Extacy demiş ki:
erbileren demiş ki:
Osmanlı'yı örnek almamalıyız.
Saygılar!
Osmanlı İmp. ne olduğunu ve bizim için ne anlama geldiğini biliyorsun değilmi, yani sizin mahallenizdeki osmandan bahsetmiyoruz :coffee:
Osmanlı İmp. sayesinde şu günümüzdeyiz.
Osmanlı İmp. olmasaydı belki şimdi daha iyi yerlerde olurduk.
Osmanlı İmp. sadece Yükseliş Devri ile hatırlamayın!
Duraksama ve Çöküş dönemini inceleyin!!
Osmanlı İmp. gericiliğin bir numaralı örneğidir.
Dincilerin sözünün geçtiği dönemdir!
Biraz okuyarak bilerek konuşalım.
Boş keseden sallamaya gerek yok.
Osmanlı Devleti adam olsaydı şimdi bambaşka şartlar altında olurduk!.
Ama tabi sizin aklınızda sadece yükseliş devri kaldığı için birşey diyemeyeceğim!

erbileren demiş ki:
Polgara demiş ki:
erbileren demiş ki:
Saygılar!
Allah Allah??? Sebep :?:
Osmanlı tarihini inceleyin.
Türkiye neden bu durumlara geldiğini göreceksiniz.
Şaşalı günlerden sonra neden çöktüklerini göreceksiniz.!
Osmanlı olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti yine de olacaktı yani?

İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, bazı tarihçilere göre bu Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur. Osmanlı Devleti gücünün doruğunda olduğu 16. ve 17. yüzyıllarda üç kıtaya yayılmış ve Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın büyük bölümünü egemenliği altında tutmuştur. Ülkenin sınırları batıda Cebelitarık Boğazı (ve 1553'te Fas kıyıları)'na, doğuda Hazar Denizi ve Basra Körfezi'ne, kuzeyde Avusturya, Macaristan ve Ukrayna'nınbir bölümüne ve güneyde Sudan, Eritre, Somali ve Yemen'e uzanmaktaydı. Osmanlı Devleti 29 eyaletten ve vergiye bağlanmış Boğdan, Erdel ve Eflak prensliklerinden oluşmaktaydı. Devlet zaman zaman denizaşırı topraklarda da söz sahibi olmuştur.
Dünya tarihini değiştirdi ama ... ... ... ?
- Resim Silinmiş.
Böyle gelişti böyle egemenlik kurdu ve sen yıkıldı diye taşlıyorsun :coffee:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Polgara demiş ki:
erbileren demiş ki:
erbileren demiş ki:
Saygılar!

Osmanlı tarihini inceleyin.
Türkiye neden bu durumlara geldiğini göreceksiniz.
Şaşalı günlerden sonra neden çöktüklerini göreceksiniz.!
Osmanlı olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti yine de olacaktı yani?

İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu'nu yıkmış, bazı tarihçilere göre bu Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur. Osmanlı Devleti gücünün doruğunda olduğu 16. ve 17. yüzyıllarda üç kıtaya yayılmış ve Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın büyük bölümünü egemenliği altında tutmuştur. Ülkenin sınırları batıda Cebelitarık Boğazı (ve 1553'te Fas kıyıları)'na, doğuda Hazar Denizi ve Basra Körfezi'ne, kuzeyde Avusturya, Macaristan ve Ukrayna'nınbir bölümüne ve güneyde Sudan, Eritre, Somali ve Yemen'e uzanmaktaydı. Osmanlı Devleti 29 eyaletten ve vergiye bağlanmış Boğdan, Erdel ve Eflak prensliklerinden oluşmaktaydı. Devlet zaman zaman denizaşırı topraklarda da söz sahibi olmuştur.
Dünya tarihini değiştirdi ama ... ... ... ?
- Resim Silinmiş.
Böyle gelişti böyle egemenlik kurdu ve sen yıkıldı diye taşlıyorsun :coffee:
dediğime geldiniz.Olay sadece yükseliş devrinden geçmiyor.Bazı tarihçiler öyle diyor fakat bazı tarihçilerde öyle demiyor?
Bazı tarihçilerle olacak iş değil bu!
Ona bakarsanız eğer Selçuklu , Moğollar vs vs Boylar olmasaydı Osmanlı olabilirmiydi?
Eğer başdan inceleyeceksen bunlarıda söyle.Ama ben bunların hiçbirisinin örnek alınmasını istemiyorum!
Bunlar doğru olanı yapmadıkları için yıkıldılar.
Geçmişinden ders alınacak kısmıda budur.Başka da birşey yoktur!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
1 Ortada gerçeklik değil doğruluk var
2 Kimi örnek alır kimi almaz kimse sana sormayacak
3 Karşındakini küçük düşürmeye çalışmak seni yükseltmez
4 Güzelce yorumunu yaz katılan olur katılmayan olur burada bunu tartışmak gereksiz
5 Osmanlı'yı bir bütün olarak inceleyebiliyorsan , objektif olarak ... Tekrar incele. Sadece büyük yapıların çöküşü ses çıkarır

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
Osmanlı devleti her zaman alman seferini yaptığı zamandaki gibi değildi.

-Avrupalı devletler Osmanlı'ya yıkılma döneminde hasta adam diyordu.
-Osmanlı devletini zamanın aciz balkan devletleri dahi yenmişti.
-Balkan savaşında 45 yıldır talim yapmayan askerler Top sesini duyunca kaçışmıştı.

Siz neden askeriyeyi bu kadar disiplinli sanıyorsunuz şu anda :?: Geçmişten ders çıkaran bir tek onlar çünkü.

Osmanlı devletine avrupalılar kitap basarken matbaa gelmemişti neden :?: Şeyhülislam GÜNAH diyor diye.
Peki amaç neydi: Dini kitaplar basılacak hattatlar işini kaybedecek.
Osmanlının duraklama ve yıkılma dönemi böyle bir dönem işte.

macrocheck demiş ki:

-Balkan savaşında 45 yıldır talim yapmayan askerler Top sesini duyunca kaçışmıştı.

Siz neden askeriyeyi bu kadar disiplinli sanıyorsunuz şu anda :?: Geçmişten ders çıkaran bir tek onlar çünkü.

Osmanlı devletine avrupalılar kitap basarken matbaa gelmemişti neden :?: Şeyhülislam GÜNAH diyor diye.
Çok güzel bir noktaya değinmişsin hacım :buddha:
Bazı şeyler yaşanarak öğrenilir ve iz bırakır. O günkü yenilgimiz bugünkü disiplinimiz oldu. Bakış açısı denilen birşey var hacım. Ya keşke olmasaydı der lanet edersin ya da bunu da atlatmışız şimdi aynı hataları tekrar yapmayacağız dersin. İşte o kısmı sana bıraktım :sfff:

macrocheck demiş ki:

Mrb bende bundan bahsediyroum işte.
Teşekkürler.

Polgara demiş ki:
4 Güzelce yorumunu yaz katılan olur katılmayan olur burada bunu tartışmak gereksiz
5 Osmanlı'yı bir bütün olarak inceleyebiliyorsan , objektif olarak ... Tekrar incele. Sadece büyük yapıların çöküşü ses çıkarır
Ben kimseyi küçük düşürmeye çalışmıyorum dostum.
Sadece yorumumu yaptım.
Yorum yapmak yasaksa.
Kusura bakmayın.

erbileren demiş ki:
Polgara demiş ki:
Sadece yorumumu yaptım.
Yorum yapmak yasaksa.
Kusura bakmayın.
erbileren demiş ki:
ukalalık yapma.Tartışmayı bilmiyorsan sus böyle.Birşey biliyorsan konuş ,Bilmiyorsanda sus Adam SAnsınlar!
Yorumuna açığız ama kırıcı olmayalım :coffee:
Ps: Görüşünü paylaştığın için de ayrıca teşekkürler konuyu tekrar düşünmemi sağladın

Polgara demiş ki:
erbileren demiş ki:
Polgara demiş ki:
Sadece yorumumu yaptım.
Yorum yapmak yasaksa.
Kusura bakmayın.
erbileren demiş ki:
ukalalık yapma.Tartışmayı bilmiyorsan sus böyle.Birşey biliyorsan konuş ,Bilmiyorsanda sus Adam SAnsınlar!
Yorumuna açığız ama kırıcı olmayalım :coffee:
Ps: Görüşünü paylaştığın için de ayrıca teşekkürler konuyu tekrar düşünmemi sağladın
O arkadaş cvp mı verdin gibi birşey yazınca üzüldüm.Oyüzden öyle birşey yazdım.
Kusura bakmayın... :muck:

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
Her millet kendi tarihini yüceltir biz niye sürekli kötü yönlerini tartışıyoruz ki. Osmanlıyı örnek almamamız gerektiği açık ama

-Bir çağı kapatıp başka çağı açanların torunlarız.

-bizim atalarımız mehter takımının marşlarının 2 günlük yoldan duyulduğunu biliyoruz. bu yüzden ki Osmanlı devleti balkanlarda boş kalelere giriyordu.

-Sırpların tarihte en güçlü zamanında 2 saat süren bi meydan savaşında alt etmişiz.

-Tüm Slavları yüzlarca yıl büyük bi düzenle elimizde tutmuşuz.

-Alman seferi ile boş alman sokaklarında osmanlı ordusu karşısına hiçbir lord derebeyi vesaire göremeden ilerlemiş.

-Avusturya Kralı Osmanlı sadrazamına eşit sayıldı.

-Doğuda zamanın en güçlü ordularından biri olan Memluk ordusu rahatlıkla alt edilmiş.

-Süveyş kanalında Napolyon'u zamanında alt etmişiz.

-Çanakkale de bir dünya donanmasını alt edenlerin torunlarıyız.

Ve bir o kadar onurlu bir savaşçıymış ki atalarımız.

-Yıldırım Beyazıt Timurun ordusunun etrafını dolanıp yine de Filli ordunun geri dönüp savaş düzeni almasını beklemiştir. İsminin neden yıldırım olduğunu anlamışsınızdır umarım :wink1:

Yukarı Alt