- Resim Silinmiş.
Intel'in geçtiğimiz günlerde Şangay'da gerçekleştirdiği Geliştiriciler Forumunda üzerinde çalıştığı yeni nesil işlemci ve platform çözümleri hakkında verdiği bilgilerden sonra AMD cephesinden de firmanın üzerinde çalıştığı yeni işlemcilere yönelik bazı yeni detaylar gelmeye başladı. Yılın son çeyreği ile birlikte 45nm üretim sürecine geçiş yapmaya planlayan firma yeni üretim teknolojisini ilk etapta sunucu işlemcilerinde kullanacak gibi görünüyor. İşin ilginç yanı ise AMD'nin hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü bazı yeni işlemcilerinde kod adı olarak İstanbul (Venice, Barcelona, Shangai ve Montreal'den sonra) ismini kullanmayı tercih etmiş gibi görünüyor.

Açıkçası AMD'nin üst yönetiminin son dönemde sık sık ülkemize gelmesinin ve önümüzdeki Salı günü de yine AMD'den başta John Carvill olmak üzere üst düzey bazı yetkililerin İstanbul'u ziyaret edecek olması firmanın yeni nesil işlemcilerinde İstanbul kod adını kullanabileceğine yönelik öngörüyü bizlerde oluşturmaya başlamıştı.

Firmanın hazırlayacağı "İstanbul" kod adlı işlemci 6 çekirdekli doğal tasarıma sahip olacak. Ayrıca yine İstanbul kod adı ile çift zarın tek pakette birleştirilmesi ile 12 çekirdekli işlemcinin de gündemde olduğu çift yapılı bu formda çekirdeklerin HyperTranport 3.0 teknolojisi ile haberleşeceği de belirtiliyor. Ayrıca gelen bilgilere göre AMD'nin başta Shangai olmak üzere devamında gelecek çok çekirdekli varyasyonlarının daha önce kullanıma sunulan soket 1207+ formundaki anakartlar ile uyumlu olabileceği fakat HT hızı açısından aynı soket AM2-AM2+ arasındaki ilişkiye benzer şekilde bir düşüşün olabileceği de bildiriliyor.

- Resim Silinmiş.
Alıntıdır...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Jigsaw

Aileden
Güzel güzel gelişsin teknoloji. Fakat ben masaüstü bilgisayar donanımı firması olsam hep büyük ve soğutması ürünler yapardım. Sonuçta masaüstü bilgisayar bu, işlemcinin küçük olmasına gerek yok ki. Takarım anakartın yarısı kadar işlemciyi, üstüne de dev radyatörü ve sessiz büyük fanımı, aslanlar gibi 10GHz 8 çekirdekli işlemcimi kullanırım. Notebook piyasasından da elimi ayağımı çekerim. :lol:

Jigsaw demiş ki:
Güzel güzel gelişsin teknoloji. Fakat ben masaüstü bilgisayar donanımı firması olsam hep büyük ve soğutması ürünler yapardım. Sonuçta masaüstü bilgisayar bu, işlemcinin küçük olmasına gerek yok ki. Takarım anakartın yarısı kadar işlemciyi, üstüne de dev radyatörü ve sessiz büyük fanımı, aslanlar gibi 10GHz 8 çekirdekli işlemcimi kullanırım. Notebook piyasasından da elimi ayağımı çekerim. :lol:
Yap abi. :lol: :lol:

Yukarı Alt