Aidat ödemeyene sınav yok!
BOLU’da, İzzet Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Karabey Dursun, 100 TL’lik aidat borcunu ödemeyen 8 öğrenciyi İnkilap Tarihi dersi sınavına almadı.

Öğrenciler ve veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak okul müdürü hakkında şikayetçi oldu.

İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nin 25 öğrenci mevcudu bulunan sınıfı, bugün okul müdürü K.D'un derslerine girdiği İnkilap Tarihi’nden sınav oldu. Dursun, iki dönem içerisinde alınan 50’şer liralık bağış adı altında toplanan aidatı ödemeyen O.Z., U.N., E.Ö., U.U., E.Ş., L.T., G.Ç. ve G.B.’yi sınav öncesi tahtaya kaldırdı. K.D, kimisi 100, kimisi ise 50 liralık aidatı vermedikleri gerekçesiyle 8 öğrenciyi sınava almadı. Sınıfta kalan 17 öğrenci ise test usulü sınava tabi tutuldu. 8 öğrenci telefonla durumu velilerine bildirdi. Öğrenciler ve veliler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak, Okul Müdürü K.D. hakkında şikayetçi oldu.

‘PARA YASAL DEĞİL’

Öğrenciler, okul müdürünün hakeretler ederek kendilerini dışarı çıkarttığını belirterek şöyle dedi:
“İlk dönem 50, ikinci dönem 50 olmak üzere bağış adı altında aidat isteniyor. Bazılarımız 50 liralık aidatı verdi. Ancak, bu paranın toplanmasının yasal olmadığını velilerimiz söyledi. İnkilap Tarihi dersimize giren okul müdürümüz, sınav öncesi aidatlarını ödemeyen bizleri tahtaya kaldırdı. Daha sonra da hakaretler ederek sınıftan çıkarttı. Parayı ödediğimiz takdirde bizi ayrı bir sınava alacağını söyledi. Velilerimize haber vererek şikayetçi olduk.”

BAŞMÜFETTİŞ:GEREĞİ YAPILACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanı Senai Hancı soruşturma açılacağını açıklayarak şunları söyledi:
“Konuyu öğrencilerin velilerinden öğrendik. Şikayet hakları olduğunu söyledik. Şikayette bulundukları zaman gereğinin yapılacağını söyledik. Okulu arayıp konuyla ilgili bilgi aldık. Okul müdürü sınavda olduğu için müdür yardımcısıyla konuştuk. Müdürün bizi arayacağı söylendi. Bekliyoruz. Olayın doğruluğu mevcut. Aidat parası için öğrenciler sınavdan çıkartılmış. İnceleyip soruşturma açacağız. Kararımızdan da geri dönmeyiz. Şu aşamadan sonra gereği yapılacak.”
Okul Müdürü ise konu hakkında açıklama yapmadı.

Ne hale geldi bu eğitim sistemi parası olmayan okuyamacakmı sin:

Yukarı Alt