- Resim Silinmiş.
Ümit’in eşi Nurdan Özat milyonları şoke eden olaydan sonra "Ümit’e bir daha futbol oynatmayacağım. Böyle yaşanmaz. Ben her maçı aynı sıkıntı içinde izleyemem" diye konuştu.

Ümit Özat ayağa kalktı...

Ümit'in yere yığıldığı an / Video

Ümit'in yere yığıldığı an / Foto Galeri

F.BAHÇE’de şampiyonluk kupasını kaldırdıktan sonra ve ayrılırken omuzlara alınmıştı Ümit Özat. O profesyonel oyuncu mükemmel kişiliği sonrası Köln’e kaptan oldu. Almanlar’ı bile kendisine hayran bırakan tecrübeli oyuncu önceki gün gözyaşlarını sel yaptı.

Taraflı tarafsız kendi etrafında bir sevgi yumağı oluşturan Ümit’in ölümden dönüşü hem ailesini şoke etti, hem de Almanlara soğuk duş etkisi yaptı. Kaptan belki de Azrail ile bir maç yaptı. Ve 90 dakika sonunda galip gelen taraf oldu. Ancak o doktorun muayene etmesi ve iyi olduğunu haber vermesi süresi içinde geçen dakikalar belki de onun durumunu merak edenlere cehennem azabı gibi gelmişti. Biz de o azap çekenlerden biriydik. Telefon trafiğiyle Ümit Özat’ın durumunu merak ediyorduk. İlk olarak eşi Nurdan Özat ve eski menajeri Murat Kuş ile diyalog kurduk. Ümit Özat’ın hayati tehlikeyi atlattığını öğrendiğimde adeta yeniden doğdum.

02.00’de Ümit’e ulaştım

Maçı evinden izleyen Ümit’in eşi Nurdan ile konuştuk. Kaptanın sağlığının iyi olduğunu söyledi ve ilk cümleleri "Sadi abi, Ümit’e bir daha futbol oynatmayacağım. Böyle yaşanmaz. Ben her maçı aynı sıkıntı içinde izleyemem" oldu.

Saatler 02.00’yi gösterdiğinde Ümit’e ulaştım. Geçmiş olsun dileğimden sonra Türkiye’de yaşanan tabloyu anlattım. O sırada maçı 2-0 kazandıklarını söyledi. Ardından Christoph Daum’un yanına geldiğini ve dakikalarca kendisine sarılarak ağladığını anlattı. Duygulu dakikalar içinde Ümit’in ağzından çıkan her cümle anlam taşıyordu;

Başbakan moral verdi

"Sadi Abi böyle bir sevgi görmedim. Binlerce insan aradı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih hoca, Aziz Yıldırım ve yöneticiler, Ali Şen, Yusuf Şimşek, Servet Çetin, Yılmaz Vural, Bülent Korkmaz, Önder Özen, Murat Kuş ve daha ismi aklıma gelmeyen bir çok insan bana moral verdi. Arayan veya aramayan herkese teşekkür ediyorum.

Takım arkadaşlarımın yanı sıra Karlsruheli futbolcular bile geçmiş olsun mesajı gönderdi. Mondragon’un gözyaşlarını anlattılar. Daum maçtan sonra koşarak bana geldi. Bir baba gibi bana sarıldı. Dakikalarca ağladı. Bunlar bana güç verdi. Kalsruhe taraftarlarına binlerce teşekkürler ediyorum. Stattaki atmosferi duydum. Çok duygulandım. Benim iyi olduğum haberi anons edildiğinde insanlar mutluluğunu alkışlarla ifade etmiş.

O anı anlatmasını istedim

Son zamanlarda 7 kilo vermiştim. Bunun etkisi de olabilir diyorlar. Önce gözüm karardı. Sonra düşüp kalktığımı hatırlıyorum. Saha içindeki müdahale sonrasında kenara alındığımda oyuna dönmek istedim. Gözümü ambulansta açtım. Olanların büyük bir bölümünü sonradan öğrendim. Bu kadar çok sevildiğimi bilmiyordum. Bir insanın ömrüne ne kadar saygı duyulduğu açıkça ortaya konuldu. Telefonum soyunma odasında kaldığı için eşime başka bir telefon ile ulaştım. Çocuklarımın sesini duydum. O an dünyaya yeniden geldiğimi hissettim." Futbol yaşamının en verimli döneminde böylesine dramatik bir sahne yaşayan kaptan bir kaç gün içinde mesleğine geri dönüp dönmeyeceğine karar verecek. Ancak bu ailesiyle konuyu enine boyuna konuştuktan sonra olacak.

Neler yaşanmıştı?

ÜMİT Özat, Kalsruhe maçının 26. dakikasında birden yere yığıldı. Stattakiler ve maçı Kanal 24’te izleyenler donup kalmıştı. Bu korkunç anda doktor hızla saha girdi, tecrübeli oyuncuya ilk müdahaleyi yaptı. O sırada Daum ve Mondragon gözyaşlarını tutamazken, seyirciler de bu duygusal ana eşlik etti. Doktor, Ümit’in boğazına kaçan dilini makasla dışarı çıkardı, can çekişen oyuncumuza kalp mesajı yaptı. Sonra da kaptanı sedyeyle kenara çıkarttı. Ümit’in ölmemesi için herkes dua ediyordu. Futbolcular ve hakem de milli oyuncudan gelecek haberi almadan maça başlamayacaklarını söylediler. Doktorun Ümit Özat’ın ’Yaşıyor, durumu iyi’ olduğunu gösteren parmak işaretinden sonra herkes derin bir nefes aldı. Maç da bu güzel haberle birlikte başladı. Ama yine de akıllar Ümit’teydi.

STADA GERi DÖNMEK iSTEDi

KÖLN Teknik Direktörü Christoph Daum ve kulüp doktorları Jürgen Böhle ile Paul Klein, dün Ümit Özat ile ilgili son durum hakkında basın açıklaması yaptı. Daum şunları söyledi:

"Herkese teşekkür ediyorum. Ümit Özal’a sahada rahatsızlandığında futbolcular ve hakem oyuna kısa süre ara vermek istediklerini söylediler. Bu arada ben Ümit’in durumunu öğrendim kendine gelmişti ve bilinci yerindeydi. Oyuncular bize baktılar. Florian Meier oyunculara gitti ve durumu anlattı. Tepkilerini ölçüp, oyuna devam kararı aldı. Hakem oyunu ertelemeyi de düşündü. Bu onun sergilediği bir jestti.

Gözümdeki yaşlar zaferden ötürü değildi. Daha önce de bir oyuncu böyle olmuştu. Tribünlerde izledik. Durumu iyiydi. Ama hastaneye taşınırken yolda öldüğünü öğrendik. Bu durumda şok olmuştuk. Önce durumu iyi dediler sonra ölüm haberi geldi. Bu durum beni uzun süre üzmüştü. Ben de doktora gidip chek-up yaptırmıştım. Dün de (önceki gün) bunu hatırladım. Ümit’in sağlığına yeniden kavuşması en büyük mutluluk. Bunları geride bıraktıktan sonra zaferi kutlayacağız. Onun için zafer, hastanede olmaktan çok daha önemliydi. Her tarafında kablolar vardı onları söküp bizimle stada gelmek istedi."

Ümit hastaneden taburcu oldu

Kulübün doktorlarından Jürgen Böhle, "Hastaneden şu anda aldığım bilgilere göre durumu çok iyi. Zaten hastaneden çıktı. Organik bir kalp rahatsızlığı, kalp ritm bozukluğu ve nörolojik bir rahatsızlığının olmadığı belirlendi. Raporlarda da bu durum belirtiliyor. Koşarken kan dolaşımı sorunu meydana geldi. Bu durum bazı sporcularda stres ve az su içmekten oluşabiliyor. Az yediği ve içtiği için olabilir. Ben 15 yıldır bu işi yapıyorum ve hiç böyle bir şeye rastlamadım. Ümit ile karar verdik 2-3 gün muayeneleri yapılacak. Gelecek hafta yeniden antrenmanlara katılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Ümit’e sahada mudahale eden doktorlardan Paul Klein ise, "Ciddi bir durum dilini yutmuştu. Kan dolaşımı durmuştu ilk müdahalede kan dolaşımını yeniden sağlandı. Kalp masajı yaparak kalp ritmlerini düzenlemeye çalıştık. Sedyedeyken kendine geldi. Ve yeniden futbol oynamak istediğini söyledi" dedi.

Allah’a dua ettim

Eski Galatasaraylı Mondargon ise maç esnasında ağlamasıyla ilgili, "Evet, çok üzüldüğüm bir andı. Allah’a dua ettim. Çünkü ben bu olayı üç kez farklı takımlarda yaşadım. İlkinde Kolombiya’daki... Sonunda futbolcu arkadaşımız hayatını kaybetmişti. Sonra Türkiye’de oynarken Vestel Manisa karşısında. Ve şimdi hem de kaptanımız Ümit Özat. Kendi kendime sordum, neden hep bende bunlar oluyor diye. Ümit için dua ettim. Şu anda durumunun iyi olduğunu ve en kısa zamanda aramıza döneceğini biliyorum. Bunun için de sevindim" diye konuştu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt