Bu da Rijkaard kehaneti
“Manisaspor maçına iki puan kaybettik gözüyle değil de, bir puan kazandık gözüyle bakmamız lazım. Belki de buradan aldığımız bir puan bizi şampiyon yapacaktır...”

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, tıpkı Beşiktaş’ın hocası Mustafa Denizli gibi şampiyonluk kehanetinde bulundu... Sarı-Kırmızılı ekibin teknik patronu, GS TV’de katıldığı ‘Frank Rijkaard’la Soru Cevap’ programında Manisaspor beraberliğini değerlendirerek, “Belki iki puan kaybettik gözüyle değil de, bir puan kazandık gözüyle bakmamız lazım. Lidere daha da yaklaştık. Biz buna inanıyoruz. Potansiyelimizin farkındayız. Belki buradan aldığımız bir puan bizi şampiyon yapacaktır. O yüzden fazla da bu olayı abartmaya gerek yok, daha önümüzde çok maç var” ifadesini kullandı. Takımının son maçtaki performansından memnun olmadığını bir kez daha dile getiren Rijkaard, “İyi performans gösteremedik, ama şunu konuştuk, takımın öz güveni inanılmaz. Çok güzel şeyler başarabiliriz” dedi.

‘Patron benim’
Eleştirileri de yorumlayan 47 yaşındaki çalıştırıcı, “Kritiklerin olması çok normal. Ama sonuçta bu takımla ben çalışıyorum hafta boyunca. Kimin ne zaman oynayacağını, kimin hangi dakikada oyuna gireceğini ben biliyorum. Bir an önce Bursa maçının gelmesini bekliyorum. Potansiyelimizi görmemiz açısından çok önemli bir deplasman” açıklamasını yaptı.

‘Arda’yı çok aradık’

Manisa maçında kulübede oturan Arda’yı çok aradıklarını da kaydeden Rijkaard, şöyle devam etti: “Normalde maçın sonlarına doğru kullanmayı düşünüyordum, fakat sonra gerçekleşmedi bu. Ama 90 dakika oynayacak performansa sahip değildi, çünkü birçok antrenmanı kaçırmıştı hastalığı yüzünden. Yine de herhangi bir sıkıntı yoktu, doktorlarla konuştuğumuzda kadroya alabileceğimizi söylediler. Arda’nın takıma katkısı göz ardı edilemez. Çok önemli bir futbolcu bizim için. Burada eksiklerden biri de Arda’ydı bence.”

‘Elano’ya tempo lazım’

Hollandalı hoca, performansıyla hayal kırıklığı yaratan Elano’ya da mesaj gönderdi: “Manchester City yıllarında da maçların genelini 90 dakika tamamlayamadı. Bazı maçlarda sonradan oyuna girdi. Bazı maçlarda 50-60 dakika oynadı. Milli takımda da bu sürelerde oynadı. Elano’nun biraz daha tempo kazanması lazım. Biraz daha idmanlarda kendisini ilerletmesi lazım. Çünkü 90 dakika oynamak çok farklıdır. Kendisi bizimle bir kez 90 dakika oynadı. Ama bununla kıyaslamamak lazım. Kendisi ilerleyen günlerde daha iyi olacaktır, antrenmanlarda bizimle çok iyi çalışıyor.”

‘Jan Derks büyük şans’

Rijkaard, Galatasaray Futbol Akademisi’nin başına getirilen 60 yaşındaki Jan Derks hakkında şunları kaydetti: “Kendisini çok iyi tanıyorum. Hollanda Futbol Federasyonu’nda çalışıyor ve geçen sene onunla beraber Güney Afrika’ya gidip, eski futbolculara antrenör olmaları ve bu tip genç takımları çalıştırmaları için ders verdik. Genç takımlarla ilgili çok fazla deneyimi var. Glasgow Rangers’ta Dick Advocaat’la birlikte çalıştı. Hem çok ciddi, hem çok profesyonel hem de genç takımları çok iyi organize edebilme kapasitesine sahip birisi.”​

Yukarı Alt