###ATi 40nm Üretim Teknolojisine Sahip GPU'lar Üzerinde Çalışıyor###

Masaüstü platformu için hazırlanan grafik işlemcilerinde 65nm ve 55nm üretim teknolojilerine rakibi Nvidia'dan önce geçiş yapan AMD-ATi, nanometrik küçülmeye ara vermeden devam etmek istiyor. Radeon HD 4800 serisine güç veren RV770 gpu'sunu 55nm üretim teknolojisiyle hazırlayan firmanın hedefinde 40nm üretim teknolojisinin olduğu bildiriliyor. Gelen haberlere göre AMD-ATi, RV730 (RV740) gpu'su endüstrinin 40nm üretim teknolojisi ile hazırlanan ilk grafik çözümü olabilir. 45nm yerine 40nm üretim sürecine geçmeyi planlayan ATi cephesinde yeni üretim teknolojisi ile birlikte hem hatırı sayılır ölçüde maliyet avatanjı elde edilmesi hemde daha yüksek saat hızlarına çıkılabilmesi hedefleniyor. Gelecek sene içerisinde duyuracağı RV8x0 serisi grafik işlemcilerinin de 40nm üretim teknolojisiyle hazırlaması beklenen ATi'yi takiben Nvidia'nın da gelecek sene içerisinde 40nm üretim teknolohisine geçiş yapması beklenebilir. Öte yandan Nvidia ve ATi'nin grafik işlemcileri için üretim yapan TSMC'nin de gelecek yıl içerisinde 40nm üretim teknolojisi için hacimli üretime başlayabileceği belirtiliyor.

Yukarı Alt