Birinci Lig'e yabancı hakkı
Futbol Federasyonu, önümüzdeki yıldan itibaren Bank Asya 1. Lig'de mücadele edecek takımlara 1987 ve daha sonraki tarihte doğan 2 yabancı uyruklu futbolcu transfer etme hakkı tanıdı.
Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, İstanbul'da yaptığı toplantıda Bank Asya 1. Lig'de yabancı uyruklu futbolcu transferi konusu karara bağlandı.
Buna göre, bu sezon Turkcell Süper Lig'den düşecek takımlar, kadrolarında bulunan sözleşmeli yabancı uyruklu futbolcuları, sözleşme süreleri sonuna dek istihdam edebilecek. Bank Asya 1. Lig takımları, 1 Ocak 1987 ve daha sonraki tarihte doğan 2 yabancı uyruklu futbolcuyla profesyonel sözleşme imzalayabilecek. Bu sözleşmelerin bitiş süresi ise en fazla 31 Mayıs 2011 olacak. Bu sezon Turkcell Süper Lig'den düşen takımlar, yabancı uyruklu futbolcu kontenjanını boşaltmaları durumunda bu haktan yararlanabilecek.
Bank Asya 1. Lig'de takımı olan kulüpler, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan vatandaşı olan en fazla 2 futbolcuyla profesyonel sözleşme imzalayabilecek. Takımların, 18 kişilik müsabaka isim listesine, en fazla 2 yabancı uyruklu futbolcu ismi yazılacak ve müsabakalarda en fazla 2 yabancı oynatılabilecek.
2008-2009 sezonu sonunda Turkcell Süper Lig'e yükselecek takımların, 2009-2010 sezonunda sözleşmesi süren yabancı uyruklu futbolcuları, kulübün Turkcell Süper Lig yabancı uyruklu futbolcu kontenjanında sayılacak.
TFF 2. Lig'e düşen kulüplerde, sözleşmesi süren yabancı uyruklu futbolcular, müsabakalarda oynatılamayacak.
Bu arada Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, MHK Başkanı Oğuz Sarvan'ın sunduğu eğitim projesini de onaylarken, hakemlerin yurtdışında yabancı dil eğitimi almaları ve hakem eğitimi için yurtdışından hakem hocası getirilmesi kararlaştırıldı.
Alınan bir başka karara göre, Bank Asya 1. Lig'de play-off müsabakaları İstanbul'da yapılacak. Play-off eleme müsabakaları 16 Mayıs, final maçı ise 18 Mayıs'ta oynanacak.
BAFRA BELEDİYESPOR'UN MAÇLARI ASKIDA
Yönetim kurulu, kulübe yapılan baskında teknik direktörü ve kaleci antrenörü ölen Bafra Belediyespor Kulübü'nün başvurusu üzerine, bu takımın TFF 3. Lig 2. Grup'ta yapması gereken maçları askıya aldı.
Bu çerçevede, Bafra Belediyespor'un ligde kalmasını kararlaştıran yönetim kurulu, ertelenen Bağlum Belediyespor, Keçiörengücü ve D.Ç. Divriğispor maçları ile bundan sonra yapması gereken maçları, 3-0 rakiplerinin lehine tescil etti.
Bu arada sezon sonunda 4 takımın düşmesi gereken bu gruptan 3 takımın düşürülmesi, karar altına alındı.

Yukarı Alt