Daum, Kayserispor zaferinin ardından hücum ve savunmadaki başarılarını değerlendirdi, sezon başındaki forma ulaştıklarını, Kendileri için "öldüler" diyenlere hayatta olduklarını gösterdiklerini kaydetti...

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, kötü gittikleri dönemlerde kendileri için ''Öldüler'' diyenler olduğunu, ancak hayatta olduklarını net bir şekilde gösterdiklerini ifade etti.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, elde edilen galibiyetlerin ardından şampiyonluk şansını değerlendirmesi istenen Alman çalıştırıcı, ''Her zaman kendimize inandık. Bizim için (Öldüler) diyenler oldu ama biz hayattayız. Bunu net bir şekilde gösterdik'' ifadelerini kullandı.

Zor dönemde çok çalışıp mücadele ettiklerini ve zor durumdan çıkmayı başardıklarını anlatan Daum, ''Şubat ayında çok sayıda maç oynadık, sakat sakat maça çıkan futbolcular oldu. Farklı mevkilerde oynayan oyuncularımız oldu. Kolay değildi bizim için o dönem. O sık maç trafiğinde istediğimiz gibi antrenman yapamıyorduk. Her iki üç günde maç vardı. İstediğimiz takımla çalışamıyorduk. Aynı zamanda şanssızlık da vardı'' diye konuştu.

-''BUGÜN ŞANSTAN KONUŞMAK İSTEMİYORUM''-

Galatasaray ile yaptıkları derbi mücadelesinde elde ettikleri galibiyette şans faktörünün de yanlarında olduğunu hatırlatan Daum, ''Bugün ise şanstan konuşmak istemiyorum. Fazlasıyla hak ettik diye düşünüyorum'' dedi.

Alman teknik adam, şöyle devam etti:
''Şimdi sakatlıktan dönen futbolcularımız olacak. Alternatiflerimiz çoğalıyor. Alternatiflere de ihtiyacımız var. Son maçlara gelince kart cezası da olabilir. Ama takım en iyi şekilde dönüm noktasını yakaladı diye düşünüyorum. Zor maçlar bizi bekliyordu biliyorduk. Ama heyecanla bu maçları bekliyorduk. Zor maçları ve durumları seviyoruz. Bunu defalarca gösterdik.''

-''HEDEFLER İLK BAŞTA GELİR, BİREYSEL KADERLER DEĞİL''-
Christoph Daum, ''Şu anda Fenerbahçe'nin tek sıkıntısının Semih ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Şampiyonluk yarışında mesafe kısaldığına göre, Fenerbahçe'nin kendisini kanıtlamış bu forvetiyle arasındaki problemi kaldırması gerekmez mi? Bu sorun Fenerbahçe'yi ne kadar hırpalar'' şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:
''Bir teknik adam için her oynamayan futbolcu sıkıntılı bir durumdadır. Bu da gayet doğal. Bizim forvetteki duruma gelince şu an Gökhan Ünal iyi çalışıyor, hem antrenmanlarda, hem girdiği maçlarda. Bugün güzel gol attı. Şu an kendisi biraz daha önde görünüyor. Ama her futbolcuya ihtiyacımız var. Takımın durumu daha çok önemli. Hedeflerimiz için takım olarak hareket ediyoruz. Herkes elinden geleni yapıyor. Aslında bir futbolcunun kaderi söz konusu değil burada. Her zaman takımın hedefleri ilk başta gelir. Onları düşünüyoruz. Bireysel kaderler değil. Her zaman Fenerbahçe önemlidir.''

Daum, Kayserispor karşısında ortaya koydukları mücadeleyle ilgili de özetle şunları kaydetti:
''Bugün iyi bir performans sergiledik. Geliştireceğimiz şey; belki pozisyonları daha fazla değerlendirebilirdik. Oyunu kalemizden uzak tutmak istedik, rakibe erken baskı kurmak istedik. Bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum. Kayserispor takımının iyi mücadele eden bir takım olduğunu biliyorduk. Daha önceki maçlarda bazı hatalar yaptık, gol yemiştik. Son oynadığımız maçlarda merkezi kapalı tutuyoruz. Bu tüm takımın çalışmasıdır. Takım olarak iyi bir savunmamız var. Takımımız iyi çalışıyor. Gerçekten çok hırslı çalışıyoruz. Dolayısıyla taraftar memnun kalıp daha fazla destekliyor. Bizim için önemli olan 3 puanı almamızdı. Tabii ki gol yemememiz bizi çok mutlu ediyor. Defansta çok iyi organize olabiliyoruz.''

-GÜİZA'NIN ELİNDE KIRIK YOK-
Daum, ilk yarıda sakatlanan Güiza'nın elinde kırık olmadığını, dizindeki sorun nedeniyle MR'ının çekildiğini bildirdi.

Doktor ile yaptığı görüşmede, kendisine futbolcunun elinde kırık oluşmadığının bildirdiğini kaydeden Alman çalıştırıcı, ''MR'ın sonucunu bekleyelim'' dedi.

-''SEZON BAŞINDAKİ GİBİYİZ''-

Daum'un maç sonu yayıncı kuruluş açıklamalarını ise Ajansspor.com derledi..
İlk öncelikle yayıncı kuruluş muhabirinin, Fenerbahçe’nin keyif veren mücadele sergilemesi ve bol pozisyon bulması hakkındaki yorumunu değerlendiren Daum;
“Size katılıyorum. Bunun nedeni futbolcularımız çok daha fit durumda. Şubat’ta çok maç oynadık ve çok yorulmuştuk. Şimdi eski formumuzu, yani sezon başındaki formumuzu yakalamaktayız. Böyle olunca bu tip maçlar görürsünüz” dedi.

Fenerbahçe’nin son maçlarda gol yememesi hakkındaki yoruma ise Daum;
“Pozisyon vermiyoruz veya az pozisyon veriyoruz. Defans anlayışımız iyi. Burada Alex kilit oyuncumuz durumunda. Orta alana gelip savunmaya da katkıda bulunuyor, bu nedenle de defansımız rakibe pozisyon vermiyor” karşılığını verdi.

Fenerbahçe’nin rakibe çok fazla pres yapması hakkında ise Alman teknik adam;
“En azından bu maçta oyunu kalemizden uzakta tutmak istedik ve bunu iyi yaptık diye düşünüyorum. Böyle olunca daha çok pozisyon buluyorsunuz” yorumunda bulundu.

Fenerbahçe’nin gelecek haftayı Ankaraspor maçı nedeniyle bay geçeceği ve futbolcuların aldıkları 2 günlük izin nedeniyle oldukça mutlu olmasının hatırlatılması üzerine ise Daum şunları kaydederek sözlerini noktaladı;
“Zor bir dönem yaşadık. Zor dönemden geçerken çok çalıştık. Oyuncular da biz de çok ağır çalıştık. Bu nedenle 2 gün izni de oyuncularımız hak etti”.

Yukarı Alt