Bilgisayariniz herhangi bir Server’a ihtiyaç duymadan ASP dosyalarini çalistirabilir. Ancak bunun için bilgisayariniza Microsoft’un Personal Web Server (PWS-Kisisel Web Sunucusu ) veya Internet Information Services (IIS-Internet Bilgi Hizmetleri ) kurulmus olmali.

Kendi Bilgisayarinizda Nasil ASP Çalistirirsiniz?

Ilk olarak ciddi bir biçimde ASP kullanmak istiyorsaniz Windows 98 kullanmalisiniz, eger ASP kullanma konusunda gerçekten ciddiyseniz Windows 2000’i tercih etmelisiniz. 
ASP için, Bilgisayarinizda PWS veya IIS kurulmasi gerektigini belirtmistik. Simdi kullandiginiz Windows isletim sistemlerine göre nasil bir kurulum asamasi geçireceginizi belirtelim.

Windows 98 üzerinde ASP için PWS Kurulumu

1- Windows 98 kurulum CD’si içerisindeki Add-ons klasöründe PWS adli klasörü bulup “setup.exe” dosyasini çalistirin.

2- Bilgisayarinizdaki sabit disk üzerinde Inetpub isimli bir klasör olusmus olmali. Tiklayin açin ve wwwroot adli klasörü bulun.

3- Buraya yeni bir klasör açin ve adini benimwebim gibi bir isim verin.

4- Daha sonra yazmis oldugunuz ASP kodlarini olusturdugunuz bu “benimwebim” klasörüne uzantisi .asp olacak sekilde (ör. ilksayfam.asp ) kaydedin.

5- Olusturulan Web sunucusunun çalistigindan emin olun. Bilgisayarinizda saat simgesinin yanindaki bölümde bir PWS ikonu görmelisiniz. Bu simgeye tiklayip “Start” butonuna basilmis olmali.

6- Internet tarayici programinizi (Internet Explorer, Firefox vs. ) açip adres satirina “http://localhost/benimwebim/ilksayfam.asp” yazdiginizda ilk asp kodlarinizla olusturdugunuz sayfayi görebiliyor olmaniz gerekir.

Windows ME üzerinde ASP çalistirmak için PWS Kurulumu

• Windows 98 üzerinde yapilan islemler ayni sekilde Windows ME için de geçerlidir.

Windows 2000 üzerinde ASP çalistirmak için IIS Kurulumu

1- Start - Baslat çubugundan Settings - Ayarlar menüsüne oradan da Control Panel - Denetim Masasina gelin.

2- Control Panel – Denetim Masasindayken Add / Remove Programs – Program Ekle / Kaldir butonuna tiklayip açin.

3- Buradan Add / Remove Windows Components – Windows Bilesenlerini Ekle / Kaldir bölümüne tiklayin.

4- Gelen yardim sihirbazindan Internet Information Services yazisinin yanindaki onay kutusunu isaretleyip Ok – Tamam tusuna basin.

5- Sabit diskinizde Inetpub isimli bir klasör olusturulmus olmali.

6- Inetpub klasörünü açin ve içerisindeki wwwroot isimli klasörü bulun.

7- Bu wwwroot altinda yeni bir klasör olusturup adini “benimwebim” gibi bir isim verin.

8- Artik ASP kodlarinizi olusturup “benimwebim” klasörü altina uzantisi .asp olacak sekilde kaydedebilirsiniz.

9- Bu arada Web Sunucunuzun çalistigindan emin olmaniz gerekmekte. Sistem saatinin hemen yaninda bir IIS simgesi görüyor olmalisiniz. Bu simgeye tiklayarak açip “Start” butonuna basin.

7- Son olarak yazmis oldugunuz ASP kodlariyla olusturulmus ilk sayfanizi görüntülemek üzere Internet tarayici programinizin (Internet Explorer vs. ) adres satirina “http://localhost/benimwebim/ilksayfam.asp” yazdiginizda ilk asp kodlarinizla olusturdugunuz sayfayi görebilirsiniz.

Windows XP Home Edition Üzerinde ASP için IIS Kurulumu

• Windows XP Home Edition üzerinde IIS normal yollarla kurulamamakta. Ancak kendi tecrübemden hatirladigim kadariyla eski XP home sistemime birkaç ayar çektikten sonra gayet güzel kurulmustu. Internet’teki Türkçe sitelerde kurulumu göremedim. Eger XP Home Edition için ihtiyaciniz varsa PM atin, gelen talebe göre Ingilizce kaynaklardan Türkçe’ye çevirip ayri baslikta yazayim.

Windows XP Professional Üzerinde ASP için IIS Kurulumu

1- Windows XP Pro. Kurulum CD’sini sürücüye yerlestirin. Start - Baslat çubugundan Settings - Ayarlar menüsüne oradan da Control Panel - Denetim Masasina gelin.

2- Control Panel – Denetim Masasindayken Add / Remove Programs – Program Ekle / Kaldir butonuna tiklayip açin.

3- Buradan Add / Remove Windows Components – Windows Bilesenlerini Ekle / Kaldir bölümüne tiklayin.

4- Gelen yardim sihirbazindan Internet Information Services yazisinin yanindaki onay kutusunu isaretleyip Ok – Tamam tusuna basin.

5- Sabit diskinizde Inetpub isimli bir klasör olusturulmus olmali.

6- Inetpub klasörünü açin ve içerisindeki wwwroot isimli klasörü bulun.

7- Bu wwwroot altinda yeni bir klasör olusturup adini “benimwebim” gibi bir isim verin.

8- Artik ASP kodlarinizi olusturup “benimwebim” klasörü altina uzantisi .asp olacak sekilde kaydedebilirsiniz.

9- Web sunucunuzun çalistigindan emin olmak için Control Panel-Denetim Masasi’na gelip Administrative Tools, Yönetim Araçlari bölümünü açin. Artik IIS simgesine çift tiklayip çalistirabilirsiniz.

10- Yazdigini ASP kodlariyla olusturulmus ilk sayfanizi görüntülemek üzere Internet Explorer vs. adres satirina “http://localhost/benimwebim/ilksayfam.asp” yazdiginizda sayfanizi görebilirsiniz

Windows Server 2003 (Windows.net Server ) Üzerinde ASP için IIS Çalistirmak

1- Windows Server 2003’ü baslattiginizda “Manage Your Server” Sunucunuzu Yönetin sihirbazini görürsünüz.

2- Eger sihirbaz görünmezse Contol Panel- Denetim Masasindan Administrative Tools – Yönetim Araçlari seçenegine gidip “Manage Your Server” simgesine tiklayin.

3- Sihirbaz üzerinde “Add or Remove a Role” Bir rol ekle veya kaldir yazisina tiklayip Next – sonraki tusuna basin.

4- Custom Configuration – Ayarlari Özellestir yazisina tiklayip geçin.

5- Application Server Role –Uygulama Sunucu Rolü yazisini seçip geçin.

6- Enable ASP.NET – ASP.NET’i etkinlestir deyip geçin.

7- Simdi bu kurulum asamasinda sizden Server 2003 CD’si istenebilir. CD’yi sürücüye takip çalistirin ve yükleme isleminin bitmesini, Finish yazisini görene kadar bekleyin.

8- Simdi sihirbaz Application Server Rol’ün yüklendigini göstermeli.

9- Application Server Managament Console (MMC ) getirmek üzere “Manage This Application Server”a tiklayin.

10- Internet Information Services (IIS ) Manager’a tiklayip açin ve sunucunuzu ve Web site klasörünüzü kurun.
11- Default, hazir olarak Web sitenizi görüyor olmalisiniz.

12- Internet Information Server (IIS ) Manager içerisindeyken Web Services Extensions (Web Hizmetleri Eklentileri ) klasörüne tiklayin.

13- Burada Active Server Pages (ASP ) are Prohibited (Aktif Sunucu Sayfalari (ASP- engellenmis ) oldugunu görürsünüz.

14- Active Server Pages yazisini atiflestirin ve Allow (Izin ver ) tusuna tiklayin.

15- Islem tamam. Bilgisayarinizda artik ASP aktiftir. Hayirli ugurlu olsun.

Yukarı Alt