"Aynı şehrin iki takımıyız"
PAOK Başkanı Thedoros Zagorakis'ten anlamlı mesaj: “Biz, İstanbul'da kurulduk. Köklerimiz oradan geliyor. Yani bu bir İstanbul derbisi. Neden aramızda düşmanlık olsun?”

Siyah-Beyazlı kulübün Başkanlığı’nı yapan Yunan futbolunun efsane ismi Thedoros Zagorakis ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi. 2004 Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşıp, tarihi bir zafere imza atan Yunanistan Milli Takımı’nın kaptanlığını yapan ve UEFA tarafından EURO 2004’ün yıldızı seçilen ünlü futbol adamı, dev kapışma öncesi anlamlı mesajlar gönderdi. PAOK’ta başkanlık görevini devraldıktan sonra kulüp ile taraftarlar arasındaki savaşa son veren ve Siyah-Beyazlı takımı adeta ayağa kaldıran Zagorakis ile Toumba Stadı’ndaki ofisinde bir araya geldik.

‘Bu, öncelikle bir futbol maçı’

Normalde Yunan basınına özel röportaj vermeyen PAOK Başkanı, Fenerbahçe maçından önceki yoğunluğa rağmen isteğimizi kırmadı. Henüz üç gün önce ikinci kez baba olmanın heyecanını yaşayan Zagorakis, Türk ve Yunan takımları karşı karşıya geldiği zaman olası bir sorun yaşanma ihtimaliyle ilgili olarak “Biz İstanbul’da kurulduk. Köklerimiz oradan geliyor, dolayısıyla aynı şehrin iki takımıyız. Bu, bir İstanbul derbisi. Neden aramızda bir düşmanlık olsun?” dedi. Zagorakis’in açıklamaları şöyle: “İnsanların her şeyden önce şunu bilmesi gerekiyor. Bu karşılaşma bir Türk ile Yunan takımının karşı karşıya gelmesinden önce bir futbol maçı olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla sportif bir durum söz konusu. Sahada tabii ki müthiş bir mücadele olacak. Özel olan tarafı PAOK’un İstanbul’da kurulmuş olması. Bu durum maça ayrı bir anlam katıyor. İki maçta da çok güzel bir atmosfer olmasını diliyorum.

‘Rakibimizin gücünü biliyoruz’

Dostluk, sevgi, barış çerçevesinde karşılaşmaların hem saha içi hem saha dışında centilmence geçmesini umuyorum. Ama sonuçta bu bir Avrupa Ligi Play-Off maçı. Kazanan taraf Avrupa’da yoluna devam edecek. Kimse kaybetmek için sahaya çıkmaz. Rakibimizin gücünün farkındayız. Onlar da bizim gibi Şampiyonlar Ligi ön elemesinden geliyorlar. Fenerbahçe henüz 3 sezon önce Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamış bir takım. Selanik’te çok iyi bir ev sahipliği yapmak istiyoruz. Ama sahada rövanşa avantajlı bir skorla gitmek için elimizden geleni ortaya koyacağız. PAOK’ta aslında ben çok bir şey yapmadım. Bir sihir ya da olağanüstü bir şey sözkonusu değil. Tıpkı 2004 Avrupa Şampiyonası’nda Yunanistan Milli Takımı’nda yaptığımız gibi sadece çalıştık ve kulübü ayağa kaldırdık. Türk futbolunun gerilediği fikrine katılmıyorum. Dünyanın ünlü yıldızları artık sizin liginizde forma giyiyor. Birçok ünlü oyuncu Türkiye’yi tercih ediyor, özellikle kulüpler büyük aşama katetmiş durumda.”

‘Gerçekten böyle mi oldu?’

Zagorakis çok samimi bir ortamda geçen sohbette geçen sezon Bursaspor-Beşiktaş maçı 2-1 ev sahibinin galibiyetiyle bitmişken, Saracoğlu’nda Fenerbahçe’nin şampiyon olduğuna dair bir anons yapıldığı yolundaki haberlerin doğru olup olmadığını sordu. Yaşananların gerçek olduğunu öğrenince de bu durumu çok ilginç bulduğunu söyledi.​

Fanatik ^^

Çok komik Yunanistan da Fener PAOK'un İstanbulda rahat olacağı kadar olmayacağından eminim.

Yukarı Alt