"Alonso karaktersiz"
Almanya Grand Prixi'nde Fernando Alonso'nun Felipe Massa'yı takım kararı ile geçip birinci olmasının yankıları sürüyor.

Almanya Grand Prix'sini Ferrari pilotu Fernando Alonso kazandı. Ancak yarışa Ferrari'nin takım emirleri damgasını vurdu. 49. turda takım kararıyla Felipe Massa'yı geçen Fernando Alonso'nun birinciliği, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Formula 1'de takım emirlerinin yasak olmasına rağmen Ferrari'nin bu yöntemi kullanmasına çeşitli tepkiler geldi. İşte bunlardan bazıları:

Stefano Domemicali (Ferrari Takım Şefi): "Biz bir takımız ve kendimiz için en iyi kararları almak zorundayız. Bu yüzden kararımızı Massa'ya ilettik ve bu uyarıyı dikkate almaları için dua ettik. Bir ceza alacağımızı düşünmüyoruz."

Fernando Alonso: "Şundan eminim ki Massa Ferrari için en iyisini istiyor. Böyle bir durumda kavga etmek ve risk almak doğru bir davranış olmazdı."

Felipe Massa: "Ben her zaman kazanmak istiyorum. Bu yüzden ikincilikle mutlu olduğumu söyleyemem. Ancak bizim için takımın başarısı daha önemli, bu yüzden alınan kararlara saygı duymak zorundayız."

Christian Horner (Red Bull Takım Şefi): "Bu davranış Formula 1 ruhuna aykırı. Pilotlar birbirleriyle özgürce yarışmalı. Bu tarz takım kararları, izleyiciyi Formula 1'den uzaklaştırıyor".

Michael Schumacher: "Olanları anlayışla karşılıyorum. Geçtiğimiz senelerde ben de böyle tartışmaların içinde kalmıştım. Takımlar dünya şampiyonluğu için çok çalışıyor, ve her puanın altın değerinde olduğunun bilincindeler."

Niki Lauda (Eski F1 şampiyonu) : "Bugün maalesef Formula 1 için utanç verici bir gün. Spor ruhu büyük yara aldı. Fernando yarıştan sonra çok yanlış açıklamalar yaptı. Bana göre tamamen saçmaladı. Fernando Alonso'nun bir karaktere sahip olduğunu düşünmüyorum."

Hockenheim'da yaşanan bu olay, daha uzun süre tartışılacağa benziyor.​

Yukarı Alt