Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
Trabzonspor'un Belçikalı eski teknik direktörü Hugo Broos, görevine son verilmesiyle ilgili, "Çok hayal kırıklığına uğradım ama cadı kazanından kaçtığım için çok mutluyum" dedi.

Trabzonspor yönetiminin, 'başarısız sonuçlar nedeniyle' 23 Kasım tarihinde işine son verdiği Hugo Broos, Belçika'nın HLN gazetesine yaptığı açıklamada, bordo-mavili kulüp hakkında bazı iddialarda bulundu.

Turkcell Süper Lig'in 13. haftasında Kasımpaşa deplasmanında alınan 3-1'lik yenilginin ardından, bazı şeylerin artık kabul edilebilecek gibi olmadığını söyleyen Broos, "Yönetim, vahşi bir şekilde etrafıma saldırdı. Örneğin kaptanın unvanı elinden alındı, 5 oyuncu kadrodan çıkarıldı. Bu oyuncuların her birine 5 ila 50 bin avro para cezası verildi ama beni en rahatsız eden olay, başkanın oyunculara benim için 'kendi istifa etti' demesiydi. Bu, büyük bir yalan. Bu yalan, geçmişteki yalanların üzerine eklenen bir yalan" dedi.

"OYUNCULARIN MAAŞLARI ÖDENMİYOR"

Belçikalı teknik adam, bordo-mavili oyuncuların, 28 Haziran'dan bu yana maaşlarının bir kuruşunu bile alamadıklarını iddia ederken, "Yalnızca kadrodan çıkarılan 5 oyuncunun maaşları ödendi. Onların, UEFA'ya gideceklerinden korkuldu" ifadelerini kullandı.

Kendisinin de Ekim ve Kasım maaşlarını alamadığını belirten Broos, "Kulüp başkanı bana, bazen ekonomik çıkarları, sportif çıkarların üzerinde tutmam gerektiğini söyledi" diye konuştu.

Hugo Broos, Brezilyalı futbolcu Alanzinho ile Gökhan Ünal'a 4 ila 6 milyon avro transfer parası ödendiğini belirterek, "Yönetim, benim bu oyuncuları ilk 11'e sokmamı istedi. Her iki oyuncu da hem formunda değildi ve hem de iyi oynamıyordu. Oynatmazsam, bu oyuncuların değeri düşecekti. Bunun için bazen bazı maçlarda oynattım ama yönetim bunu yeterli bulmadı. Yönetim, bu iki oyuncunun oynatılması için yardımcı antrenörlere de baskı yapıyordu" iddialarında da bulundu.

İbrahim Yattara için de "Ciddi sakatlığı vardı, ancak Trabzonspor'un sağlık yetkilileri, bu oyuncunun yüzde 100 formda olduğunu iddia ediyordu" diyen Broos, şunları kaydetti:

"Yattara, idmanlara katılmak mecburiyetindeydi. Bu çocuk, tek bacakla idman yapıyordu. İdmandan çıkardığımda kulüp doktoru, olayı büyüttü. Yattara'nın formda olduğunu tekrarladı ama yönetime, benimle Yattara arasında bir sorun olduğunu iddia etti."

"Maçta oynattım. 25 dakika sonra sahadan almak mecburiyetinde kaldım çünkü devam edemedi. Daha sonra doktora, tarihi kelimeleri, 'bazen kör gözlerin de görmesi gerektiği' tarzında bir cümle söyledim. Yönetim, benim onlara saldırdığımı düşündü ve o andan itibaren her şey kötüden daha da betere gitti."

"Oyuncular, benim tarafımı seçti, kafalarında sürekli maddi sorunları vardı. Bazıları ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Bu, bir takımın motivasyonu için iyi değildir. Bunun üzerine yönetim, maaşlarınızı alacaksınız diye sözler verdi, her hafta bu tekrarlanıyordu."

"Kontrat imzalamadan önce bu tür sorunlar beklemiyor muydunuz?" sorusuna ise Broos, Trabzon'un Belçika olmadığını ve bu tür sorunların çıkabileceğinin hesabını yapmıştım. Birkaç ay maaş alamayacağımı tahmin etmiştim, ancak bu kadar kötü olacağını tahmin etmedim. En büyük problem, kulüpte iletişimin olmaması, oyuncuların ikide bir suçlanması ve paralarının ödenmemesiydi" cevabını verdi.

"SYLVA'YA YALAN SÖYLENDİ"

Trabzonspor yönetiminin, Senegalli kaleci Tony Sylva'ya da yalan söylediğini savunan Broos, "Sylva'ya çocuklarının gidebilmesi için Trabzon'da uluslararası bir okul olduğu söylenmiş. Böyle bir okul yoktu" ifadelerini de kullandı.

Broos, bordo-mavili kulübün, son zamanlarda hakkında çıkan bazı haberleri de kendisine karşı kullanmak istediğini söyleyerek, "Çok hayal kırıklığına uğradım ama cadı kazanından kaçtığım için çok mutluyum dedi."

Bundan sonraki planlarına ilişkin bir soru üzerine ise Broos, "Türkiye'de bir kulüp düşünmüyorum. Başka bir kulüpte başlayıp başlamayacağıma, ara transfer döneminde karar vereceğim" yanıtını verdi.

Yukarı Alt