iPhone üreticisinin HTC'ye açtığı patent davası esasen Google'a ait Android işletim sistemini hedef alıyor.

Apple'ın cep telefonu üreticisi HTC'ye açtığı davanın pek çok unsuru, Google ait olan ve HTC'lerde kullanılan Android işletim sistemine dayanıyor. Dolayısıyla davanın gidişatı, Android ile işleyen tüm cep telefonlarını etkileyebileceği için Google'ın da sürece müdahale edebileceği söyleniyor.

Forrester Research adlı kuruluşun uzmanlarından Ian Fogg, Apple'ın patent yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle HTC'ye açtığı davanın birçok başka telefonu da etkileyebileceğini söyledi.

Apple açtığı davada Google'ın ismini anmamasına rağmen, patent davasındaki birçok unsur Google'ın mobil işletim sistemiyle ilgili. Google'ın bir sözcüsü "Biz bu davanın bir tarafı değiliz. Fakat, Android sistemimizin ve bize bu sistemi geliştirmek için yardım eden ortaklarımızın arkasında duracağız." dedi.

HTC, Android işletim sistemini cep telefonlarında kullanan ilk firmaydı. Google'ın kendi adıyla çıkardığı ilk telefon olan NexusOne'ın üreticisi de HTC.

Bu noktalar bir araya getirildiğinde, Apple'ın HTC'yi aracı kullanarak açtığı dava ile Google'a saldırdığı, Apple yönetimi Google ve Android'in iPhone'a rakip olamayacağı izlenimi verse de aslında o kadar da rahat olmadığı söylenebilir.

Örneğin Kaufman Brothers'dan Saw Wu, Reuters'a yaptığı açıklamada "Bence bu dolaylı olarak Google'a açılmış bir dava." diyor. Forrester Research'den Ian Fogg ise Apple'ın şu anda HTC'ye dava açmasının, ilerde başka üreticilere de dava açmayacağı anlamına gelmediğini belirtiyor.

Henüz piyasada bir varlık gösteremese de çok hızlı gelişme göstereceği tahmin edilen Google Nexus telefonlara karşı Apple'ın bu 'ihtiyati' ön hamlesi, teknoloji ve güç olarak olarak ondan aşağı kalmayan Google'ın silahlarını kuşanması anlamına gelebilir.

Yukarı Alt