1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Ararat Dağı

1. Anonymous

Anonymous Guest

Arkadaşlar geçen gün haberler de çıkmıştı Lise 3 Tarih dersi kitaplarında Ağrı Dağının Ararat olarak geçmesi idi.Silkroad da Ararat Dağı olarak geçiyo Acaba ? Türklere Karşı siper mi Aldılar :evil:

2. Liu

Liu Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Üniversite>>KTÜ-İTÜ-9 Eylül
    bu kadar geniş bir bütçeye karşı olcaklarını sanmam... ayrıca orj ismi öğle olabilir :wink1:

3. Anonymous

Anonymous Guest

Lise 3 Tarih dersi kitaplarında Ararat Dağı geçtiği için ortalığı kasıp kavurdular .Yok bu isim kullanılmaz yok olmaz gerçek adı Ağrı Dağı diye...O zman Silkroadda kullanılmaması gerekir :roll:

4. Liu

Liu Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    o liise 3 kitabı hangi ülkede silkroad hangi ülkede ?

5. Liu

Liu Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ararat-Ağrı dağı
    Ağrı Dağı, çeşitli geleneklerde farklı şekilde adlandırılmıştır. Yakut dilinde “Ağr”, Selçuklu Türkleri’nde “Eğri Dağ”, bazen de “Ağır Dağ”, İranlı’larda “Kûh-ı Nûh”, Araplar’da Büyük Ağrı’ya “Cebelü’l-hâris”, Küçük Ağrı’ya ise “Cebelü’l-huveyris” isimleri verilmiştir. Ermeniler bu dağa “Massis” veya “Masik” derken, sadece Batı coğrafyacıları “Ararat”demektedir.

Ararat adının Nuh söylencesinden geldiği belirtilir. MÖ Ortadoğu tarihinin en geleneksel kaynağı olarak kabul edilen ve Musa tarafından yazıldığı ileri sürülen Eski Ahid’in (Tevrat) beş kitabından ilki olan Tekvin’de Ararat ilk kez şöyle geçmektedir: “Ve gemi yedinci ayda, ayın on yedinci gününde Ararat Dağları üzerine oturdu” (8. Bap 4. Ayet). Ağrı Dağı’na Ararat denmesi de, Tevrat’ta geçen Ararat Dağları’nın Ağrı Dağı ile aynı sayılmasından kaynaklanmıştır.

“Ararat” Ermenice bir kelime olmayıp, Asurlular’ın Urartu ülkesine verdiği addır. “Ağrı” adının Şamanizm devri Türkçesi’nden gelmiş olma olasılığı fazladır. Çünkü Pekarsky’nin Yakut Dili’nin Sözlüğü’nde “Ağr” veya “Ağrı” “Kocaman” ya da “Tanrı” anlamındadır.

6. jumper

jumper Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ona bakarsan silkroadda istanbulda kostantinapoli (orjinal yazımını hatırlamıyom) olarak geciyo

7. Torquel

Torquel Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Eski zamanları konu alan bir oyun Silkroad.Ararat Ermenice Ağrı'dır aynen İstanbul gibi oda boledir.

8. Anonymous

Anonymous Guest

tamam arkadaşlar kızmayın sadece o kelimenşn yanlış olduğunu sandım kusura bakmayın :?

9. jumper

jumper Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    istanbul orneginide o yuzden verdim zate eski zamn dan dolayı oldugunu biliyorum ben