- Resim Silinmiş.​

Nvidia ve ATi arasında yaşanan düelloya tanık olduğumuz sıcak yaz günlerinin aksine havaların serinlemeye başlayacağı Sonbahar dönemi ile birlikte rekabetin yeni rotası işlemciler olacak. Eylül ayında lanse edileceği iddia edilen Nehalem işlemcilerinin yanı sıra en iyi ihtimalle Ekim sonu gibi pazara giriş yapması beklenen AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip yeni Phenom işlemcileri arasındaki mücadele donanım dünyasının Sonbahar ve kış dönemine yönelik ağırlıklı gündem maddesini oluşturacak gibi görünüyor. Intel'in entegre bellek kontrolcüsüne, QPI teknolojisine ve SSE 4.2 komut seti paketi çok sayıda önemli ve radikal değişikliklere sahip olacak Nehalem tabanlı işlemcilerine karşı AMD ise Deneb kod adıula hazırladığı 45nm Phenom işlemcilerini arenaya çıkıracak. Intel'den farklı olarak AMD cephesinde radikal mimari değişikliklerinin olması beklenmiyor. Yeni üretim teknolojisine yönelik bazı değişiklikler ve performans arttırıcı çeşitli iyileştirmelerin yapılacağı doğal dört çekirdekli 45nm Phenom işlemcileri 6MB büyüklüğünde L3 bellek ile gelecekler ve yapılan spekülasyonlara göre aynı saat hızında mevcut Phenom işlemcilerinde ortalama %15 civarında daha hızlı olacaklar. Tabi yeni üretim teknolojisine geçiş ile birlikte güç tüketimi ve ısı gibi iki çok önemli konuda da ciddi iyileştirmelerin söz konusu olması beklenen 45nm Phenom işlemcilerinin Intel'in dört çekirdekli mevcut Yorkfield (45nm Core 2 Quad serisi) modellerinden daha hızlı olabileceği fakat Nehalem tabanlı yeni modeller ile mücadele edemeyebileceği iddia ediliyor. Performans anlamında olmasa bile AMD'nin takip edeceği fiyat politikası ile Nehalem karşısında etkili olabileceği de konuşuluyor. Zira Nehalem ile birlikte Intel soket değişikliğine de gideceği için yapılacak anakart güncellemesinin (X58) de katkısı ile ciddi bir maliyetin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Fakat AMD cephesinde kullanıma sunulacak 45nm Phenom işlemciler soket AM2+ formundaki anakartlarla da kullanılabilecekler. Bu sene içerisinde 2 yada 3 yeni 45nm Phenom modelini pazara sunması beklenen AMD'nin nasıl bir strateji izleyeceği şimdiden merak konusu olmaya başladı bile.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt