1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Bilgili arkadaşlar gelsin-Nükleer Santral

1. tenpanter

tenpanter Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer ki forumda böyle arkadaşlar varsa öğrenmek istediğim bir kaç soru var.

1.Nükleer reaktörün patlaması sonucu oluşan radyasyon, atom bombasına kıyasla ne boyutta olur.
    2.Patlama sonrası ortaya çıkan yüksek radyasyon kaç km2'de öldürücü etkiye sahip?Rüzgar yoluyla başka ülkelere taşınanlar dahil değil.
    3.Böyle bir patlama sonrası felaket bölgesi kaç yıl boyunca yaşanmaz hale gelir?(100 yıl, 200 yıl?)
    4.Nükleer santrallerin güvenlik önlemleri, dayanıklılık seviyeleri ne derece?(Japonyada ki tsunamide büyük bir facianın eşiğinden dönüldü)

Okuduğum kadarıyla atom bombası patladığında ortaya çıkan enerjiyi, nükleer santral 2-3 sene zaman aralığında çıkarıyormuş.

2. Rewind

Rewind   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    Patlamasıyla geniş bir alana etki ediyor bunlarıda rüzgar sayesinde yapıyor sebebi yazıda var ayrıca 100 yıl etki süresi var(bu süre zarfında bitki dahi yetişmiyor.)

3. Rewind

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    Ayrıca japonya gibi teknolojik bir ülkede son derece sağlam olduğunu düşünüyorum o depreme dayandı santral kaçak var dendi ama toparlandı.Türkiyede mersin silifke tarafında yapılacak nükleer santral mühendisler rusya'da eğitimdeler sanırsam santralide onlar kuracak denizin dibine(kıyı olarak) yapılacakmış herhangi bir ısınma olursa deniz kullanılarak soğutalacak diyorlar.

4. tenpanter

tenpanter Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ama paylaştığın nükleer bomba, benim merak ettiğim santralin patlaması durumunda bombaya kıyasla ne etkisi olacağı? :roll:

İlgilendiğin için ayrıca teşekkürler :beer:

5. Advance

Advance   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
  6. Advance

Advance   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Ödül Puanları:
    48
  7. Rewind

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    58
    rüzgar olayı bomba santralde hemen hemen aynı şeymiş zaten ondan yazdım ayrıca etkilerini bu yazıda daha iyi bulabilirsin yaşanmışlık var.
    Okudum ben yarın konuşuruz üstünde :D
    http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ernobil_reakt%C3%B6r_kazas%C4%B1

8. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    166
    Ödül Puanları:
    73
    Santral patlamıyor diye biliyorum santralde kullanılan bloklar aşırı ısıdan dolayı eriyip atmosfere radyasyon yayıyor. Zaten hep bu yüzden deniz kenarına kuruluyor sürekli su sirkülasyonuyla soğutmak için.

http://www2.ogu.edu.tr/~zaltac/nukes/nuke6.html

Madem bu konulara merak saldın, atom bombalarının güçleri değişkendir ve megaton cinsinden belirlenir gücü. Rusyanın 1960ta yaptığı Tsar bombası 100megaton güce sahipmiş ama patlatılırken 55megatona düşürülmüş gücü. 100megaton patlatıldığında ortaya çıkan güçten korkmuşlar :) 55megaton haliyle hiroshimadan 3800 katı güçteymiş.