"Bir sezonda 30 gol kolay değil"
Trabzonspor'un Kolombiyalı futbolcusu Teofilo Gutierrez, dünyanın hiçbir liginde bir sezonda 30 gol atmanın kolay olmadığını söyledi.

Trabzonspor Dergisi'nin Şubat ayı sayısında, Kolombiyalı futbolcu Gutierrez ile "Güneş sisteminin son yıldızı" başlığıyla yapılan röportaja yer verildi.
Teofilo Gutierrez, Trabzonspor ile anlaşarak Avrupa'ya ilk kez geldiğini belirterek, "Bu fırsatı bana her daim destek olan ailem ve birlikte büyük başarılar yaşadığımız Atletico Junior'daki takım arkadaşlarım sayesinde yakaladım. Çok güzel bir ülkeye ve çok güzel bir şehre geldim. Esas etkileyici olan, İstanbul'a, havaalanına ilk indiğimde beni karşılamaya gelen insanların gösterdiği sevgiydi. Bu da bana büyük güven verdi" dedi.
Trabzon'a gelirken Kolombiya'da eşi Jeimi ve 2 çocuğunu arkasında bıraktığını ifade eden Gutierrez, "Havaalanındaki vedada hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadım. Oradan, beni seven herkesin dualarıyla ayrıldım. Her oyuncuya nasip olmayacak bir uğurlamayla şereflendirildim. Kariyerim için çok büyük bir adım attığımı ben de biliyorum, beni seven tüm insanlar da biliyor" diye konuştu.
Gutierrez, Türkiye'de gol kralı olan ve takımdan ayrılan Gökhan Ünal'ın boşluğunu doldurup dolduramayacağı yönündeki bir soruya, "Trabzonspor'a geçmişte katkıda bulunmuş ve şimdi katkıda bulunan tüm oyunculara sonsuz saygı duyuyorum. Geldiğim günden beri bana en sık sorulan soru, bu baskı meselesiyle ilgili. Dünyanın hangi kulübüne giderseniz gidin, bazen yönetimden, bazen teknik ekipten, bazen taraftardan, bazen de üçünden birden kaynaklanan bir baskıyla karşı karşıya kalırsınız. Benim tercihim ise bu baskı hakkında konuşmak yerine sürekli daha fazla çalışarak bu baskıyı bertaraf etmektir. Çalışma, baskıyı ortadan kaldırır ve ben de tam olarak bunu yapmaya çalışıyorum" yanıtın verdi.
Dünyanın hiçbir liginde bir sezonda 30 gol atabilmenin kolay olmadığını kaydeden Gutierrez, şöyle devam etti:
"Bunu kendimi övmek için değil, gerçekçi bir tespit yapmak için söylüyorum. Kolombiya ligi, her sezon 5-10 oyuncunun büyük çıkış yaptığı, her oyuncunun ülke içinde büyük kulüplere, milli takıma ve Avrupa liglerindeki büyük takımlara gidebilmek için yarıştığı zor bir sahne. Her takım her takımı yenebiliyor ve hiçbir takım favori değil. Cordoba ve Mondragon'dan duyduklarıma göre Türkiye liginde futbol çok daha hızlı, savunma-hücum ve hücum-savunma geçişleri arasındaki süre çok kısa. İdmanlardan sonra özel şut idmanı yapan takım arkadaşlarımı seyrederken buradaki oyuncuların ne kadar üst düzey bir teknik kapasiteye sahip olduğunu anlıyorum."
Trabzonspor ve ligden beklentilerini de anlatan Gutierrez, "Takımda birçok genç oyuncuya yol gösteren ve onları yönlendiren isimler var. Bu benim için büyük bir şans. Bir yandan Avrupa'nın en hızlı gelişim gösteren liglerinden birinde oynarken bir yandan da büyük deneyimlere sahip oyunculardan futbol ve hayat namına yepyeni şeyler öğrenme şansı bulacağım" ifadelerini kullandı.
Gutierrez, en sevdiği 3 oyuncunun ise Brezilyalı Ronaldo ile Zidane ve Ibrahimoviç olduğunu sözlerine ekledi.​

Yukarı Alt