale gelmesine neden olabilir......

8.ADIM: Anakartın Montajı;

Kasanın içinden çıkan plastik ayakların ve sarı vidaların yerlerini tespit ederek takın.

Bu tespiti, Anakart'ı kasa içinde oturtacağınız metal yüzey (bazı kasa modellerinde bu metal yüzey sabit değildir.)üzerinde yapınız.

Sarı vidaları kasaya takarken, Anakart üzerindeki metal çerçeveli deliklere rastlamasına dikkat ediniz.

Plastik ayakları ise, ana kart kasaya yerleştrilmeden önce, ana kart'daki yerlerine takınız.

Daha sonra bu ayakları kasa üzerindeki yerine geçiriniz. Ayakların uzun geldiği yerde, uçlarını bir yan keski yardımıyla kesiniz.

Anakart'ı metal çarçeveli tespit noktalarından (şase-toprak) vidalayınız. Burada kullanacağınız vidanın, sarı vidaların dişleri ile aynı olmasına dikkat ediniz. Doğru vida kullanmadığınızda, Anakart şaseye tam oturmayarak kısa devreye neden olabilir.

9.ADIM.:Yardımcı Kartların Montajı

Standart bir bilgisayar için, bir grafik kartı(VGA/herkül/CGA)ve kontrol kartı (Süper I/O) gereklidir. Grafik kartının takılacağı yuva tespit edildikten sonra, kartı dik tutarak yuvaya oturtunuz. Grafik kartının takıldığı yuva'nın kartı ile aynı BUSyapısına sahip olmasına dikkat ediniz.

I/O kartını da grafik kartı gibi, kendi BUS yapısına uygun bir yuvaya takınız.

10.ADIM.: Bilgi ve Güç Kablolarının Bağlanması

Kontrol kartı ile birlikte gelen yassı bilgikablolarını sabit disk ve disket sürücüye takın.

Bunu yaparken, bilgi kablolarının renkli taraflarının, sabit disk ve disket sürücüdeki 1 nolu bacağa rastlamasına dikkat ediniz.

Bu kabloların renkli tarafı aynı zamanda, kontrol kartı üzerindeki pinlerin de 1 nolu bacağına takılmalıdır.

Yine kontrol kartı ile birlikte gelen, game port ve seri giriş/çıkış kablolarını, kontrol kartı üzerindeki yerlerine takınız.

Bu port kablolarındaki renkli tarafın kart üzerindeki pinlerin 1 nolu tarafına takılmasına dikkat edin.

Kontrol kartı üzerindeki jumper ve pinlerin işlevleri, kartın kullanıcı kısmında bulunur.

11.ADIM: Güç Kaynağının Bağlanması

Tüm montajın en önemli ve dikkat isteyen adımı burasıdır. Aşşağıdaki tablolarda, güç kaynağına ait kablolardaki gerilim değerleri ve kobloları güsterilmiştir.

Ana Kartın Beslenme Fişleri :

(PX) (PY)

Fiş İşlev Fiş İşlev

1 powergood 1 Toprak/şase

2 + 5 Vdc 2 Toprak/şase

3 +12 Vdc 3 5 Vdc

4 - 12 Vdc 4 +5 Vdc

5 Toprak/şase 5 +5 Vdc

6 Toprak/şase 6 +5 Vdc

PC'lerdeki kabloların ortak renk değerleri

Kırmızı +5 Vdc

Siyah Toprak/şase

Sarı +12 Vdc

Mavi -12 Vdc

Beyaz - 5 Vdc

Turuncu powergood

POWERGOOD.:güç kaynağından gelen voltajın iyi olduğunu gösteren sinyal.

Güç kaynağından gelen kabloların, ana kart, sabit disk, disket sürücü veön panele bağlanması gerekir.

Önce ana kartın güç kaynağı bağlantısını yapınız. Buradaki iki fişin birlikte ana karta takılması sırasında, siyah renkteki kabloların yanyana gelmesina dikkat ediniz.

Bu fişleri ana karta kolayca takabilmek için, hafif bir eğim verin.

Fişlerin ucundaki plastik çıkıntıları, kart üzerindeki girintilere oturtarak bastırın.

Sabit diskin ve disket sürücünün güç kaynağı bağlantısı ise, yanlış takmanıza olanak vermeyecek şekilde üretilmlştir.

12.ADIM :Ön Panele ait Kabloların Bağlanması

Ön panele giden kablo renklerinin tam bir standardı yoktur. Bazı kabloların üzerinde nereye takılacağı yazılıdır. Ancak, genellikleaşşağıdaki tablo geçerlidir. Bu tabloda, ön panelden gelen kabloların, hangi pinlere takılacağı gösterilmektedir.

Kablo Rengi Görevi Takılacak Yer

Kırmızı-beyaz Sabit disk ışığı I/O üzerinde sabit disk led pini

Yeşil-beyaz power ışığı Anakart üzerinde powerled pini

Mavi-beyaz keylock Anakart üzerinde keylock pini

Sarı-beyaz turbo ışığı Anakart üzerinde turbo led pini

Siyah-kahve-sarı turbo anahtarı Anakart üzerinde turbo sw pini

Kırmızı-kırmızı reset Anakart üzerinde reset sw pini

13.ADIM:Hız Göstergesinin Ayarlanması

Bazı ön panellerde hız göstergesi olmayabilir.

Göstergede hangi değerin yazacağı, kullanıcıya bağlıdır.

Ancak önerilen bazıdeğerler vardır. Bunlar ana kartın hızına göre değişir. Refans olarak, "Landmark Test Speed Version 2.0" alınmıştır. Bu program, kitapla verilen diskette vardır.

Göstergenin işlevi, bilgisayarın normal ve turbo durumundaki hızını göstermektir. Bu durum değişimi;ön panel üzerinde bulunan turbo anahtarı yardımı ile sağlanır.

Aşağıda çeşitli bilgisayarlar için gösterge değerleri verilmiştir.

Mikroişlemci NORMAL TURBO BİRİM

AMD386SX-33 33 38 MHz

AMD386DX-40 40 63 MHz

I486SX-25 25 83 MHz

I486DX-33 33 111 MHz

I486DX2-66 66 222 MHz

I486DX4-100 100 363 MHz

Hız göstergelerinin ayarlanması , kasa tiplerine göre degişmekle birlikte genel bir mantığı vardır.bu ayarlar ,gösterge üzerinde bulunan jumperler yardımıyla gerçekleşir.

Bu jumper ayarları, kasa içinden çıkan buroşürde ayrıntılarıyla görülebilir.

Bu ayarlar sonucunda , ön paneldeki gösterge yardımıyla, bilgisayarın hangi durumda(turbo/normal)olduğu görülebilir.

III . 2. DOS İŞLETİM SİSTEMİNİN YÜKLENMESİ :

DOS(Disk Operating System) işletim en yeni sürümünü satın alarak işe başlayın . daha sonra aşagıdaki adımları izleyerek işletim sistemini yükleyin.

ADIM 1: DOS'un birinci disketini a sürücüsüne takıp bilgisayarınızı açın.a sürücüsüne dos disketi takılı olduğu için ,bilgisayar a sürücüsüünden açılışı (boot) yapacaktır.

ADIM 2: Eger bilgisayarınız açılıp dos setup menusune girerse ''F3'' tuşuna basın ve çıkın. A:\ komut iletisi durumuna gelin.FDISK yazarak entere basın .FDISK komutu dos işletim sistemi için sabit disk bölümlemesi yapacaktır.

ADIM 3: Bu menüde ,'dos bölümlenmesi yada mantıksal sürücü yaratma ' secenegini onaylayın. 1. Create DOS partition or Logical DOS Drive < enter >.

ADIM 4: İkinci menüde ise ,''creat primary DOS partition /birincil dos bölümlenmesi''seçenegini ''enter choice '' satırına 1 yazarak <enter> tuşuna basın.

ADIM 5: Eğer sabit diskte 1 tane bölümleme yapılacaksa bu seçenegi ''Y''olarak seçin ve <enter> tuşun a basın.Ardından aşagıdaki aşagıdaki mesaj görüntülenecektir.

System will now restart

Insert DOS system diskette in drive A:

Press and key when ready.....

ADIM 6: Burada herhangi bir tuşa basarak sistemin yeniden açılmasını (reboot)sağlayın.

FDISK komutunun işleyişi sadece 1 DOS bölümlenmesi için anlatılmıştır.FDISK komutunun işletilemedigi durumlarda ileriki adımlarda bahsedecegim.

ADIM 7: Sistem şimdi yeniden açılış yapacaktır.Sabit disk , FORMAT işlemi için hazırdır.A:\>komut ileti satırındayken FORMAT C: /S yazıp entere basın .ardından aşagıdaki uyarı mesajı gorüntülenecektir.

WARNING: ALL DATA ON NON- RENOVABLE DISK

DRIVE C : WILL BE LOST !

PROCEED WİTH FORMAT (Y/N) ? Y

(Çıkarılamaz disk sürücü C:deki veriler yok olacaktır .Formartlansınmı?)

ADIM 8: Güvenlik onayını ''Y'' olarak yanıtlayın.ardından görüntülenecek bir sayının %1 den % 99 a kadar gelmesini bekleyin .ardından aşagıdaki mesajlar görüntülenir.

Formatting xxx m

Format complete .

System transferred

Volume label (11 charecters ,ENTER for none ) ?

ADIM 9:Sabit disk xxxx mb'a formatlama işlemi tamamlandı .system transferi yapılşdı . sabit disk'e bir isim vermek isterseniz 11 karakteri geçmeden verebilirsiniz.daha sonra <enter> 'e basın .

Şimdi ise sabit diskteki toplam alan ve boş alan görüntülenir.

ADIM 10:DOS işletim sisteminin yüklenmesine sıra geldi.A:\>komut ileti satırında iken setup yazıp enter a basın.

PC MONTAJI SONRASINDAKİ OLASI SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ :

1-Sorun:

Pc haporlerinden kesik aralıklarla kalın bir beep sesi geliyorsa .

1-Çözüm:

RAM bellek takılı değildir.

RAM belleklerde bozukluk olabilir.

RAM bellek yuvaya oturmamıştır.

RAM belleklerin yerine oturup oturmadığını kontrol edin yerine oturmuşsa başka bir bellek ile degiştirip deneyin.

2-Sorun:

8 kez kısa beep sesi geliyor.1 uzun 2 kısa beep sesi geliyor . 5 kısa beep sesi geliyor .

2-Çözüm:

Bu hataların 3'ü de grafik kartı ile ilgilidir . anakartla grafik kartı arasında bir uyuışmazlık olabilir .Bu uyuşmazlık genelde video RAM den kaynaklanır.başka bir grafık kartı deneyin.

3-Sorun :

6 kez kısa beep sesi geliyor.

3-Çözüm:

Klavye işlemcisinde problem olabilir.başka bir klavye deneyin.

4-Sorun :

Parity error (at hex ...........)

System halted mesajı veriyor.

(hex;hataya yol açan bellek biriminin 16'lı (hexadecimal)adresidir).

4-Çözüm:

Bellek okuma hatası olabilir.üzerinde parity(eşlik biti)olmayan bir RAM modül kullanıyor olabilirsinizbu durumda ,CMOS SETUP 'ta memory parity error check seçeneği açık (enable)olabilir.Bu seçeneği kapalı (disable)duruma getitirerek;yada üzerinde party olan RAM

modülleri kullanın.

5-Sorun :

İki sabit disk bağlı ,system beklemeye başlıyor ve ardından C: drive error yada D: drive error hata mesajı veriyor.

5-Çözüm:

Büyük olasılıkla sabit disk durum jumperlarında bir yanlışlık vardır.Ya da diskler arasında bir uyum problemi vardır.Bu uyum problemini gidermenin yolu çogunlukla disk sıralamasını değiştirmekle çözülür.Eğer yine çözülmüyorsa ,bu iki disk arasında bir problem var demektir.

6-Sorun:

Bilgisayar hiç komuta cevap vermiyor.

6-Çözüm :

Sabit diske gelen güç kablosu ters takılmıştır.Yada sabit diski besleyen güç kablosunda kısa devre vardır.Kabloları gözden geçirin.sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk üzerindeki kartı kısa devre etmektedir.Vidaları gözden geçirin.

Sabit disk bozuk olabilir.

7-Sorun:

Hiçbir şekilde iki disk bağlanamıyor.

7-Çözüm:

İki disk arasında giderilemez bir uyumsuzluk olabilir.kontrol kartlarından gelen kabloda problem olabilir .Ya da kontrol kartı ikinci diski desteklemiyordur.başka bir kablo ve kontrol kartı deneyin.

8-Sorun :

Missing operation system hatası veriyor.

8-Çözüm:

Sabit disk parametreleri CMOS setup 'a yanlış girilmiştir.eklerden yararlanarak düzeltin.Yada bu sabit disk başka bir bilgisayarda farklı CMOS değerleriyle formatlanmıştır.A:sürücüsünden açıp sabit diske sistem transferi yapın.

9-Sorun :

No fixed disks present . hatası veriyor.

9- Çözüm :

FDISK komutu kullanıldı.Sistem sabit diski tanımıyor.CMOS sutup ve kablo bağlantılarını gözden geçirin.

10-Sorun:

Bilgisayarınız sorunsuz açıyor ancak DOS yukleme anında birden resetleniyor.

10-Çözüm:

Anakart üzerinde mikro işlemciye ait jumper ayarlarında eksiklik olabilir.Örnegin 3v luk bir mikro işlemciyi 5v ile besliyor olabilirsiniz.Bu jumper ayarlarını anakart kullanıcı kılavuzundan düzeltin.

11-Sorun:

CMOS setup ayarlarını yaptıktan sonra saklayıp çıkıyorsunuz fakat bilgisayar açılıp kapandığında bu ayarlrın silindiğini görüyorsunuz.

11-Çözüm:

Anakart üzerinde CMOS pilinde sorun vardır. Pil bozulmuş yada CMOS devresinde bir problem vardır.Öncelikle pili değiştirmeyi deneyin.Birçok anakart üzerinde CMOS u sıfırlamak için bir jumper vardır.Bu jumperyanlış konumda olabilir.Anakart durumunu gözden geçirin.

12-Sorun:

Ön paneldeki ışıklar yanıyor sabit diskin motoru çalışıyor güç kaynagı motoru çalışıyor bunlar rağmen ekran karanlık.

12-Çözüm:

Güç kaynağından anakarta voltaj gelmiyor olabilir.bağlantı uçlarını çıkararak voltaj degerlerini ölçün.

Voltaj degeri normal ise ;

I/O kartı ,,anakartla uyumlu olmayabilir.mikro işlemci ayarları yanlış yapılmış olabilir.anakartı gözden geçirin bozuk olabili

13-Sorun:

Güç kaynağından çok ince bir ''zzz'' sesi geliyor.Fan bir andönüp duruyor.

13-Çözüm:

Anakartın,kasaya oturduğu noktada bir kısa devre vardır.Sabit disk ve disket sürücüye giden kablolardan biri kasa içinde sıkışmış olabilir.

14-Sorun:

Sistemde kısadevre var .

14-Çözüm:

Anakarta gelen besleme kablolarını çıkarın.
Sabit disk ve disket kablolarını çıkarın.
Sabit disk ve disket sürücüye I/O kartından gelen bilgi kablolarını çıkarın.
I/O kartını çıkarın.
Grafik kartını çıkarın.
Bu adımları her denediginizde bilgisayarı yeniden açın.sorunun çözüldüğü adımda durun.

15-Sorun:

Sabit diskten rahatsız edici bir ses geliyor.

15-Çözüm:

Güç kaynağından gelen power kablosunu değiştirin.

I/O kartından gelen bilgi kablosunu çıkarın.

Sabit dikin motoru ile ilgili sorunu olabilir.

16-Sorun:

Disket sürücünün ışığı devamlı yanıyor.

16-Çözüm:

Disket sürücü bilgi kablosu ters takılmış olabilir.Kabloyu gözden geçirin.B ilgi kablosunun kıvırcık ucu herzaman A sürücüsüne takılmalıdır.

17-Sorun:

Disket sürücü disketi okumuyor yada hatalı okuyor.

17-Çözüm:

Disket sürücü CMOS setup'dan yanlış tanımlanmış olabilir.Örneğin 1.44yerine 720 tanımlanmış olabilir.

Disket sürücünün kablosu arızalı olabilir.

I/O kartının disket sürücü arabirimi bozuk olabilir.kontrol edin.

Disket bozuk yada formatsız olabilir.başka bir disket deneyin.

18-Sorun:

Bilgisayar çok ağır çalışıyor.

18-Çözüm:

Bilgisayarınızın kaç MHz de çalıştıgını Landmark Test Speed Version 2.0 proğramı yardımıyla test edin.

TURBO anahtarını ve kablosunu gözden geçirin.

Mikroişlemci hızı anakartın saat hızına uygun olmayabilir anakartın kullanma kılavuzunu gözden geçirin.

19-Sorun:

Bilgisayar ''C:\>''durumunda iken çakılıyor (kilitleniyor).NumLock tuşu,NumLock ışıgının durumunu değiştirmiyor.

19-Çözüm:

Böyle durumlarda genellikle bilgisayarın resetlenmesi gerekir.sorun CMOS ayarında olabilir.CMOS setup'a girerek Load Bios Defaults seçenegini işletin.bu seçenek yapılmış tüm tanımları geri alır.buna sabit disk ve disket sürücü degerleri dahil deildir.

Bu sorun sabit disk üzerinde bed(bozuk)sektörede neden olabilir.CHKDSK komutunu kulanarak disketteki bozuklugu görüntüleyin.

20-Sorun

Bilgisayarınız az bellek sayıyor.

20-Çözüm:

Bu genellikle bir sorun deildir.gölgeram kullanımından kaynaklanmaktadır.Gölge ram kullanımı,genişletilmiş genişletilmiş belleğin bir kısmının BIOS RAM ve Video BIOS 'tan gelen veriler için ayrılmasıdır.Bu nedenle gölge RAM ;bir RAM kaybına neden olmaktadır.

Bazı CMOS setup'lar gölge RAM seçeneğini kapatmaya izin vermektedir.

SABİT DİSKLER

Bilgisayarda bellek , mikro işlemci ve dier çevre birimler arasında üretilen bilgilerin kalıcı olarak saklandığı ortama sabit disk denir. Bilgiler kalıcı olarak disketlerde de saklana bilir ama disketlerin kapasite hızları düşük olduğu için daha çok bilgi taşıma ve kopyalama için kullanırlar. Sabit disklerdeki bilgilere disketten daha hızlı erişilir.Sabit disk,vakumlu(havası alınmış ve sürtünmenin en az indirgendiği)bir metal kutu içerisine yerleştirilmiş disklerden meydana gelir.sabit disk içerisinde herdisk yüzeyini degmeyip tamamen manyetik alan mantığı ile okuma/yazma işlemi yapar.Gerek disklerin ,sürtünmesi en aza indirilmiş bir kutu içerisinde saklanması ,gerekse herdisk yüzeyine ait bir okuma yazma kafasının bulunması bilgilere erişim çısından ço k önemli bir hız kazanmaktadır.sabit disklerden bir bölümden başka bir bölüme aktarılaxcağı bloğun nekadar sürede aktarıldığını referans olan bir mantıkla veri aktarma süresi hesaplana bilmektedir.

DOS İŞLETİM SİSTEMİNDE 1024 SİLİNDİR SINIRI NASIL AŞILIR?:

Önceden PC lerin çogu dos işletim sistemini kullanıyor.Ve dos işletim sisteminde 1024 silindirin üzerini görmediğinden ,kapasitesi ne olursa olsun hiçbir sabit disk 528MB tın üstüne çıkamıyordu.bu sorunun çözümü iki şekilde mümkündür.

anakartınız bir MR BIOS'a sahip ise BIOS SETUP'tan Translate seçeneğini YES yapın.
486 green anakartların kullanıldığı AWARD bioslarda bulunan IDE AUTO DEDECTION seçenegi ,bir harddisk için 3 tane deger tanımlıyor.bu degerlerden 1024 altında olanı seçin.
Eger bios'ta AUTO DETECTİON özelliği yoksa kendiniz yazmalısınız.sabit diske ait silindir,kafa,sektör gibi degerleri yazarken ;silindir sayısını ikiye bölüp ,kafa sayısını ikiyle çarpın,sektör sayısı sabit kalacak.örnegin;silindir sayısı 1416, kafa sayısı 16 ve setör sayısı 63 olan Quantum QLT 730A sabit disk için değerler şöyle olacak;708 silindir ,32 kafa 63 sektör.
Sonsöz:bu problem gelişmiş BIOS larla çözülüyor.günümüzde bu problemler artık nerdeyse yok denecek kadar az.ancak eski sürüm BIOS'u olanlar yüksek kapasiteli sabit disk kullanmak için,ya önce bahsedilen ve güvenli olmayan yolu kullanacaklar.yada BIOS'larını terfi ettirecekler.

CD-ROMLAR (Kompakt Disk Salt Okunur Bellek):

CD-ROM 'lar bazı özel durumlar dışında verilerin sadece okuna bildiği ortamlardır.bu özel durumlar ,okunur /yazılır CD'ler ve kayıt cihazlarıdır.

CD-ROM'lar özellikle multimedia uygulamalarının en gözde elemanıdır.bir CD-ROM içerisine büyük bir ansiklopediyi yada yüzlerce oyunu sıgdırmak olanaklıdır.CD-ROM'lar görünüş bakımında plakları andırmaktadır.Kapasieleri ise disketlerin çok üstünde olup 1GB 'a kadar varmaktadır(kapasiteleri her geçen gün dahada arttırılmaktadır).

Bilgisayarlarda kullanılan CD-ROM lar müzik setlerinde bulunan compact diskler ile çok benzer olmalarına ramen aralarında çeşitli farklar vardır.bu farklar ;

-CD-ROM üzeride hata bulma ve düzeltme özelliği vardır.compact disklerde bu özellik yoktur.

-CD-ROM ların üzerine sayısal bilgiler kaydedilir.yani resim,film,metin ve ses gibi çeşitli veriler.Compact disklerde sadece müzik kaydedilebilir.Birçok CD-ROM sürücüye compact disk takılarak müzik dinlenebilir.

CD-ROM'LARDA OLASI SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ:

CD-ROM kurulduktan sonra normal işlevini sağlamıyorsa ,cd-rom device driver (aygıt sürücü)'ında ve /veya MS-DOS CD-ROM extentions kurulumunda bir sorun olabilir.Aşagıdaki hata mesajları sorunun nerede olduğu hakkında fikir verebilir.

Sorun :

''inteface board or CD-ROM drive is not ready''

''insure that drive power is on and drive cables correctly at tached'' < A>bort or <R> etry?

''if CD-ROM drive is not redy,plase set or turn on''<A>bort or <R> etry?

Çözüm :

/P değeri var olan bellek adresinden farklı bir adres kullanıyor.CR-ROM sürücülerinde görülen bu hata arabirim kartlarının hangi adrese ayarlı olduklarını gösteren /P adresi ile ilgilidir.

Arabirim üzerindeki bellek adresini belirleyen jumper 'lere bakın.40 telli bilgi kablosu takılmamış yada tam oturmamış olabilir.bu kabloyu gözden geçiri gerekirse yenisi ile değiştirin.

Güç kaynağından gelen power kablosunu gözden geçirin.

Sorun :

''dvice driver not found :'MSCDOOO'.''

''no valid CD-ROM device drivers selected ''

Çözüm :

CD-ROM sürücü driver 'ı yüklemediği için MSCDEX.EXE yüklenemiyor bu nedenle sisteme herhangi bir CD-ROM sürücü tanımlı değil.Config.sys dosyasında bulunan CD-ROM XXXX.SYS adlı aygıt sürücüsünü gözden geçirin./P degeri yanlış tanımlandığı için veya kabloların birinde meydana gelen bir problemden dolayı MSCDEX:EXE yüklenemiyor.

Sorun :

''Invalid drive specification''

Çözüm :

MSCDEX.EXE yüklenemiyor.yukarıda sayılan nedenler dışında MSCDEX:EXE proğramından önce bir başka proğram yüklenmekte ve MSCDEX.EXE nin yüklenmesine engel oluyor.MSCDEX:EXE satırını daha yukarılara alın.

Sorun :

''CDR 103 :not rady error reading drive D''

''Abord ,retry ,fail?''

Çözüm :

Disk okunamıyor.Başka bir CD-ROM okutmayı deneyin.Hata devam ediyorsa kablo bağlantılarını gözden geçirin.

CD-ROM sürücüde bir sorun olabilir.diskin oturduğu mekanizma yada lazer okuyucuda bir sorun meydana gelmiştir.

Sorun:

''error code:MSCD000' MSCDEX not loaded.plase load MSCDEX before starting this proğram.''

Çözüm:

CD-ROM sürücü ile ilgili bir proğram çaliştırıldı ya da çalıştırılıyor.ancak MSCDEX.EXE proğram yüklenmediği için bu proğram çalıştırılamıyor.MSCDEX.EXE nin doğru yüklendiğini kontrol edin.

MODEMLER:

Modemler ilk ortaya çıktığında sadece veri transferi sağlamaktaydı.Günümüzde ise modemler kullanıcılara faks işlevinide sunmaktadır.Faks/modem kartları,standart bir faks cihazı ile yapılabilcek işlerin ve birçok durumda daha fazlasının da yapılmasını sağlayabilcek işleve sahiptir.

Faks/modem kartları ,Class 1 ve Class 2 olarak iki gurupta ele alınır.Bugün yararlanılan faks programları oldukça geliştirilmiştir.

14400bps ve üstü modemlerin bir çoğu son zamanlarda ses destegide sağlamaktadır.Bu modemler özel yazılımlarla telesekreter gibide kullanılabilir.Hatta interaktif olarak hizmet verenleride vardır.Bu tür modemler yoluyla ,yönlendirilen ses uygulamaları geliştirilebilir.Bu işlem ise ,kullanıcıların yapacağı seçimler doğrultusunda gerçekleştirilir.örnegin yapılacak seçim doğrultusunda ,kullanıcıların ,gelen mesajları dinlemesi sağlanabilir.

MODEMLERİN ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ:
Standart telefon hatlarında sadece ses transferi yapabilirler.Bu durumda verileri sese seside veriye dönüştürmek gerekir.Bu dönüştürme işleminin çok yüksek bir hızla yapılması gerekir.fakat telefon hatlarının kapasitesi çok yüksek hıza izin vermemektedir.bu nedenle herşey modemin özelliğine bağlıdır.

Standart telefon hatlarında bu olumsuzluklardan dolayı özel modem hatları oluşturulmuştur.2 telli yada 4 telli bu hatlar yardımıyla çok uzak mesafelerden kaynaklanan sorunlar ve hat gürültülerinden arındırılmış ,sağlıklı veri transferi gerçekleştirilir.Bu hatlar ,şu anda bankalarda ve çeşitli kurumlarda kullanılmaktadır.

Verilerin modemler arasında transferi,bitler halinde gerçekleştirilir.Pclerde standart 256 ASCII karakter 8 bit olarak ifade edilir.Dolayısıyla ,telefon hatları üzerinde modemler arasında 0 ile 1 haline dönüşen veriler yol alırlar.eger harici bir modem kullanılıyorsa ,modemin üzerindeki ışıklardan ya da modemin durumunu gösteren bir yazılım varsa ,bu yazılımın göstergelerinden gelip giden bitler görülebilir.bunlara kontrol sinyalleride denilebilir.

OLASI SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ :

Sorun:

Modem hiç yanıt vermiyor.

Çözüm:

Dahili modem yuvaya oturmamış olabilir.IRQ ayarları yanlış olabilir,kontrol edin.Aynı COM portu kullanan başka bir cihaz olabilir.örneğin kontrol kartı üzerinden COM 2 yi kapatmadıgınız halde modem COM 2 ye ayarlanmış olabilir.

Bunlar denendiği halde modem yanıtvermiyorsa bozuk olabilir.

Sorun :

Modem çalışıyor ;faks çalışmıyor.

Çözüm :

Faks prağramından faksın tipi yanlış belirtilmiş olabilir.I/O kartıyla faks modem karytı arasında uyumsuzluk verdır.Başka bir I/O kartı deneyin.

Sorun :

Kullanırken bağlantı kesiliyor.

Çözüm :

IRQ problemi var,kontrol edin.

Hatta sorun var ,kablolara bakın.

Sorun :

NO DIALTONE mesajı veriyor.

Çözüm:

Hatta arama tonu yok .kabloları kontrol edin.eger telefonda çevir sesi varsa ve bu mesaj veriliyorsa modemi aldıgınız firmayı arayın.

Sorun :

CONNECTION LOST mesajı veriyor.

Çözüm :

Hatlarınızda gürültü ve parazit var.121 nolu ptt hizmetini kullanabilirsiniz

Sorun :

Yavaş çalışıyor.

Çözüm :

Modem hızı proğramda yanlış seçilmiş yada bazı özellikleri kullanım dışı bırakılmış olabilir.

Ayrıca modem hızını protokollerle sağlanan hıza ayarlamayı unutmayın.Örnegin 14400 modeminiz görülmelidir.

Sorun :

Çok ses çıkarıyor.

Çözüm :

ALTO komutunu verin yine çözülmezse modemde problem vardır degiştirin.

Soru :

Sesi hiç duyulmuyor.

Çözüm :

ATL 3 komutunu verin.çözülmezse modeminin buzzer inde bir problem vardır.

Sorun:

Herşey iki tane görünüyor.

Çözüm :

Program menüsünden lochal echo'yu kapatın.

Sorun :

Windows altında problemler çıkıyor.

Çözüm :

Windows'daki COM ayarlamaları ile modem ayarlarının uyuşup uyuşmadığını kontrol edin

Sorun :

Kullanılan proğramda modeme uygun seçenek yok .

Çözüm:

Bu durumda modeminizin uyumlu olduğu bir modeli tercih etmek zorundasınız.büyük ihtimalle Hayes uyumlu bir modem işinizi görecektir.

Sorun :

IRQ'yu değiştirmenize rağmen çalışmıyor.

Çözüm :

Modemin kullanıcı kılacvuzuna bakın.Modem'i başka bir bilgisayarda deneyin.

Sorun :

Modem sıfırlanmıyor.

Çözüm :

IRQ yada COM port ayarları yanlış olabilir.degiştirin.Modemin modeli yanlış seçilmiştir.her modemin bir sıfırlama kodu vardır.bu kod standart olarak AT&F&C1&D2'dir.

Sorun :

COM 3 te takılı modem ve COM1'e takılı fare aynı anda çalışmıyor.

Çözüm:

Bazı bilgisayarlarda bu cihazların ikiside IRQ4 'ü kullandığından problem çıkarabilmektedir.Başka bir IRQ yu kullanın.Ya da Modem'i COM4 ya da COM 2 ye ayarlamanız sorunu çözecektir.

Sorun :

NO CARRIER mesajı veriyor.

Çözüm:

Aranan numarayla bağlantı kurulamıyor.başka bir numarayı çevirin.hata devam ediyorsa modemde problem olabilir.kablo bağlantılarına ve mode ayarlarına bakın.

Sorun:

BUSY mesajını veriyor.

Çözüm :

Aranan numara meşguldür.Daha sonra arayın.

ÇIKTI AYGITLARI :

YAZICILAR :

Yazıcılar,bilgisayar ortamında üretilen şekil,grafik ve yazıların kağıda aktarılmasını sağlayan araçlardır.

Her yazıcı kendine özgü bir mikroişlemci ve sınırlı sayıda sınırlı sayıda karakter depolamasına olana sağlayan bir tampon bellek taşır.

Yazıcı sınıflandırılmasında temel ölçüt,karakter basımında kullanılan teknolojik farklılıktır.bir yazıcının kalitesini belirleyen ölçütler ise ,baskı hızı ve birim alandaki nokta yoğunluğudur.renkli baskı yapabilmeside yazıcı kalitesini belirleyen bir ölçü haline gelmektedir.

Baskı hızı ,saniyede basılan karakter sayısı yada lazer yazıcılarda olduğu gibi,dakikadaki sayfa sayısı ile ölçülür.

Çeşitli türdeki yazıcılar bilgisayara seri yada paralel olarak bağlanabilirler.BU bağlantıyı sağlayan arabirimler verdır.seri bağlantı;halen bazı yazıcılarda kullanılmasına rağmen,çok yavaş oldugu için daha hızlı olan paralel bağlantı tercih edilir.Bilgisayar-yazıcı bağlantısında ,veriler tek yönlü işaretleride yollanmaktadır.Bu işaretler kullanılarak ,yazıcı ile bilgisayar arasında senkronizasyon sağlanmaktadır.

Örnegin ;yazıcı kağıdın bittiğini bilgisayara söyleyerek ;proğram kullanıcısını uyarması sağlanır.

Yazıcı teknolojileri;gün geçtikçe daha hızlı ,daha çok renk verebilen ,daha çok noktadan oluşan ve kaliteli çıkış verebilen ürünler ortaya koyabilmek için çalışmaktadır.

Sorun :

Dağılması oluyor.

Çözüm:

Kafa ayarı çok yakın olabilir.

Kafa ayarı kolu ile gerekli ayarı yapın.şerit mürekkebi azalmış olabilir.şeriti degiştirin.

Sorun :

Kafa hareket ediyor fakat basıyor.

Çözüm :

Şerit hatalı takılmış olabilir.Şeriti yeniden takın.Kafa ayarı hatalı olabilir.Kafa ayarı kolu ile gerekli ayarı yapın.

Sorun:

Yazıcıda hiç hareket yok ve hiçbir gösterge yanmıyor.

Çözüm:

Yazıcıya elektirik gelmiyor olabilir.elektrik bağlantısı ve açma/kapama anahtarını kontrol edin.

Sorun :

Yazıcı normal görünüyor fakat yazmıyor.

Çözüm :

Yazıcı online durumda olabilir.online tuşuna basın.

Ara bağlantı kablosu hatalı olabilirbağlantı kablosunu kontrol edin.

Sorun :

Kafa haraket etmiyor,bütün göstergeler yanıp sönüyor.

Çözüm:

Kafa ısınmış yada sıkışmış olabilir.yazııyı kapatarak soğumaya bırakın.Kafayı sıkıştıran toz ,kir var ise temizleyin.Sıkışma kağıt varsa çıkarın.

Sorun :

Yazıcı yanlış karakter basıyor.

Çözüm :

Emülasyon yanlış yada yazıcı bilgisayara doğru tanımlanmamış olabilir.kullanılan proğramdan yazıcı tanımına bakın.örnegin ;

Ana grup(main menu)penceresinden,denetim masası(control panel)nı çalıştırın.

Denetim masasından yazıcılar seçeneğini çalıştırın.

Yazıcılar seçeneginden ekle yi seçin.yazıcılar listesi görünecektir.yazıcınız bu listede bulunuyorsa seçin.

Yükle{install}seçenegini çalıştırın.sonra windows cd'sini isteyecektir.takın ve entere basın.

Eğer yazıcı bu listede yoksa listelenmemiş yada güncellenmemiş yazıcı seçenegini seçin.kullandığınız yazıcı kendi sürücüsünün bulundugu disketi yada cd yi takın.

Yazıcı sürücüsüne yükledikten sonra yazıcılar seçeneğinden varsayılan olarak belirle seçenegini seçin.

Yazıcınız sorunsuz çalışacaktır.

Sorun :

Hatalı karakter seti basıyor.

Çözüm:

Hatalı karakter seti seçilmiş olabilir.doğru karakter set'i kullanılan proğramdan yada yazıcı kontrol kaleminden seçilmelidir.

Sorun:

Tek kağıt yüklemesi yapılamıyor.

Çözüm :

CSF {otomatik kağıt yükleyici } geçerli olabilir.CSF yazıcı setup'ından (kontrol panelden) kapatın.

Sorun:

Baskı çok silik çıkıyor.

Çözüm :

Mürekkep kartuşu bitmiş olabilir.yada uzun süre beklemeden dolayı kartuş ağzındaki mürekkep kurumuştur.kartuşu kontrol edin.

Sorun:

Kartuş dolu ancak baskı yapmıyor.

Çözüm :

Kartuşun mürekkep ucunda mürekep kuruması yada kirlenme olabilir.varsa yazıcınızın ''clean''tuşuna basın.

Sorun :

Baskı lekeli çıkıyor.

Çözüm:

Kartuşun mürekkep ucunda yada kartuş beşiğinde çatlama vardır.bu yüzden mürekkep sızdırıyordur.Kontrol edin.

Sorun:

Yazıcı baskı yapmıyor.

Çözüm:

Kullanılan yazılımdan yazıcı tanımı yanlış yapılmış olabilir.Kontrol edin.paralel yazıcı bağlantısını gözden geçirin.mürekkep tuşu bitmiş olabilir.kartuşu yenileyin.

Sorun :

Baskı kağıdı dışına taşıyor.

Çözüm :

Kullandığımız yazılımdan sayfa boyutlarını ayarlayın.

Sorun:

Karışık ASCII karakerler basıyor.

Çözüm :

Kullanılan proğramdan yanlılş yazıcı modeli seçilmiş olabilir.yazıcı ayarlarını kontrol edin.

Paralel bilgi kablosunda problem olabilir.

Sorun :

Yazılımdan seçilenlerden farklı karakter basılıyor.

Çözüm:

Yazılımdan seçtiğiniz font'u yazıcı ile uyumlu olmayabilir.yazıcı ile uyumlu bir font kullanın.

Sorun:

Kontrol panelinde tum ışıklar yanıyor ve yazıcı çalışmıyor.

Çözüm:

Yazıcıyı kapatıp açın.problem devam ediyorsa paralel bilgi kablosunu değiştirmeyi deneyin.

Sorun:

Sıkışık yazıyor.

Çözüm :

Kontrol panelindeki font anahtarını kontrol edin.

Sorun :

Çok koyu yazıyor.

Çözüm :

Kontrol panelinden ''quality'' modunu değiştirin.

Sorun :

Kağıt almıyor.

Çözüm :

Kağıt tablasını kontrol edin.Kağıt alma mekanizmasında bir sorun olabilir.Yazıcının kullanım kılavuzundan yararlanarak kontrol edin.

LAZER YAZICILARDA SORUNLAR :

Sorun :

Baskı soluk çıkıyor .

Çözüm :

Soluk baskı,soluk bir bölge yada düşey beyaz çizgilerin bulunduğu bir blok olabilir.toner kartuşunda tner azalmış olabilir.toner'i yenidenb dagıtmak için kartuşu hafifçe sallayın yada kartuşu degiştirin.

Sorun :

Lekeli baskı veriyor.

Çözüm:

Lekeler,genelde kağıdın arkasında veya önünde beliren küçük, yuvarlak ,siyah noktalar şeklinde ortaya çıkarlar.bazen büyük ,aykırı lekeler belirir.

Yazıcının temizlige ihtiyacı olabilir.

Sorun :

Baskıda düşey çizgiler bulunuyor.

Çözüm :

Bazen birbirini izleyen sayfalar düşey olarak ilerleyen siyah çizgiler veya lekeler belirebilir.

Işığa duyarlı tambur zarar görmüş olabilir.yerine yenisini takmanız gerekebilir.örnegin tambur çizilmiş olabilir.

Yazıcının temizliğe ihtiyacı olabilir.

Sorun :

Baskıda yatay çizgiler bulunuyor.

Çözüm :

Bazen,yatay durumda siyah lekeler ve çizgiler belirebilir.ışıga duyarlı tambur yerine tam oturtulmamış olabilir.tamburu çıkarın ve yeniden yerleştirin.eger sorun devam ediyorsa tambur'u değiştirmeyi deneyin.

Sorun :

Kağıdın yarısı boş çıkıyor.

Çözüm :

Kağıdın alt kısmı boş veya grafik görüntülerinin bir kısmı kesilmiştir.

Basmak istediğiniz sayfa standart yazıcı bellegini aşabilir.Yazıcı belleğini arttırın.basılacak sayfa değerini değiştirin.

Sorun :

Bir sayfa bütünüyle boş çıkıyor.

Çözüm :

Bu durumda sayfa tamamen beyazdır.

Eğer arada sırada boş sayfalar çıkıyorsa ;

1-Bastıracağınız sayfa uzunluğunun kullandığınız kagıt uzunluğuna göre doğru sekilde ayarlanmış olduğundan emin olun.

2-Kağıtları ayırması güç olduğundan dolayı yazıcınız birkerede iki veya daha fazla sayıda sayfayı besliyor olabilir.kağıtları kağıt kasedinden çıkarın ve sayfaları ayırmak için kağıt kenarlarını üfleyin.

3-Yazılımınız fazladan bir kağıt çıkartma komutu veriyor olabilir.yazılımınızın bask konfigirasyonuyla ilgili bilgileri kontrol edin.eğer bir kelime işlemci proğramı kullanıyorsanız ,doğal sayfa arası ile zorunlu sayfa arasının birbirine çok yakın olup olmadığını kontrol edin.bu durum boş bir sayfa çıkmasına neden olabilir.

Eğer sayfaların tümü boş çıkıyorsa ;

Toner kartuşunda hiç toner kalmamıştır.kartuşun yenisini takın.

Sorun :

Yazılımdan bir baskı işi gönderdiğinizde yazıcı tepki vermiyor.

Çözüm :

1-Yazıcının paralel kablo bağlantısı gevşektir.Yazıcı ve bilgisayar üzerindeki bağlantıları kontrol edin.Kabloyu bilgisayara vidalarla,yazıcıyıda tel klipslerle sabitleyin.

2-Paralel kablo arızalıdır.Kablonuzu ,çaliştıgını bildiğiniz başka bir sistem üzerinde deneyiniz.

3-yazıcı arızalıdır.bir donanım hatası vardır.yazıcıyı kapatın ve biraz bekleyin.daha sonra yazıcıyı açıp aynı işlemi tekrarlayın.hata devam ediyorsa servise götürün.

4-yazılımınız veya yazıcının henüz doğru yazıcı bağlantısı için konfiğire edilmemiş.doğru yazıcı bağlantı noktasına erişip erişmediğinden emin olmak için yazılımcının ayar menüsünü kontrol edin.paralel bağlantı noktalarını denetleyin doğruluğundan emin olun.

YARDIMCI KARTLAR :

ETHERNET KARTI :

Ethenet kartları network sisteminde kullanılan bilgisayarlar arasındaki iletişimi saglayan devrelerdir.ethernet kartlar 8,16,ve 32 bitlik olabilmektedir.

Sorun :

Bilgisayarlar arasında bağlantı kurulamıyor.

Çözüm :

Ethernet kablosunu ve konnektörlerini kontrol edin.

Sorun :

Kullanılan işletim sistemi,ethernet kart yok hatası veriyor.

Çözüm :

Ethernet kart,sistemindeki başka bir kart ile çakışıyor olabilir.kartın IRQ ve BASE adres ayararını gözden geçirin.

Sorun :

Bazen bağlantı kesiliyor.

Çözüm :

Ethernet kartında problem olabilir.Başka bir kart deneyin.kabloda kopukluk olailir.bir ölçü aletiyle kabloyu ölçün.konnektörlerde kısa devre olabilir.Konnektörleri kontrol edin.

Sorun :

Kablo ve konnektörler sağlam,çalıştığı bilinen bir kart kullanılıyor ama bağlantı yok.

Çözüm :

Kartı başka bir yuvada deneyin.anakartın bu etheret kartı ile uyumluluğunu gözden geçirin.ethernet kartı ile çakışan bir kart olup olmadığını kontrol edin.

Sorun :

Ethernet kartının takılı olduğu bilgisayarda mouse çalışmıyor.

Çözüm :

Ethernet kartı genellikle IRQ 3 ,BASE adrsi 300h 'yi kullanıyor.burada mousenin takılı olduğu portun IRQ sunu gözden geçirin.

Sorun :

BootROM takılı oldugu halde Boot romdan açmıyor.

Çözüm :

Sistemin BootROM dan açması için gerekenleri yapın.bu işlem kullanılan sisteme göre değişir.Örneğin;Novell işletim sisteminde WSGEN komutu kullanılır.

Jumper'lı ethernet kartı kullanıyorsanız kullanım kılavuzundan yararlanılarak kartın BootROM'u ile ilgili jumper'ı ayarlayın.

SES KARTLARI :

Ses kartları ,PC lerde bir amanlar beep sesinin ötesinde ,olagan üstü sesler sunabilen kartlardır.PC haporlerinden çıkan basit sistem sesleride ses kartları yardımıyla yükseltilebilir.ses kartlarının harici haporlerleri bulunmaktadır.Ayrıca müzik seti üzerindeki bir anfiye bağlanarakta haporlerden yararlanılabilir.

Ses kartları genelde 8 ve 16 bitlik olabilmektedir.bunlara sound blaster ve saund blater 16 örnek verilebilir.32 bitlik ses kartlarıda bulunmaktadır.

Her alanda olduğu gibi bu alandada çeşitli standartlar vardır.ses kartınız sound blaster ise hiçbir uyum problemi çıkmadan kullanılabilir.hemen hemen her bilgisayar proğramları sound blaterı desteklemektedir.sound blaster'dan sonra gelen ses kartı standardı ise adlib 'dir.

Bu ikisi dışında ,D/A,Covox Speech thing,disney sound source ve roland ğibi çeşitli ses kartları standartlarıda vardır.

Seskartları ,PC'lerin birkaç kanaldan ses verebilen özel ses birimleri haline gelmiştir.Ayrıca bir mikrofon yada bir müzik aygıtından girilecek sesler bilgisayar üzerine işlenebilir.Çıkış güçleri ortalama 3-5 watt arasındadır.

Gelişmiş ses kartları yardımı ile bilgisayara sesle kumanda etme olanagı ortaya çıkmaktadır.

Sound blaster 16 ile gelen bir yazılım yardımı ile windows ortamında tüm komutlar sesli olarak verilebilir.ancak bir sesin tanımlanması hiçte kolay deildir.Örnegin bir komutun ,komutu veren kişinin çok farklı şekillerde o komutu tekrar etmesi gerekir.ancak gelişmekte olan bu teknoloji bu sorunları aşarak ;bilgisayarın sesle kontrol edilebilecegini göstermektedir.

SES KARTININ MONTAJI :

Diğer tüm kartlarda olduğu gibi ,diğer ses kartlarındada öncelikle kaç bitlik olduğuna dikkat etmek gerekir.

1.ADIM:Ses kartınız 8 bitlik bir kart ise ,8 bitlik bir genişleme yuvası 16 bitlik bir kart ise 16 bitlik bir genişleme yuvasına ihtiyacınız olacaktır.

2.ADIM:Kartı hangi yuvaya takacağınızı belirledikten sonra,bu işlemi dikkatlice gerçekleştirin.

3.ADIM:Önce ses kartının klavuzuna bakarak ,ses kartındaki girişi tespit edin.

4.ADIM:Anakart üzerinde bulunan speaker çıkışını,ses kartındaki ilgili yere bağlayın.

5.ADIM:Ses kartlarının çoğunda bir joystick bağlantısı bulunmaktadır.Eğer bilgisayardaki başka kartlarda joystick bağlantısı varsa ,bu iki bağlantı büyük olasılıkla çakışacaktır.Bu çakışmayı engellemek için ses kartının arkasından bir jumper ayarlaması yapmak gerekecektir.

Ses kartının kullanım kılavuzunu inceleyerek bu ayarları yapın.

6.ADIM:Bu ayarlardan sonra ,ses kartına ,üzerinde yazan ya da klavuzda gösterilen yere hoparlörü takın.

7.ADIM:Son olarakta ses kartınızla birlikte gelen yazılımları ssiteme yükleyin.

Kaliteli birçok ses kartında ,kartın doğru olarak kurulup kurulmadığını test eden yazılımlar vardır.bu yazılımlardan mutlaka yararlanın.

Sorun :

Ses çıkmıyor.

Çözüm :

Ses kartının arkasındaki ses açıp kapamaya yarayan ayar düğmesini kontrol edin.

Hoparleri ses kartınızın doğru çıkışına bağlayıp bağlamadığınızı kontrol edin.

Varsa hoparlörün üzerindeki ses ayar düğmelerini ve açma kapama anahtarlarını kontrol edin.

Varsa hoparlörün üzerindeki pil veya adaptör girişlrini ğözden geçirin.

Sorun :

Ses çıkıyor ama parazit var.

Çözüm :

Bu sorun bilgisayarınızın güç kaynağından kaynaklanabilir.bu durumda yapılacak en iyi şey ,ses kartı üzerindeki ayar düğmesini kısıp hoparlördeki sesi açmaktır.

Güç kaynağınızı bir elektrikçiye gösterin.

Sorun:

Ses kartı üzerindeki joystik çalışmıyor.

Çözüm :

I/O kartı üzerinde bulunan joystick portu ile ses kartı üzerindeki port çakışıyor olabilir.Kullanım kılavuzundan yararlanarak portlardan birini kapatın.

Sorun :

Seskartı çalışmıyor.

Çözüm :

DMA kanalını ve IRQ numarasını kontrol edip,bilgisayarınızdaki diğer kartlar ile çakışıp çakışmadığına bakın.

Sistem saati IRQ 0 'I klavya IRQ '1 i seri çıkışlar IRQ 3 ve IRQ 4'ü paralel çıkış IRQ/'yi ,görüntü kartı IRQ 9' u kullanıyor.bu durumda en uygun kesilme IRQ 5 olacaktır.

Disket controller DMA2'yi ,birçok ses kartı ise DMA 1 kanalını kullanmaktadır.

DMA kanalı ve IRQ gibi degerler Autoexec.bat ve config.sys dosyalarına ses kartı yazılımı tarafından ,kurulum sırasında kaydedilmiştir.

Sorun :

Bir ses kartı proğramı çalıştırıldığında ''out of environment space'' hatası veriyor.

Çözüm :

Config.sys dosyasına bir editör yardımıyla girip,SHELL=C:\DOS\COMMAND.COM/E:512/P satırını ekleyin.

Sorun:

Ses kartı,sound blaster ve windows ortamında ses çıkmıyor.yada rastgele sorunlar çıkıyor.

Çözüm :

Windows dizini altında bulunan system.ini dosyasının bir editör yardımıyla görüntüleyin.System.ini dosyasında aşağıdaki satırların olup olmadığını kontrol edin.

Sorun :

16 bitlik bir ses kartı olmasına rağmen ,8 bitlik bir kart ses çıkarıyor.

Çözüm:

Low DMA ve high DMA kanallarını ,kartla verilen bir test proğramıyla gözden geçirin.

Sorun :

Windows ortamında CD-ROM sürücüden Compacct Disk çalınamıyor.

Çözüm :

Ana grup penceresine girin.buradan denetim masasını çalıştırın.

Sürücüler seçeneğini çalıştırın

Ekle düğmesine basın.

Sürücüler listesinden [MCI]CD AUDIO satırını seçin.

Windows CD sini iteyecektir takın.

Windows kapanıp yeniden açılarak bu sürücü tanımlarını ilgili dosyalarına yükleyecektir.

CD-ROM sürücü yüklenmiş olmalıdır.test etmek için Compact Disk deneyin.

Bu Kadar :lol:

Yukarı Alt