1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

ATI Radeon HD 5970

1. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    ATI Radeon HD 5970

AMD, ATI Radeon HD 5000 serisi kartların ilk örneği olan HD 5870'i tanıttığında, bu kartın daha ucuz ve daha pahalı türevlerinin de geleceği zaten biliniyordu. Geçtiğimiz haftalarda satışa sunulan HD 5700 serisi kartlarla, daha ucuz türevlerin ilk örneklerini gördük. Bugün duyurulan HD 5900 serisiyse, yine beklenen üst düzey türevleri temsil ediyor.

AMD, HD 3000 ve 4000 serilerinde, çift işlemci taşıyan serinin en üst modellerini HD 4870 X2 örneğinde olduğu gibi X2 ifadesiyle belirtiyordu. Yeni HD 5000 serisiyle firma bu geleneği değiştiriyor ve HD 5870 X2 demek yerine, bu çift işlemcili kartları HD 5900 serisi olarak ayrı bir katmana yerleştiriyor.

Firma şu an için sadece ATI Radeon HD 5970 modelini duyurmuş durumda, ki bu da uygulamada HD 5870 X2 yerine geçiyor. Üzerinde çift R800 grafik işlemcisi taşıyan bu devasa kartın toplamda 5 TeraFLOP'a yakın işlem gücü var. Kartın üzerindeki grafik işlemcileri 725 MHz hızında çalışıyorlar. Her işlemci, kendi içinde 1600 işlem ünitesine sahip. Kartın üzerinde toplam 2 GB GDDR5 bellek var, bellek saat hızı 1 GHz. AMD'nin verdiği değerlere göre kartın bekleme durumunda güç tüketimi 42 Watt, tam yük altındaysa 294 Watt güç tüketimi söz konusu. Güç tüketimi konusunda tam bir canavar olan kartın soğutucusunda, daha önce Sapphire'in Vapor-X serisi gibi ürünlerde rastladığımız Vapor Chamber teknolojisi kullanılmış. Kart, bekleme durumundayken üzerindeki işlemcilerden birini uyku moduna geçirerek güç tasarrufu sağlıyor.

AMD, HD 5970'in satış fiyatı için 599$ düzeyini öngörmekte. Bu fiyatın ülkemize biraz daha yüksek yansıyacağını tahmin etmek güç değil. İleride piyasaya sürülmesi olası HD 5950 gibi sürümler üzerineyse şu an için bir bilgi verilmiş değil.

2. TrowZeeN

TrowZeeN Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    the fastest card i have ever seen 8)

3. BaSoryong

BaSoryong Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrençi :)
    iyimiş walla 8)

4. Espio

Espio Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    guzel kart ve oc konusunda iddaali ama 500 euro verip oc ile riske atmakta istemem , pci-e sertifikasi icin guc tuketimi 290w ye dusurulmus , yukari cekmek icin uygulanan yontemler sanirim garanti disi birakiyor karti ama prof oc ciler icin harika bir urune benziyor

5. ironlance

ironlance Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yeni çıkan hiçbişey alınmaz önce başkları alsın kullansınlar stabilitesi nasıl,ısınma sorunu falan varmı gibi şeyleri öğrenmek lazım,4870x2 kullanıyorum çok iyi bir kart cod6 da full detay açık fps 80 den aşağı düşmüyor işlemcim de biraz daha iyi olsa fps dahada artacaktır,ayrica odada kalorifer açmıyorum odayı çok iyi ısıtıyor :mrgreen:

6. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    bu kartın demoları nette çok var lakin asıl yeni çıktı oc için tam bir canavar rekorları altüst edecektir ^^

Ps : oc'den korkanın işlemcisi yansın :P

7. Lord_Sniper

Lord_Sniper Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Bilgisayar Yazılım Donanım
    Kemalist Arkasından İzliyorum Onun yaptıklarını ya
    benim pc DDR1 GDRR5 çıkmış vuhuu :cry: :cry: