Yaa üstüme gelmeyin ben gündem sorusu oldu diye bir şeyler aradım içinde. Bence insanlar kendine bakmalı önce. " Her şeyi ben bilirim, noktayı ben koyarım " triplerinde ukala ukala yazacaklarına kendilerine baksınlar. Parantezden önce işaret yoksa çarpma işlemi olduğunu lisede öğretiyor olabilirler, AMA CÜMLEYE BÜYÜK HARFLE BAŞLANACAĞINI 1.SINIFTA ÖĞRETİYORLAR. Cnm. Sen lisede bilmem ne öğretiyorlar diye çemkir, sonra da cümleye büyük harfle başlayama. (:

9÷3(1+2)
9÷3.3
3.3 = 9
Benim bildiğim işlem önceliği çarpma ve bölmede değişmiyor.Sırasıyla Gidersek Sonuç 9 çıkıyor.
9÷3(1+2)
9÷3.3
9÷9 = 1
İlk çarpmayı yaparsakda sonuç 1 çıkıyor.

İlginç

Aynştaynlık yapıyım dedim :P

TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
alpersko demiş ki:
9÷3(1+2)
9÷3.3
3.3 = 9
Benim bildiğim işlem önceliği çarpma ve bölmede değişmiyor.Sırasıyla Gidersek Sonuç 9 çıkıyor.
9÷3(1+2)
9÷3.3
9÷9 = 1

İlginç

:curtain:

TurKKillS demiş ki:
alpersko demiş ki:
9÷3(1+2)
9÷3.3
3.3 = 9
9÷3(1+2)
9÷3.3
9÷9 = 1

İlginç

:curtain:
aynen katılıyorum soruda hata var.

Arkadaşlar (önceki sayfalarda var mı bilmiyorum bakamam şimdi) açıklıyorum küçük olan arkadaşlarımız var onlar sınava girdiklerinde belki hatırlarlar da bir yardımım dokunmuş olur (:
İlk önce parantez içindeki işlemleri yapıyoruz;
9/3(3)
İşlem önceliği sıralaması çarpma>bölme>toplama>çıkarma şeklindedir dolayısıyla ilk önce 3 ile 3'ü çarpıyoruz :D Eee haliyle şöyle bir işlem kalıyor geriye :/
9/9
^_^

Fundamental demiş ki:
Arkadaşlar (önceki sayfalarda var mı bilmiyorum bakamam şimdi) açıklıyorum küçük olan arkadaşlarımız var onlar sınava girdiklerinde belki hatırlarlar da bir yardımım dokunmuş olur (:
9/3(3)
İşlem önceliği sıralaması çarpma>bölme>toplama>çıkarma şeklindedir dolayısıyla ilk önce 3 ile 3'ü çarpıyoruz :D Eee haliyle şöyle bir işlem kalıyor geriye :/
9/9
^_^
çarpma ve bölme arasında işlem önceliği yok diye biliyorum

bkz.2011 ygs matematikde 27 net yaptım

takerisks demiş ki:
Fundamental demiş ki:
9/3(3)
9/9
^_^
çarpma ve bölme arasında işlem önceliği yok diye biliyorum

bkz.2011 ygs matematikde 27 net yaptım
Seninde bir dediğin bir dediğini tutmuyor.

Aynen bi dediğin bi dediğini tutmuyor.İlk sayfada 1 diyorsun ben soruda hata var deyince hemen "yok hata falan" diye çıkışıyorsun.Şimdi de gelmiş soru hatalı diyorsun (: Her neyse küçük çapta bir araştırma yaptım ve böyle sorularda işlem sırasının soldan başlaması gerektiğini öğrendim :) Yani cevap 1.Tabii dediğim gibi küçük çapta bir araştırma...

hayır halen cevaba 1 diyorum sadece çarpma ve bölme arasında işlem önceliği yok soruda hata olabilir diyorum.

TurKKillS demiş ki:
Facebookun gündemi 9÷3(1+2)=? sorusu oldu iyi mi :)

9÷3(3)

yani soru şuna benzedi (9/3)* (3) cevap 9 çıkar
bu olmazsa 1 çıkar .

hangi şekilde parantezi kullanacağa bakar bunun sonucu

Takımı
Galatasaray
Eşitlik varsa soldan başlanır , bilmeyip de kafa tutmayın lütfen , hiç hoş olmuyor

Yukarı Alt