Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Steam'in TL'ye geçmesinden sonra bir kaç günlüğüne müthiş ucuz fiyatlardan oyunlar satın alabilmiştik.Daha sonra bu firmalar normal fiyatından (*normal fiyat = dolar fiyatı) ucuz olan oyunların fiyatlarını esrarengiz bir şekilde topluca normal halinin bile 2 katına çıkarttılar. Haliyle büyük bir yaygara koptuktan sonra firmalar açıklama yapıp , yerel satıcılarla aynı fiyatlara çektik demişlerdi.

Bu açıklamadan sonra haliyle gözler Aral'a çevrildi ve rekabet kurumuna şikayetlere başlandı. Tabi asıl neden bu değil aral , teknosa , d&r , bimeks , gold , vatan gibi şirketlerin aralarında fiyatları aşağıya çekmemek için gizli anlaşmalar yaptığı söyleniyor. Böyle bir anlaşma da haliyle rekabet ortamını baltalayıp vatandaşlara zarar vereceği için yasak.

Neredeyse 1 yıl önce başlayan bu soruşturmanın ilk ayağı yani davalı tarafın savunma yapacağı ayak 6 Eylül 2016 tarihine alındı. Aral , teknosa , d&r , bimeks , gold , vatan bilgisayar ve nedendir bilinmez Vestel , Philiphs ,LG gibi şirketlerde yine savunma yapacaklar.

Bakalım sonuç olarak neler çıkacak...

1yil.png

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
İlk cezayı Teknosa yedi. Tam 18 milyonluk bir ceza yemiş :beer: Zaten zorda olan , mağaza kapatma yoluna giden Teknosa bu haberle iyice çöküş aşamasına geçecektir muhtemelen.

13.03.2015 tarihli özel durum açıklamamız ile, Rekabet Kurulu tarafından Şirketimizin de aralarında bulunduğu Bilgisayar ve Konsol Oyunları ile Tüketici Elektroniği Pazarı'nda faaliyet gösteren çeşitli
teşebbüsler hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma açıldığı duyurulmuştu. Söz konusu soruşturmaya ilişkin olarak Rekabet Kurulu tarafından Şirketimize, İdare
Mahkemeleri yolu açık olmak üzere, toplamda 18.025.556,40 TL tutarında idari para cezası verildiğine ilişkin karar, Rekabet Kurulu tarafından açıklanmıştır. Söz konusu para cezası ile ilgili olarak bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır."

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Yine Vestel'de buradan 8 milyon TL'lik bir ceza yemiş. İkisi de dava açacağız demişler...

Yesinler daha da fazlasını yesinler (ceza olarak), vatandaşı söğüşlemenin bedelini ödemeleri lazım... Fiyat şişirip, sonra indirdim diyip eski fiyatına satmaya çalışmaları olsun, aynı zamanda aynı ürünlerde kampanya yapıp aynı ürünlerde fiyat katlamalar vs normal yani ceza yemeleri... Benim yurtdışından perakende fiyatı 599 dolara getirebileceğim (üstüne +%20 gümrük vergisi vereceğim ürünü) 899 Dolar + KDV ye sattıklarını çok gördüm... (Toptan fiyattan almıyorlar zaten de mi?)

Not: Demin de bir kaç PC parçasını kontrol ettim hala yurtdışında daha ucuz... (kargo + gümrük vergisi ile perakende fiyat olarak) 50-100 hadi bilemedin 150TL fark koyarsın üstüne anlarım da tek parçayı 400 küsür lira fiyat farkıyla satmak nedir... Düz mantıkla ürünün toptan fiyatı daha düşük olsa, bu adamlar o üründe 3-4tane satınca bir elemanlarının maaşı+sigortası çıkar... Ki kimse sanmıyordur sanırım 3-4 tane sattıklarını :)

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
  • Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.’ye 863.538,50 TL
  • Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.’ye 2.307.544,54 TL
  • Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş.’ye 1.489.549,58 TL
  • Kliksa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye 1.192.116,00 TL
  • Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.’ye 10.363.565,71 TL
  • Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye 7.651.563,82 TL
  • Türk Philips Ticaret A.Ş.’ye 1.255.290,42 TL
  • M.S. İstanbul İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti.’ye 5.776.015,29 TL
  • Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye 9.181.876,58 TL
  • LG Electronics Tic. A.Ş.’ye 6.221.201,00 TL
  • Vestel Ticaret A.Ş.’ye 8.024.370,30 TL

Tüm cezalar bu şekildeymiş , hayırlı olsun.

Devletin parası bitmiş makara: 55 milyon Tl'ye yakın para var ortada.

Nedense bu haber hiçbir düzgün haber kaynağında yer almıyor. Ya medya çok ilgisiz buna yada birileri önüne geçiyor :confused1:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
aral-min.png

Aral , Teknosa , LG ve Gold'un aralarında geçen konuşmalar dava da kanıt olarak sunulmuş , neden bu cezaların verildiği açıklanmış...
Şu şirketi oldum olası sevemedim.

Yukarı Alt