Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
2008-08-19_aragones.jpg

Teknik direktörümüz Luis Aragones, FBTV'de Yasir Kaya'nın konuğu oldu. İki haftada bir "Aragones ile teknik analiz" programında Yasir Kaya'nın sorularını yanıtlayacak olan Aragones özel yaşantısından, Türkçe öğrenme konusuna, takımımızın oyunundan, Dünya Kupası'nda milli takımların şanslarını değerlendirdi.

Aragones ilk olarak İstanbul'a alışmanın nasıl olduğu ile ilgili olarak, "İstanbul'da olmaktan çok memnunum. Ancak bu kenti gezmek için pek vaktim olmadı. Genelde evden Samandıra'ya, tesislerden de eve gidiyorum. Ama İstanbul gerçekten farklı bir deneyim. İstanbul'u eşimle birlikte keşfetmeyi planlıyoruz. Ama benim tempom oldukça yoğun. En kısa zamanda gezeceğiz" diye konuştu.

Teknik direktörümüze Avusturya kampında oyuncularımıza Türkçeyi en kısa sürede öğreneceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine, "Türkçe öğreneceğime inanıyorum. Bazı kelimeleri öğrendim. Türkçe öğrenmek için bir hoca tutmadım ama yavaş yavaş öğreneceğim" dedi.

Turkcell Süper Ligi'yle ilgili olarak, "Türkiye'de kaliteli bir lig var. Takımlar başta Fenerbahçe olmak üzere güçlü ve kaliteli. Ligin kalitesi konusunda olumsuz konuşulamaz" dedi.

Fenerbahçe'nin ligde şampiyonluk dışında hiçbir sonucu başarı olarak kabul etmemesi ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Aragones, "Fenerbahçe'nin ligdeki hedefi şampiyonluk. Diğerlerinin de hedefi bu. Ben buraya takımı başarılı kılmak için geldim. Üzerimde iyi kötü baskıdan söz edemem" diye konuştu.

Takımımızın durumu ve Partizan maçı hakkında ise Aragones, "Hazırlık kampından itibaren teknik ve taktik olarak iyi oyuncularımız olduğunu biliyorduk. Performansları üst seviyeye çekmeliyiz. Bunu başarırsak daha da iyi olacağız. Partizan maçında defans olarak sıkıntılıydık. Ama bunlar futbolda olur onlara saygı gösteriyoruz. Neden aramaktansa defanstan yediğimiz goller var. Sistem maçın durumuna göre değişir. Gol bulduktan sonra Alex, ileri gitti. Bunu fazla tartışmamalı. Alex'in ya da başka bir oyuncunun şurada burada oynuyor demek gereksiz" yorumunu yaptı.

Gol atmanın da gol yemenin de takımın hep birlikte yaptığı bir şey olduğunu söyleyen Aragones, "Golü tüm takım atar ve yer. Defansta tüm takım senkronize olmalı. Atak savunmadan başlar. Bu, ekip işi, bölgelere ayırmamak lazım. Bütün olarak bakmak gerekir" dedi.

İspanya ve Türkiye'nin 2010 Dünya Kupası'nda aynı gruba düştüğünü söyleyen Aragones, iki takımın da favori olduğunu söyledi. Teknik direktörümüz önemli olanın başarı için durmadan çalışmaktan geçtiğini söyledi.

Fatih Terim'in kendisi hakkında yaptığı yorumlara da "Uzun yıllardır futbolun içindeyim ve teknik direktörleri de futbolcuları da tanıyorum. Onun benimle ilgilenmesi güzel bir şey. Ayrıca futbolcularımla da ilgilenmesi gurur verici. İspanya'nın başına Del Bosque geldi. O çok uzun zamandır tanıdığım ve sevdiğim bir insan. Kendisinin çok büyük başarılar kazanmasını isterim" dedi.

Aragones son olarak "Burada olmaktan çok mutluyum. Fenerbahçe'nin kupalar kazanması için buradayım" diyerek sözlerini tamamladı.

Yukarı Alt