1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Bilgisayardan anlayan arkadaslar lütfen bakın bu donanımlara

1. nevarbee

nevarbee Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    BİOS :?
    CMOS:?
    SDRAM:?
    DDR:?
    DDR2:?
    Önbellek:?

arkadaslar bunların tanımı lazım bana öğretmen ödev verdi bende kitap yok internette bulamıyorum lütfen bana tanımlarını söylermisiniz.

2. Arcadia

Arcadia Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    ddr ve ddr2 ram çeşitleri ama diğerleri hakkında pek bir bilgim yok

var ama sana yetmez

3. nevarbee

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sağol arkadasım insallah bir bilen vardır bunların tanımlarını

4. Arcadia

Arcadia Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    rica ederim senin için araştırıyorum :beer:

5. nevarbee

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tmm sağol tekrar zaman ayırdığın için

6. talo_22

talo_22 Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    BİOS: :Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC'nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, ana kartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar.
    "Sadece Okunabilir Bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi ise, her defasında PC'nizi açtığınızda BIOS'un işlem yapmasıdır. İşletim sisteminiz ile diğer donanımlarınız arasında bir bağ kurmaya olanak sağlar. Örneğin ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir ana kart aldığınızda, ana kartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. ana kart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde ise (örneğin, BIOS'dan ana kartın ses özelliğini iptal ettik) işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. Diğer taraftan, BIOS bir yazılım olduğundan, ana kartın dengeli + performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sunuyor.
    Bu paragraftan çıkartacağımız sonucu ise şöyle özetlersek daha kalıcı olabilir: "BIOS, ana kartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir ve farklı markaların ürettikleri farklı BIOS'lar var. Bunlar: AWARD, AMI ve Phoenix BIOS. Phoenix BIOS ile AWARD BIOS birleşerek, bazı ana kartlarda ikisinin ortak ürünü olan BIOS'lar kullanılmaya başlandı.

SDRAM:SDRAM (Senkronize DRAM)İşlemcilerin hızlanması ile birlikte bu işlemcilerin maksimum seviyede işlem görebilmeleri için yüksek hızlı RAM’lere ihtiyaç duyulmuştur. SDRAM’le birlikte işlemci ve RAM birbirine aynı saat hızında kilitlenirler. Böylece işlemci ve RAM aynı saat hızında senkronize olarak çalışmaktadır.

Önbellek

Önbellekler, işlemci tarafından bellek işlemlerinin hızlandırması için tasarlanmış özel yüksek hızlı belleklerdir. İşlemci, önbellekte bulunan komut ve verilere, anabellekte bulunan komut ve verilere göre çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Örneğin, 100 MHz’lik sistem kartlarında, işlemcinin anabellekten bilgi alması, 180 nanosaniye (saniyenin 109’da biri) alırken, bunu önbellekten alması sadece 45 nanosaniye alıyor.

Buna göre, işlemci ne kadar çok komut ve veriye önbellekten ulaşırsa, bilgisayarınız da o kadar hızlı çalışır. Önbellekler, birincil önbellek (Level 1, L1) ve ikincil önbellek (Level 2, L2) olarak ayrılırlar. Bunun dışında bunlar dahili ve harici olarak da sınıflandırılırlar. Dahili önbellekler, işlemcinin içindedir. Harici önbellekler ise işlemcinin dışındadır.öBirincil önbellek, işlemciye yakın olandır. Genellikle birincil önbellekler, işlemcinin içinde, ikincil önbellek ise dışındadır.

Önbellek idarecisi (cache memory controller), önbellek sisteminin beyni olarak görülebilir. Önbellek idarecisi, ana bellekten bir bilgi alırken aynı zamanda önbelleğe bir sonraki komutları verir. Bunun nedeni, yapılan işe yakınlığı olan bu komutlara ihtiyaç duyulması. Bu şekilde işlemci, önbellekte gereksinim duyduğu komutlara daha hızlı bir şekilde ulaşma şansını artırıyor. Bu da, bilgisayarın daha hızlı çalışmasına imkân tanıyor.

DDR nedir?

DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM)
    Teknik olarak, DDR hafıza mimarisi, mevcut PC133/100/66 SDRAM'e çok benziyor. Aslında, DDR'a PC133 SDRAM için iyi tasarlanmı? bir eklenti gözüyle bakabiliriz. Mevcut SDRAM, veriyi sistem saatinin sadece artı? anında aktarır. Fakat, DDR teknolojisi, sistem saat vuru?unun azalı? anını da veri aktarımı için kullanır. Bu, sistem saati sinyal durumu, hem dü?ükten yükse?e hem de yüksekten dü?ü?e geçerken verinin aktarılması anlamına gelir. Bu özelli?i sa?layabilmek için, DDR çipinin iç mimarisi de?i?tirilmi?tir. Dahili veri yolu iki kat daha geni?ir ve hafıza çıkı? tamponunun doldurulabilmesi için veri de katlanmı?tır. Yani, aynı süre içinde DDR, mevcut PC133 SDRAM'in aktarabilece?i verinin tam iki katı veri aktarabilir. İ?te bunlar, teknolojinin adının neden Double Data Rate oldu?unu açıklıyor.

DDR2 nedir?

DDR2, yeni nesil DDR bellek teknolojisidir. DDR2 bellek daha yüksek hız, daha büyük bant geni?li?i, dü?ük güç harcaması ve geli?mi? termal performans sunmaktadır.
    DDR2 bellek modülleri, mevcut bellek teknolojilerinden farklı "pin" yapısına, voltaj de?erlerine ve DRAM bellek yonga teknolojisine sahipler bu nedenle geriye dönük bir uyumluluk söz konusu de?il. DDR2 modüller, yanlı?lıkla eski teknoloji bellek yuvalarına takılmasını önlemek için farklı bir pin-soket yapısında üretildiler.

DDR2 Bellek Yongaları

DDR bellek yongaları;di?er bellek yongaları gibi, herkesin a?ina oldu?u siyah reçine görünümlü Small Outline Package (TSOP) yapısında üretiliyordu. DDR2 bellekler artık TSOP yongaları ile üretilmeyecekler, özel bir yapıya sahip ,a?a?ıda resmi görülen, FBGA (Fine-pitch Ball Grid Array) yongaları ile üretilecekler:

7. nevarbee

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadasım allah razı olsun senden çok tesekkur ederim